Велике духовне свечаности у Епархији милешевској

Велике духовне свечаности у Епархији милешевској
Велике духовне свечаности у Епархији милешевској
Велике духовне свечаности у Епархији милешевској
Велике духовне свечаности у Епархији милешевској

Освећени темељи на планини Јавор за спомен-цркву посвећену борцима јаворског рата на Калипољском пољу 1876. године.

У славу светих српских мученика и новомученика од Косова до данашњих дана који своје животе положише за веру и Отаџбину, за Крст Часни и слободу златну, а међу које се убрајају и борци јаворског рата са храбрим мајором Михаилом Илићем на челу, Његово Преосвештенство Епископ милешевски Филарет осветио је темеље ове спомен-цркве у недељу 10. августа 2014. године.

Чину освећења темеља присуствовао је велики број монаха и монахиња, као и свештеника ове Епархије, у присуству великог броја верног народа епархија Милешевске и Жичке. У повељи узиданој у темеље храма стоји и то да су темељи освећени за време „архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Лазара Пајића и пароха штитковачко-буковачког архимандрита Макарија, старешине манастира Св. Тројице у Дубници, и сабрата јеромонаха Максима“.

Земљиште за овај храм поклонили су Десимир и Деспот Бојановић из Крушића код Ивањице, док је пројекат храма урадио архитекта Бранислав Клачар из Пријепоља.

Својевремено је Епархија милешевска упутила апел свештенству и вернима да са своје стране помогну изградњу спомен-цркве – костурнице на Јавору: „...Молимо вас и себе да сви заједно помогнемо изградњу овог храма. Пошто су дародавци поклонили  земљиште манастиру Дубници у селу Божетићима, управа овог манастира ће уз помоћ Епархије милешевске водити рачуна о изградњи ове богомоље. Морамо напоменути да и дан-данас мештани планине Јавор-Калипоља, села Лепојевић, Буковик и других, чим заору бразду проналазе кости српских јунака ... Наши јунаци су достојни да њихове свете мученичке кости буду часно сахрањене у крипти испод будуће спомен-цркве, чиме ћемо спречити њихово даље скврнављење. 

Зато вас молимо да помогнете изградњу овог храма и, колико је ко у могућности, уплатите договорени прилог на рачун манастира Дубнице код Банке Интезе: 160-305097-77.“  Епархија милешевска и манастир Дубница слали су писмене захвалнице на сваком новчаном прилогу.

Жеља је Епископа Филарета да ову спомен-цркву освети 2015. године, и то у недељу пред Видовдан, када би се одржао на тај дан сабор.

На освећењу темеља за цркву на Јавору говорио је протојереј-ставрофор Душан Јанковић који је, између осталог, казао: „...Ово место је давно, пре скоро 140 година, освештано мученичком крвљу прострадалих светих ратника који су само бранили своју отаџбину и борили се за своју веру и свету слободу. Заиста је ово узвишење свето место, пошто су га храбри родољуби узвисили и приближили Богу...

Према историјским подацима, од почетка јаворског рата, који је почео на Ивањдан 1876. и трајао до потписивања примирја између Руса и Турака у новембру исте године,  на овим просторима је пало око 7.000 српских бораца, међу којима и славни мајор Михаило Илић из Јагодине у својој 31. години живота. Само првог дана рата, који је почео у 11 ч. и завршио се у 6 ч. увече, Калипољско поље је било прекривено телима погинулих ратника, а када је сутрадан војска пошла да покупи лешеве и сахрани их, сви мртви су били опљачкани и свучени, што је давало застрашујућу слику. Турска војска је зверски поступала и са народом који је остао по селима. Ко је успео да побегне, спасао се. Недужне особе; малолетна и нејака деца и изнемогли старци и старице поубијани су.

Гробље на коме су сахрањени борци јаворског рата, простире се на површини већој од 1,5 хектара. У почетку је било уређено и одржавано је све до Другог светског рата, да би касније почело да пада у заборав и да зараста у коров. Тек 90-тих година 20. века гробље је поново донекле уређено и постављено скромно спомен-обележје. Но и тада и до данас тим славним борцима не одаје се почаст који заслужују. Деценијама њихова имена нису помињана. Деценијама није служен парастос на овом страдалишту српском. Од данас ће свака кост пронађена на овом стратишту бити достојно похрањена у крипти храма који је у изградњи, нагласио је протојереј Душан Јанковић.

Извор: Епархија милешевска