XV сабор православне дјеце Црне Горе на Цетињу

XV сабор православне дјеце Црне Горе на Цетињу
XV сабор православне дјеце Црне Горе на Цетињу
XV сабор православне дјеце Црне Горе на Цетињу
XV сабор православне дјеце Црне Горе на Цетињу

Светом архијерејском Литургијом, коју су у Цетињском манастиру служили Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Преосвећена Господа Епископи будимљанско-никшићки Јоаникије и полошко-кумановски Јоаким 30. августа 2014. године почео је 15. сабор православне дјеце Црне Горе, манифестација која је ове године окупила преко 1500 малишана из свих крајева Црне Горе.

Манифестацију традиционално организује Православна Митрополија црногорско-приморска. Митрополит Амфилохије је поздрављајући малишане казао да су дошли на Цетиње да се друже са најљепшим дјететом на свијету, Господом Исусом Христом: „Да цјеливате руку онога који га је крстио у ријеци Јордану, Светога Јована Крститеља, и да цјеливате и онај дио Часнога Крста на коме је Господ разапет. И да цјеливате и руку Светога Петра Цетињскога, нашега духовнога оца, а у исто вријеме да се сви заједно причестимо Тијела и Крви Христа Бога нашега.“

На крају свете службе владика Јоаникије је у архипастирској бесједи казао да у Цркви дјеца могу да се науче оном најважнијем, што нажалост не могу научити у нашим школама. „Она ће добити вјеронауку, научиће се правој и истинитој вјери. Али не само томе него и култури и историји, и упутиће се у све оно што је корисно за душу. И онај родитељ који жели добро своме дјетету не само да му неће бранити да иде у цркву, на службу Божју него ће га сам у цркву водити“, поручио је Владика Јоаникије.

Потом је испред Цетињског манастира извођењем саборске химне и бесједом Митрополита Амфилохија свечано отворена овогодишња манифестација.

Митрополит Амфилохије је рекао да су се дјеца данас у име Бога љубави сабрала у љубави. „Љубав Божја нас сабира овдје, око ове светиње. То је најважније, и ту љубав Божју ја желим вама. дјецо, љубав која вам је на грудима написана и која вам је у срцу уписана“, поручио је Митрополит црногорско-приморски.

Дјеца полазници школа вјеронауке из Бара, Будве, Бијелог Поља, Бијеле, Маина код Будве, Вирпазара, Врањине, Даниловграда, Доњег Грбља, Зете, Котора, Колашина, Кути, Кртола, Луштице, Мојковца, Никшића, подгоричких школа вјеронауке, Петровца, Паштровића, Пода, Ријеке Црнојевића, Сутомора, Спужа и Цетиња показала су своје умијеће из играња, хорског и соло пјевања, рецитовања и цртања. Одржан је и спортски програм, а у поподневним часовима на гумну испред Цетињског манастира казивала је гђа Рада Мишев, уредник дјечје емисије Радија „Светигора“ „Споменак“.

Организована је и музичка радионица коју води хоровођа из Подгорице Ана Ненадић, док ће етно-појац Даница Никић из Бара извести стихове из „Луче микрокозма“. Цетињски игуман архимандрит Методије (Остојић) дјеци је одржао предавање о историјском значају Цетињског манастира, а историчар Предраг Вукић о Првом свјетском рату.

Приређена је и ликовна радионица под именом „Најљепше слово Октоиха“, коју води игуманија манастира Дуљево монахиња Ангелина. Одржан је и квиз знања из вјеронауке.

Овогодишњи сабор одржава се поводом 530 година Цетињског манастира и 520 година „Октоиха“, прве штампане књиге на словенском југу, а слоган сабора је Славословимо у Тројици Јединога Бога.

Сабрању су присуствовали представник амбасаде Руске Федерације у Подгорици Едуард Сертик и представници локалне управе Пријестонице Цетиње.

У касним поподневним часовима пред Цетињским манастиром је завршен овогодишњи, 15. по реду, Сабор православне дјеце Црне Горе, који је окупио преко 1500 учесника, полазника школа вјеронауке при парохијским храмовима и манастирима из свих црногорских крајева.

У поподневном дијелу програма манифестације прво су подијељене награде учесницима ликовне радионице.

У категорији дјеце до шест година награду је добио петогодишњи Филип Бошковић члан школе вјеронауке при подгоричком саборном храму Христовог Васкрсења.

Цетињанка Марија Капичић побиједила је у категорији дјеце од шест до десет година, а у категорији од десет до петнаест година награда је припала четрнаестогодишњој Рускињи Јелисавети Теплави.

Највише интересовање учесника сабора уобичајено је и ове године изазвао квиз знања из вјеронауке. Овога пута теме су биле 530 година Цетињског манастира и 520 година цетињског „Октоиха“, прве штампане књиге на словенском југу.

Треће мјесто је освојила екипа школе вјеронауке при манастиру Врањина, друго из Зете, док су побједници били чланови школе вјеронауке из Бијелог Поља.

За најбољег вјероучитеља у Црној Гори за 2014. годину проглашена је Тања Арсовић из Колашина.

Извор: Митрополија црногорско-приморска