Вести из православних помесних Цркава

Изграђена прва руска црква на Арабијском полуострву

Изграђена прва руска црква на Арабијском полуострву

У Шарџи, УАЕ, на Вазнесење су куполе руске цркве посвећене Апостолу Филипу крунисане златним крстовима.

То је једина руска црква која је изграђена у Уједињеним Арапским Емиратима и на читавом Арабијском полуострву, и једина грађевина на којој се налазе златни крстови, наводи се на сајту Московске Патријаршије.

Устоличење Архиепископа Алба Јулије

Устоличење Архиепископа Алба Јулије

По завршетку Литургије у Саборној Цркви у Алба Јулији, 5. јуна, Његово Вископреосвештенство Митрополит Андреј устоличио је новог Архиепископа Алба Јулије, Његово Преосвештенство Иринеја Попа, у присуству румунског Патријарха и великог броја јерараха, чланова Светог Синода Румунске Православне Цркве. Догађају су присуствовали многи званичници као и више хиљада верника. Румунски Патријарх је упутио честитке новом Архиепископу и даровао му панагију, крст, као и дикирије и трикирије.

Јубилеј Храма Светог Василија у Москви

Јубилеј Храма Светог Василија у Москви

На данашњи дан, 1561. године завршена је изградња Покровског сабора, познатог као Храм Василија Блаженог. Храм, изграђен по наредби цара Ивана Грозног, био је сведок великих историјских промена у Русији и остао симбол руске престонице. Пре 450 година, на данашњи дан био је освештан Храм Василија Блаженог, саграђен по наредби цара Ивана Грозног, у част заузимања Казанског и Астраханског царства. Према легенди, цар је наредио да се градитељима храма, Барми и Постнику, ископају очи, да не би никада више могли да саграде тако леп храм.

Хришћанско присуство на Блиском истоку: теолошки и политички изазови

Хришћанско присуство на Блиском истоку: теолошки и политички изазови

Потреба за интензивнијим дијалогом међу црквама на Блиском истоку, као и са црквама на Истоку и Западу, биле су само двије од многих тема којима су се бавили 30 теолога, социолога, политичара и црквених представника на недавно одржаној конференцији у грчком граду Волос.

Петодневна конференција под називом „Хришћанско присуство на Блиском истоку: теолошки и политички изазови“, чији су спонзори били Свјетски савјет цркава и Теолошка академија у Волосу, одржана је од 19. до 23. јуна.

Помен жртвама масакра у Никозији

Помен жртвама масакра у Никозији

10. јула у цркви Пресвете Богородице Фанеромени у Никозији Архиепископ кипарски Хризостом Други и Архиепископ амерички Димитрије (Константинопољска патријаршија) служили су Божанствену литургију, а затим помен етномартирима (дословно, мученицима за нацију), жртвама турског масакра 1821. г.

9. јула 1821. године турски намјесник Кипра Кјучук–Мехмет, бојећи се да ће се Грци-Кипрани сјединити грчком националном ослободилачком устанку, лукаво их је намамио у Никозију и казнио сву елиту кипарског друштва – 470 људи (Архиепископа Кипријана, Митрополите патоског, китијског и керинејског, игумане, познате и богате Кипране).