Васкршњи концерт Дечијих хорова

Са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, Васкршњи концерт Дечијих хорова у организацији Првог београдског певачког друштва биће одржан 5. априла 2010. године у београдској Саборној цркви са почетком у 18 часова. Учествују Дечији хор Првог београдског певачког друства (диригент Емилија Милин) и Дечији хор црквено певачке дружине Бранко из Ниша (диригент Јована Микић). На програму ће бити дела српских, руских и грчких аутора православне хорске музике. Важно је напоменути да су ова два хора потекла из хорова са дугогодишњом традицијом: хор Првог београдског певачког друштва броји 157 година, а Црквено певачко друштво Бранко 124 године.

Дечији хор Првог београдског певачког друштва са својим радом почиње на прелазу из седме у осму деценију прошлог века, мада је, како то сведочи дугогодишњи члан госпођа Бранка Борисављевић, са подмлатком хора рађено и раније,а под управом проф. Војислава Илића. Пре тачно три деценије, хор је водила уметнички директор и диригент хора „Музика антика" Вера Злоковић. За време дириговања Саре Цинцаревић (рођене Тимотијевић), садашње диригенткиње Црквено-певачког друштва „Бранко" из Ниша, хор се омасовљује и учи да пева литургију двогласно, према народном напеву. Хором затим руководе Мирјана Миладиновић-Стефановић, удовица маестра Душана Миладиновића, и Милеса Анђус, ћерка секретара Српске академије наука и уметности Димитрија Стефановића. Хор наступа у Саборној цркви у Београду, а многи од тадашњих чланова су данас виђене личности црквеног, уметничког и јавног живота у Београду и Србији. Крајем осамдесетих и током деведесетих година наступа пауза у раду Дечијег хора, али он се поново активира почетком новог миленијума. Са благословом и на иницијативу протојереја Оца Бранка Топаловића,тадашњег председника хора и уз велику подршку тадашњег вероучитеља, а данашњег пароха Саборног храма, Оца Славише Поповића почиње нова етапа у историји подмлатка Првог београдског певачког друштва. Од 2001. године хором руководи Емилија Милин (рођена Ушљебрка). Децији хор учествује на Светим литургијама у Саборном храму у Београду. Као посебно значајни наступи из овог периода издвајају се: концерт поводом јубиларне прославе века и по постојања Друштва у Задужбини Илије М. Коларца 2003. године, заједно са великим хором; наступ поводом стопедесетпет година постојања хора, 2008. године, такође заједно са великим хором на Коларцу; наступ на „Панчевачким данима" 2008. године; наступ на Великом Васкршњем концерту у оквиру Дана Београда у Светосавском храму 2009. године, наступи приликом традиционалних новогодишњих концерата Саборне цркве у Народном позоришту, најзад, наступи на манифестацији „Хорови међу фрескама", где је 2009. године Дечијем хору ПБПД и диригенткињи Емилији Милин уручена специјална награда. Посебно се издвајају активности везане за манастир Ђурђеви Ступови у Расу где ја хор узео уцесце на неколико цд издања И концерата у организацији Друства пријатеља манастира Ђурђеви Ступови. Следеће године, Дечији хор ПБПД иде у сусрет прослави деценије обнове свог рада.

Дечији Црквени Хор „Бранко" је основан 1995. год. као подмладак истоимене Црквено Певачке Дружине „Бранко", која је 2007. год. прославила 120 година свог постојања у Саборној Цркви у Нишу. Чланови су узраста од 6 до 16 година. Хор редовно пева на литургији и активно учествује у духовном и културном животу града. Сва деца се кроз хор уче основама православне вере. Хор је учествовао на многим академијама и хуманитарним концертима: Светосавским и Видовданским. Редован је учесник Смотре хорова Епархије нишке. Такође је учествовао на фестивалу „Хорови међу фрескама", Београд, као и на „Међународним хорским свечаностима" у Нишу. Више од 10 пута је хор наступао у Грчкој. 2008 године дечији хор „Бранко" је добио, од Министарства културе Р. Бугарске, позив да наступа у Балчику, као представник младих уметника Србије. Маја 2009. год. хор наступа на Међународном фестивалу „Хајновски дани црквене музике" у Пољској, и том приликом добија прву награду у својој категорији. Хором, од оснивања, диригује Јована Микић.