Велики пожар избио у катедрали Нотр Дам у Паризу

Велики пожар избио у катедрали Нотр Дам у Паризу
Велики пожар избио у катедрали Нотр Дам у Паризу
Велики пожар избио у катедрали Нотр Дам у Паризу
Велики пожар избио у катедрали Нотр Дам у Паризу

Велики пожар избио је у средњовековној катедрали Нотр Дам у центру Париза. Ватра, која је букнула јуче у раним вечерњим сатима, брзо се разбуктала те је прво изгорео торањ париске катедрале, који се потом и срушио, а убрзо је пао и цео кров.

Пожар у катедрали Нотр Дам, није угашен ни после 12 сати. Ватра јесте стављена под контролу рано јутрос око три сата, али није у потпуности угашена. Иначе, у гашењу пожара учествовало је више од 400 ватрогасаца.

Ватрогасци су успели да спрече да се сруши главни звоник, а такође су уложили огроман напор како би спасили историјске верске реликвије и уметничка дела, непроцењиве вредности. Један ватрогасац је тешко повређен, и он је засада једина пријављена жртва.

Француски председник Емануел Макрон ушао је синоћ у катедралу Нотр Дам, чије делове је прогутао огроман пожар.

У међувреемену, отворена је истрага која би требало да открије како је уопште дошло до пожара, јавља лист Ле Паризијен. Засада се сматра да пожар није намерно активиран, будући да је чувена париска катедрала буила под реконструкцијом.

***

Ова катедрала саграђена у готичком стилу има статус најпопуларније цркве у Француској. Њена градња почела је 1163, за време бискупа Мауриција, а довршена је тек 1345. године као прво ремек дело готичке уметности. Налази се у Паризу, на градском острву крај ког протиче река Сена.

Црква је подигнута уз негодовање народа, затим рушена и занемарена током Француске револуције, да би коначно постала једна од најпознатијих туристичких атракција града.

Катедрала посвећена Девици Марији, дуга је 130, широка 48, а висока 36 метара. Карактеришу је симетрични и уравнотежени архитектонски елементи и лепота витража. Украшава је 2230 статуа рађених у готском стилу.

Њена основа је збијена, а потпорни лукови и стубови распоређени су у више редова у виду каскада. Управо је Нотрд Дам једна од најранијих грађевина са спољним летећим луковима. Они су се градили како би пружили подршку танким зидовима који су саграђени тако да би висока црква имала веће прозоре.

Иако на први поглед две куле Нотр Дама изгледају идентично, ближи преглед открива да је северни торањ нешто виши од јужног.

Њена јединственост се осликава кроз безброј детаља, почевши од улазних врата на којима је уклесан Судњи дан.

У велелепној катедрали Нотр Дам је крунисано чак 25 француских краљева.

За ову катедралу, која је се карактерише као једна од најлепших на свету и кроз коју прође на стотине посетилаца, везује се много занимљивих прича.

Једна од њих је да је простор на којем се сада налази био галоримски град Лутеција, као и да је катедрала изграђена на остацима паганског храма. Око 1710. године, током ископавања откривени су делови олтара посвећеног Јупитеру и другим божанствима.

Сматра се да је чувени француски писац Виктор Иго заслужан за обнову катедрале Нотр Дам. Наиме, у деветнаестом веку власти у Француској су имале намеру да сруше готску катедралу јер је била прилично руинирана. Својим романом “Звонар Богородичине цркве у Паризу” Иго је успео да пробуди свест људи и тиме утиче на каснију обнову катадрале

Како пише Национална географија, усред Француске револуције, 1793. године, 28 кипова библијских краљева у катедрали је срушено и уништено од стране мафије. Краљл Луј XВИ је погубљен раније исте године, па је иконографија везана за монархију била под нападом. Тек су 1977. године откивене главе 21 краља током радова у подруму француске банке за спољну трговину. Сада су у оближњем музеју Клуни.

У Нотр Даму се налазе највеће оргуље у Француској, оне катедрали укључују 8.000 цеви (неке чак из 18. века) и пет клавијатура, чинећи их тако највећим оргуљама у Француској.

Године 2013. четири истрошена и дотрајала звона су замењена са осам нових, од којих је свако тешко по једну тону. Повод за овакву одлуку је био да се у катедрали поново зачује усклађени звук звона који се могао чути све до 1686. године, након чега је уследила Француска буржоаска револуција у којој су револуционари истопили звона.

Једино звоно које није било истопљено за време Француске буржоаске револуције је Емануел звоно које се данас сматра једним од најлепших у Европи.

Извор: Б92, Ла Паризијен (обрада Инфо служба СПЦ)