Видовдански сабор у Сокоцу

Видовдански сабор у Сокоцу
Видовдански сабор у Сокоцу
Видовдански сабор у Сокоцу
Видовдански сабор у Сокоцу

У Сокоцу је у недјељу, 1. јула, код храма Светог пророка Илије – Романијске Лазарице, одржан 20. традиционални Видовдански сабор, који се на овом мјесту организује сваке године у недјељу по Видовдану.

Тим поводом је у храму Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај служио Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење дванаест свештеника и два ђакона Митрополије дабробосанске.

Прије Литургије у храму је служен парастос свима који су страдали бранећи отаџбину и вјеру православну, а локални свештеници су на Војничком гробљу „Мали Зејтинлик“ у Сокоцу служили помен погинулим српским борцима у посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату.

Након литургије обављена је литија око храма и славски обред, а потом одржана Видовданска академија.

На почетку академије Митрополиту Николају уручен је пригодан поклон, архијерејске инсигније – крст и панагија, поводом 20 година служења на трону Митрополита дабробосанских.

Инсигније је, у име свештенства и монаштва Митрополије дабробосанске, уручио архијерејски замјеник протојереј-ставрофор Милорад Љубинац, који је нагласио да је Митрополија дабробосанска за двије деценије управљања Митрополита Николаја доживјела препород у духовном, просвјетном и културном погледу, те да ће период његовог столовања засигурно бити изучаван како у историји Српске Цркве тако и у националној историји српског народа.

Свечану видовданску бесједу одржао је асистент на Богословском факултету у Фочи свештеник Владимир Ступар, који је истакао да је опредјељење за царство небеско Светог кнеза Лазара и Косовских мученика потврда хришћанског идентитета српског народа.

„Ми хришћани знамо да је, иако живимо на земљи, наше грађанство на Небу. Управо овај хришћански идентитет који задобијамо у Цркви јесте онај идентитет који нам је даровао Христос, научивши нас да се молимо Оцу небеском и да изражавамо наду у долазак Царства Божијег. Овај идентитет ми потврђујемо у Цркви, јер је Црква благословено Царство Оца, Сина и Светога Духа – односно на Светој Литургији, гдје ми кроз подвижнички и светотајински живот постајемо усиновљени Богу Оцу, примамо благодат Духа Светога и постајемо 'царско свештенство',“ додао је Ступар.

Отац Владимир је нагласио да се, испуњавајући заповијести Божије и живећи Христом, сав наш живот претвара у Царство небеско, које се задобија кроз љубав, смирење и покајање.

„Пошто знамо да је Бог љубав, и наш се живот стога претвара у љубав у заједници једних са другима. Наше живљење на земљи јесте свједочанство Царства небескога кроз љубав коју имамо међу собом,“ рекао је он и додао да ће нас Христос зато и познати у дан Страшнога суда и позвати ријечима: „Ходите благословени у Царство Оца мојега које вам је припремљено од постања свијета“.

У богатом културно-умјетничком програму који је услиједио учествовала су културно-умјетничка друштва и умјетници који чувају српску православну традицију.

Извор: Митрополија дабробосанска