Васкршњи празници у Митрополији дабробосанској

Васкршњи празници у Митрополији дабробосанској
Васкршњи празници у Митрополији дабробосанској
Васкршњи празници у Митрополији дабробосанској
Васкршњи празници у Митрополији дабробосанској

У свим храмовима Митрополије дабробосанске прослављен је највећи хришћански празник Васкрсење Господа Исуса Христа - Васкрс.Соколац - Највећи и најрадоснији хришћански празник Васкрс свечано је прослављен у храмовима Црквене општине и парохије соколачке. У храму Светога Пророка Илије тачно у поноћ је обављена васкршња литија, потом јутрење и Света литургија. Свету литургију служио је старјешина храма протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење протојереја Златка Богдановића, те ђакона Александра Секулића и Миленка Бакмаза. У раним јутарњим часовима Свету литургију у истом храму служио је протојереј-ставрофор Милорад Љубинац. Свету литургију у храму Преподобне мати Параскеве на Војничком гробљу служио је протојереј-ставрофор Миле Рацковић, а у храму Светог великомученика Георгија у Соколовићима јереј Младен Видаковић. Велики број вјерника приступио је Светој Тајни Причешћа. Пасхално вечерње служено је у храму Свих Светих у Стјеницама.

Током Страсне седмице, поред свакодневних богослужења у храму Светог Пророка Илије, на Велику сриједу служена је Света тајна јелеосвећења, а посебна духовна радост била је на Велику суботу када је Цркви Божијој кроз Свету тајну крштења прибројано 45 нових чланова. Крштењу је претходила је катихизација коју су у просторијама Црквене општине Соколац организовали соколачки свештеници. Истог дана свештеници су, заједно са начелником општине Соколац  Милованом Бјелицом и предсједницом Кола Српских сестара „Преподобна Евгенија“ из Сокоца Миром Скоко, посјетили прихватни колективни центар и психијатријску болницу у Сокоцу. Том приликом однијета су васкршња јаја и друго што је потребно за богатију празничну васкршњу трпезу.

Сарајево - У Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву служена је васкршња Литургија, којој су присуствовали бројни вјерници из Сарајева и Сарајевско-романијске регије. На Литургији је началствовао протојереј-ставрофор Ранко Билинац, уз саслужење протојереја-ставрофора Миомира Зекића, протојереја Борислава Ливопољца, јереја Милорада Милинковића и протођакона Митра Танасића, а одговарало је Српско пјевачко друштво „Слога“ под диригентским вођством мр Стефана Мојсиловића. Међу вјерницима на Литургији су били и министар просвјете и културе Републике Српске Горан Мутабџија, потпредсједник Федерације БиХ Светозар Пударић, те амбасадор Србије у БиХ Станимир Вукићевић. Вјерницима је посланицу Његове светости патријарха српског Иринеја прочитао старјешина храма Борислав Ливопољац.

Возућа - Више стотина православних вјерника окупило се на Васкрс код манастира Свете Тројице у Возућици, општина Завидовићи, гдје је васкршњу Литургију служио парох завидовићки протонамјесник Зоран Живковић. Живковић је рекао да су се Срби који су 1995. године избјегли из Возуће и ове године окупили његујући традицију и са жељом да својим прилозима помогну даљу обнову манастира и нагласио да ће наредне седмице почети изградња моста преко рјечице Возућице, у непосредној близини манастира, за шта је средства највећим дијелом обезбиједио потпредсједник Федерације БиХ Светозар Пударић.

Манастир Возућица задужбина је краља Драгутина Немањића из 14. вијека. Имао је важну улогу у очувању православља у овим крајевима, а доказ за то су српска села на лијевој обали ријеке Криваје која су се сачувала у историји све до етничког чишћења 1995. године. Након 1995. године на подручје возућке и стошке парохије у општини Завидовићи вратило се само око пет одсто Срба, или око 70 српских породица, док је прије рата у стошка парохија бројала више од 600, а возућка више од 800 домаћинстава.

Фоча - Васкршњи сабор окупио је испред храма Светог Саве у Фочи православне вјернике из више општина Старе Херцеговине. Сабор је почео културно-умјетничким програмом у коме су учествовале изворне пјевачке групе, гуслари, здравичари и фрулаши из Фоче, Калиновика и Новог Горажда, након чега је прослава највећег хришћанског празника настављена уз традиционално коло и музику.

Старјешина храма Светог Саве, протојереј Ненад Тупеша рекао је да Фочаци обиљежавају годишњицу од отварања највећег православног храма у БиХ. „На Васкрс прошле године почели смо да богослужимо у новоизграђеном храму и ове године за нас је Васкрс још већи доживљај. Вјековна тежња нашег народа да има цркву у центру Фоче испунила се и од прошле године се употпунила, јер је храм Светог Саве добио коначно свој изглед и богослужбену функцију“, истакао је Тупеша. Он је рекао да на Васкрс људска уста треба да ћуте, а срце да говори, управо као што говори срце православних Срба у Фочи, што показује данашњи сабор.

Васкршњи сабор у Фочи раније се одржавао испред храма Светог Николе, а ново мјесто окупљања од 2006. године, када је почела његова градња, постао је простор испред храма Светог Саве. Сабор организују Црквена општина фочанска, општина Фоча и Изворна група „Плави невени“.

Вишеград - Прва Васкршња туцијада одржана је у Андрићграду у организацији Српског Народног покрета (СНП) 1389 и храма Светог цара Лазара и Косовских мученика. У конкуренцији за најтврђе јаје такмичила су се 42 учесника, а побједу је однио Иван Благовчанин, док је друго и треће мјесто припало Бојани Липовац и Анђелини Пољчић, сви из Вишеграда. По оцјени стручног жирија за најљепше јаје проглашено је јаје Сање Кокошар из Вишеграда са ликом Исуса Христа. Побједницима су уручене и пригодне награде. Прво мјесто је награђено путовањем на камп у Мркоњић Град за три особе, друго мјесто поклон боном у висини од 50 КМ од спонзора Адрие д.о.о. из Вишеграда, док је за треће мјесто награду обезбиједио храм Светог цара Лазара из Андрићграда. По ријечима организатора, васкршња туцијада ће се традиционално одржавати и наредних година са циљем повећања броја учесника и разноврснијим садржајем и програмом.

Ново Горажде - Побједник 9. Васкршње туцијаде у Новом Горажду, која је одржана првог дана Васкрса у порти храма „Светог Ђорђа“ у Доњој Сопотници, је Зоран Ласица из Чајнича, иначе прошлогодишњи финалиста овог такмичења. У финалу туцијаде, на којој су учествовала 73 такмичара из Новог Горажда, Горажда, Чајнича, Рогатице и Вишеграда, Ласица је имао тврђе јаје од Драгане Дроца из Новог Горажда. Побједнику је припала награда од 100, а другопласираној 50 марака. Зоран Ласица, коме је ово трећа побједа на Васкршњој туцијади у Новом Горажду, половину награде даривао је цркви „Светог Ђорђа“ у Доњој Сопотници. У конкуренцији најљепше шараних Васкршњих јаја прву награду од 100 марака освојио је, по пети пут, Јанко Јанковић из Новог Горажда. Друга награда од 50 марака припала је Лани Танасковић из Горажда, а трећа од 20 марака Младену Јанковићу из Новог Горажда. Организатор традиционалне Васкршње туцијаде била је Српска православна црквена општина горажданска.

Добрунска Ријека – На Васкршњи понедјељак су у порти манастира „Светог Николе“ у Добрунској Ријеци, у организацији Српског соколског друштва „Соко“ и манастирског братства, одржане традиционалне васкршње свечаности којима је присуствовало преко 200 православних вјерника из Вишеграда и сусједних мјеста, међу којима су били најбројнији млади. На 7. Васкршњој туцијади, на којој се за најтврђе јаје надметало 80 такмичара, најуспјешнија је била Татјана Марковић из Вишеграда. У финалу је побиједила младог вишеграђанина Ивана Ћапару. Занимљиво је да је Иван Ћапара побиједио у дисциплини најљепших васкршњих јаја, а друго мјесто је припало Маријани Шушњар. Упоредо са туцијадом, 10 екипа пјетлића и млађих кадета такмичило се на традиционалном турниру у малом фудбалу. Изражавајући задовољство масовношћу овогодишњих  васкршњих свечаности архимандрит Јован Гардовић, игуман манастира „Светог Николе“, истакао је значај окупљања око православних храмова, посебно за најмлађе.

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Николај на Велики петак је присуствовао вечерњим богослужењима и изношењу плаштанице у параклису Преподобног Јоаникија Девичког у Епархијском дому у Сокоцу, а потом и у храму Светог пророка Илије у Сокоцу.

На Васкршњи понедељак, Митрополит Николај присуствовао је Светој литургији у храму Светога Пророка Илије у Сокоцу и причестио се Светим и животворним тајнама Тијела и Крви Христове, а након Литургије у Духовном центру Романијске Лазарице присуствовао васкршњој трпези љубави, коју су припремили соколачки свештеници.

Извор: Митрополија дабробосанска