Видовданска приредба српских школа у Аустралији

Видовданска приредба српских школа у Аустралији
Видовданска приредба српских школа у Аустралији
Видовданска приредба српских школа у Аустралији
Видовданска приредба српских школа у Аустралији

Његово Преосвештенство Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске г. Силуан покровитељ заједничке Видовданске приредбе свих српских школа

И ове године, осми пут за редом, најмлађи припадници српске заједнице из Сиднеја и околине окупили су се у великом броју да још једном, на великој позорници свечане сале Sir John Clancy Auditorium UNSW Универзитета Нови Јужни Велс покажу раскош српске песме и игре, богатство поезије и прозе и своју спремност да се огледају и у епским песмама, савременој српској поезији и песмицама за децу, шаљивим скечевима, инструменталним и хорским песмама и српским фолклорним играма.

На приредби која је била испуњена наступима разноликог садржаја учествовало је дванаест школа у којима се учи српски језик, од тога шест школа при црквеним општинама као и грчки приватни колеџ Светог Спиридона са наставницом Весном Белајчић као и две државне суботње средње школе језика - Smith's Hill High из Волонгонга и суботња школа из Ливерпула, новоосноване школе из Mиранде, школе при Спортском центру Бонириг, и државне основне школе Bonnyrigg Heights Public School. Ђаци наставнице Милице Зимоњић из суботње школе у Волонгонгу, Тијана Ђотуновић и Никола Махмутагић и ове године су маестрално водили сложен и разнолик програм са преко 200 учесника.

Удружени са школом при цркви Светог Јована Крститеља из Волонгонга и новооснованом школом српског језика из Миранде, ученици суботње школе из Волонгонга приредили су ове године раскошни приказ по Косовском циклусу у веома упечатљивим костимима и са декламацијама од којих застаје дах.

Школа при цркви Светог Саве из Флемингтона са хором који је основао и води проф. Слободан Живковић и са учитељицом Татјаном Божић приредила је прави спектакл, а њихов најмлађи учесник Аљоша Чолић освојио је публику декламацијом Најмање песме. Деца у народним ношњама као и ученици школе Растко цркве Светог архиђакона Стефана из Рути Хила украсила су овај догађај самом својом појавом. Као и прошле године, ђаци из Рути Хила са наставницима Михаилом Милетићем, Даницом Добрић и Тањом Жупковић представили су се програмом из традиционалног репертоара - са Царевим заветом и предивном песмом Црвен посвећеном Косову и Метохији. Школа при цркви Светог Саве из северних делова Сиднеја (Елеанора) са наставницама Драганом Кардум и Невеном Студен представила се изузетно лепим избором из српске поезије - песмама посвећеним језику и ћирилици.

Државна школа Bonnyrigg Heights Public School у којој је српски језик део редовне наставе учествовала је и ове године са дечјом хорском песмом Ау што је школа згодна. Наставница Брана Станисављевић годинама предаје српски језик у овој школи где број ученика и даље расте са другом, трећом генерацијом малишана који уче језик својих предака. Као координатор и наставник у школи Вук Караџић при цркви Светог Георгија из Кабрамате и наставник српског језика у државној средњој суботњој школи у Ливерпулу, Брана је просветни радник са највећим бројем ученика који похађају наставу српског језика у Аустралији.

И школа при цркви Светог кнеза Лазара која ових дана обележава своју храмовну славу Видовдан, са преко сто ученика уписаних ове године приредила је узбудљив сценски приказ о очувању природне околине. Учествовали су сви разреди школе са малишанима од 4 и 5 година до 18-годишњака у сликовитим костимима и са додатном тачком фолклора. Хор Звончићи који води наставница музике Драгана Милановић представио се популарном песмом Девојко мала.

На позорници су се преко два сата смењивале тачке са преданим извођачима који су очарали публику подједнако знањем језика и талентом за глуму, песму и игру. Посебан доживљај приредиле су гошће из руске школе Светог Александра Невског које су се са кореографом Златом Бурн и наставницом Ларом Лапардин одмах одазвале позиву организатора да гостују на овој великој, јединственој приредби. Директорка школе гђа Галина Харисон као почасни гост присуствовала је приредби са својом ћерком.

Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске, Његово Преосвештенство г. Силуан, под чијим се покровитељством одржава приредба свих српских школа, својим присуством је увеличао овај догађај. У закључној беседи он је изразио одушевљење радом и достигнућима ученика и наставника српског језика показаним на приредби, надахнуто говорећи о значају одржања језика, вере и традиције међу младима.

Амбасадор Републике Србије г. Мирољуб Петровић, који већ трећу годину за редом присуствује приредби свих српских школа, обраћајући се присутнима захвалио је ученицима, наставницима и организаторима и потврдио подршку Републике Србије школама српског језика у Аустралији. Међу званицама био је и конзул Републике Србије у Сиднеју г. Бранислав Грбић, бројно свештенство Српске Православне Цркве из Сиднеја и околине који су увелико заслужни за рад ових школа, представници Министарства образовања НЈВ и представник колеџа Светог Спиридона г. Петар Меинтанис, директор програма школе.

Обраћајући се присутнима председник Федерације школа језика етничких заједница (The New South Wales Federation of Community Language Schools) г. Алберт Вела је истакао значај учења и одржавања језика и разноликост култура као незаменљивог богатства за аустралијску заједницу, међусобно разумевање и толеранцију у друштву. Он је истакао да је ово јединствена манифестација коју је покренула српска заједница и да ће увек добити подршку Федерације и Министарства образовања.

Прва заједничка приредба свих српских школа Новог Јужног Велса одржана је 2010. године под покровитељством и уз подршку тадашњег Епископа aустралијско-новозеландског г. Иринеја, а на предлог самих наставника српског језика који су се спремно одазвали позиву на међусобну сарадњу у циљу побољшања квалитета наставе и промоције учења језика и очувања српског духовног и културног наслеђа у Аустралији.

Организатори приредбе и наставници српског језика настоје да се ова манифестација одржи и прошири као сведочанство рада на очувању српског језика и културе међу млађим припадницима српске заједнице и као центар окупљања за све оне који су привржени својим коренима и желе да српска заједница заузима место које јој припада и по бројности и по угледу и по дуготрајном присуству у аустралијском друштву. За то им је потребна подршка шире српске заједнице.

Учесници заједничке приредбе српских школа из Сиднеја и околине
Видовдан 2017.

  • Свети архиђакон Стефан - Rooti Hill, наставници Даница Добрић, Михаило Милетић и Тања Зупковић
  • Свети Георгије – Cabramatta, наставници Брана Станисављевић (координатор школе), Матилда Мицкоски, Татјана Божић
  • Свети Јован Крститељ - Wollongong, наставница Милица Зимоњић, отац Бранко Босанчић и наставник музике Благоје Костовски
  • Свети кнез Лазар – Alexandria, Владета Теофиловић (координатор школе) наставнице Весна Кнежевић, Матилда Мицкоски, Мануеал Митровић, Светлана Павловић, наставница Музике и вођа дечјег хора Звончићи Драгана Милановић. Кореограф Љиљана Николић
  • Свети Сава – Flemington, oснивач и вођа хора проф. Слободан Живковић, наставница Татјана Божић
  • Свети Сава - Mona Vale/Warriewood - наставнице Невена Студен и Драгана Кардум
  • Школа српског језика Јован Дучић при СЦ Bonnyrigg – инструментални ансамбл Наслеђе музички директор Жељко Гламочанин.
  • Школа српског језика Миранда - наставница Милица Зимоњић, Отац Бранко Босанчић и наставник музике Благоје Костовски
  • Bonnyrigg Heights Public School - наставница Брана Станисављевић
  • St Spyridon Greek Orthodox College - Maroubra - наставница Весна Белајчић
  • Saturday Language School - Liverpool - наставнице Брана Станисављевић и Светлана Павловић
  • Saturday Language School Smith's Hill High - Wollongong - наставница Милица Зимоњић
  • Гости приредбе - Руска школа Светог Александра Невског, Homebush
  • Видео запис са приредбе и ове године предано је приредио г. Walla Gabriel, волонтер из коптске заједнице - Sydney Coptic Media
  • Водитељи програма - Тијана Ђотуновић и Никола Махмутагић
  • Saturday Language School Smith's Hill High Wollongong
  • Координатори приредбе Милица Козлина и Мирјана Ђукић

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска