Владика Атанасије и Дољанима

Владика Атанасије и Дољанима
Владика Атанасије и Дољанима
Владика Атанасије и Дољанима
Владика Атанасије и Дољанима

У суботу 30. августа Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије служио је свету архијерејску Литургију у храму Силаска Светог Духа на Апостоле у Босанским Дољанима. Село Босански Дољани налази се недалеко од Бихаћа. У њему су искључиво одвајкада живели, стварали, и Богу се молили православни Срби којих данас, нажалост, више нема у Дољанима. То је резултат и последица рата од 1992-1995. године.

Село је кроз своју страдалну историју неколико пута рушено и опет обнављано. Свака буна мештана против непријатеља резултирала би потпуним разарањем села и његовим пустошењем.

Садашњи храм Силаска Светог Духа на Апостоле подигнут је и освећен 1894. године од стране митрополита дабробосанског Георгија (Николајевића).

Након данашње свете Литургије десио се још један несвакидашњи догађај и радост, наиме, Јован Гогић и Алекса Пилиповић из Бања Луке и Приједора примили су свету тајну Крштења да би тиме њихови подитељи посведочили своју љубав према завичају својих предака и својим коренима.

Надлежни свештеник протонамесник Далибор Ненић за присутне припремио је трпезу љубави.

Село Дољани познато је српској и балканској историографији по ДОЉАНСКОЈ БУНИ из 1858. године, буни која је осим ослободилачког имала и социјални карактер. Пре данашње спаљене цркве из 1911. године постојала је стара скривена дољанска црква око које су се управо окупили Дољанци на буну против дахија и јаничара из Кулен вакуфа, Орошца и Бихаћа, односно против њихова зулума и безакоња. Нажалост буна је угушена у крви Српског народа. Ова Дољанска буна била је најава оне много веће и свеобухватније буне у Црним потоцима из 1875. године, буне која је довела до Берлинског конгреса, затим нестака Отоманске империје на босанско-херцеговачким просторима и доласка другог освајача Аустроугарске.

Старији мештани који су некада живели у Бос. Дољанима још се сећају и причају о многобројним насељеним кућама, покошеним ливадама и временима када је у Дољанима цветао живот. Данас је село у склопу националног парка "Уна".

Извор: Епархија бихаћко-петровачка