Вести из Епархије ваљевске

Вести из Епархије ваљевске
Вести из Епархије ваљевске
Вести из Епархије ваљевске
Вести из Епархије ваљевске

Дупљај - Храм Светог Саве у Дупљају обележио је 10. маја 2016. године храмовну славу - Спаљивање моштију Светога Саве на Врачару. По благослову Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског г. Милутина, литургијским сабрањем началствовао је архијерејски намесник први ваљевски протосинђел мр Силуан (Мракић). Саслуживало је свештенство Епархије ваљевске окупивши благоверни народ ваљевског краја да молитвено прославе Првог архиепископа и просветитеља српског.

Празничном беседом верном народу обратио се протосинђел Силуан подсетивши да пут Светог Саве којим је повео српски народ води у живот вечни. -Овај пут постао је још проходнији и стабилнији после спаљивања његових светих моштију. Пепео са огња којим су спаљене мошти Светога Саве оросио је земљу српску и духовно нахранио и надахнуо наш народ. Стога се ми данас и увек докле будемо постојали окупљамо око Светога Саве да кроз њега прославимо Господа који нам је подарио таквог светитеља, поручио је отац Силуан.

Трпезу љубави традиционално су заједнички припремили свечари из дупљанске парохије. Старешина храма Светог Саве у Дупљају јереј Велибор Крстић поздравио је све госте приликом славске трпезе, заблагодаривши на посети и љубави коју су својим доласком посведочили.

Уб -  У Томину недељу, 8. маја 2016. Лета Господњег, у храму Свете Преподобне Мати Ангелине у Туларима код Уба, једином у Епархији ваљевској посвећеном њеном имену, служена је свечана света Литургија. Тога дана, сада већ традиционално, уприличено је духовно сабрање верних туларске парохије са браћом из Епархије сремске, из Купинова, чији је храм подигла Мајка Ангелина и у чијој се близини, у Обедској бари, налази манастир посвећен овој дивној Божјој угодници, као и гостију из Уба.

Свету Божанску Литургију служило је пет свештенослужитеља из епархија Сремске и Ваљевске. Евхаристијским сабрањем началствовао је протојереј-ставрофор Велизар Живановић, дугогодишњи секретар Епископа сремског г. Василија, сада умировљени свештеник великог угледа. Ови братски сусрети свештеника и верника са обе сране, као израз поштовања Мајке Ангелине Српске, сваке године су све свечанији и плодоноснији. Тако, на овом последњем дошло се до иницијативе да се, уз благослов и одобрење два архијереја, сремског Василија и ваљевског Милутина, у туларски храм положи део моштију Преподобне деспотице Ангелине, чије се нетљено свето тело налази у манастиру Крушедолу, бисеру Сремске епархије.

- Човек просто не може да остане равнодушан када погледа овакво саборовање верних из две епархије овде у Туларима. Пре двадесетак година, када бисмо ми свештеници обилази црквиште у Туларима, ту се налазила пустара зарасла коровом и мочвара. Данас, на том истом месту, подигнута је прелепа црква, још мало па цела фрескописана, са портом – једном од највећих и најлепших у намесништву тамнавском. На светој Литургији црква испуњена до последњег места, а заједно са школом преко пута враћен је живот у овом не тако приступачном месту. За све то морамо захвалити најпре Васкрслом Господу, који је васкрсао ово место, као и вредном свештенику оцу Зорану са трудољубивим и богољубивим парохијанима, речи су архијерејског намесника тамнавског протојереја-ставрофора Митра Миловановића за трпезом љубави.

Уз појање духовних песама из Лире новог Златоустог - Светог Владике Николаја Велимировића, завршено је овогодишње братско саборовање у част Свеблагог Гопспода и Његове светитељке Преподобне Мати Ангелине Српске.

Уб - У недељу, иза Пасхе Господње, у храму Христа Спаситеља у Убу, на радост свештеника и верног народа, збио се несвакидашњи догађај, какав памти једна у неколико генерација. На величанствен трон, посвећен Светом Николају Свесрпском и Преподобном Јустину Ћелијском, положен је део светих моштију Светог Преподобног Арсенија Кападокијског Чудотворца.

Мошти угодника Божјег убској цркви уступио је на благослов и чување брат Зоран Станојевић из Кожуара, који их је пак добио осамдесетих година приликом посете Светој Гори са, тада јеромонахом а данас Митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем. Њему је мошти лично дао Пајсије Светогорац, ученик Светог Арсенија Кападокијског, који је и сам овенчан венцем светитељства. У 18 часова, појањем васкршњег тропара и тропара и кондака Свих Светих и Светог Арсенија Кападокијског са величанијем, Свете мошти овог дивног мужа у предивном изрезбареном кивоту пренете су са Часне трпезе на трон у унутрашњости храма и положене одмах до кивота са моштима Светог Владике Николаја Свесрпског.

Након полагања светитељевих моштију, одслужен је акатист Свим Светима и Светом Преподобном Арсенију Кападокијском. Потом, мноштво убских парохијана, али и верника из целе Тамнаве, приступило је миросању (помазању освећеним уљем) и поклоњењу Светим моштима.

-Убски храм Христа Спаситеља постао је стециште многих потребитих милости Божје са свих страна. Данас смо богатији моштима великог Божјег светитеља – Преподобног Арсенија Кападокијског Чудотворца. Долази нам из братског православног грчког народа. Живео је у другој половини деветнеастог и првој половини двадесетог века. Још за време земаљског живота, подвигом и молитвом, скривајући све своје врлине, стекао је благодат Божју и чуда чинио. Богато је његово житије. Издвојио бих особито чуда код бездетних жена, којима је слао молитвену помоћ у освећеним писмима и коленопреклоно бдио пред Господом да им подари радост рађања, Он је услишавао молбе. Као одговор Њега, небеског Родитеља нашег, после годину дана рађало се чедо на радост земаљских родитеља. И многобројна су његова чуда која и данас чини, речи су протојереја-ставрофора Митра Миловановића, архијерејског намесника тамнавског, којима је верне упознао са основним подацима из житија Светог Арсенија Кападокијског и позвао их да заступништво према потребама траже од светитеља, чије се мошти од данас налазе у Храму Вазнесења Господњег у Убу.

Ваљево - На Томину недељу или Недељу Антипасху, чије се прослављање Лета Господњег 2016. поклопило са празником Светог апостола Марка, Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Милутин служио је свету архијерејску Литургију у храму Васкрсења Христовог у Ваљеву, уз саслуживањем свештенства и свештеномонаштва. Празнично слово о, за хришћанску историју веома важном, уверавању у васкрсење Светог Томе казивао је протосинђел мр Силуан (Мракић).

-Својим славним васкрсењем, Господ Христос учинио је велики корак ка нама. Дао нам је светлост, поруку и истину Своју. Истину која гласи: “Сваки је човек и сва твар створен за живот вечни“. Осмог дана од тог спасоносног догађаја, ми православни Хришћани почињемо да осећамо Царство небеско. Јер, пред нама је још један доказ истинитости Спаситељевог васкрсења – личност Светог апостола Томе, чија је потреба да се лично увери у то, најбољи аргумент против тврдњи мудраца овог света да је васкрсење производ маште и жеље апостола, беседио је протосинђел мр Силуан (Мракић), секретар Епископа ваљевског, верном народу у саборном градском храму, посвећеном управо Васкрсењу Господњем.

-Глађу за истином, Свети апостол Тома успева да добије одговор. Његово неверовање преображава се у јаку веру и бива удостојен великог богословља. Видевши пред собом Господа Христа, Свети апостол Тома улази у тајну богословља озарен Духом Светим и ускликује: "Господ мој и Бог мој!"... То је доказ да хришћанска вера није слепа. Она се темељи на сведоцима истине, рекао је протосинђел Силуан.

Свети апостол Тома био је сумњичав, али није се противио истини нити је одбацивао. Данашњи скептици знатно су другачији. Постављају прегршт питања, а одбацују истину о васкрслом Христу, као нешто што припада митологији, указује о. Силуан. Али, Христос је заиста васкрсао и наш је задатак да, с миром у срцима, отворимо духовне очи и кроз овај окамењени и охладнели свет ту истину сведочимо, попут мироносица и апостола. Да видимо Христов потпис у свима нама, у природи око нас, закључио је протосинђел мр Силуан (Мракић).

Ове године, Томина или Недеља Антипасхе празнована је 8. маја/25. априла. Датума, у календару Српске Православне Цркве посвећеног Светом апостолу и јеванђелисти Марку, оснивачу Цркве у Александрији и аутору најстаријег Јеванђеља. У литургијском сабрању у Храму Васкрсења Христовог учествовало је много народа. Свету тајну причешћа примили су углавном они најмлађи.

Извор: Епархија ваљевска