XVII православни дјечји сабор Црне Горе

XVII православни дјечји сабор Црне Горе
XVII православни дјечји сабор Црне Горе
XVII православни дјечји сабор Црне Горе
XVII православни дјечји сабор Црне Горе

Под слоганом „Крст је сила и знамење, крст је спасење“, на Цетињу је 3. септембра 2016. године одржан XVII православни дјечји сабор Црне Горе, посвећен престојећем освећењу Саборног храма Светог Јована Влаимира у Бару, манифестација која окупља преко 1500 малишана из свих црногорских крајева.

Сабор је почео светом архијерејском Литургијом у Цетињском манастиру коју су са свештенством служили Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и викарни Епископ диоклијски г. Кирило.

На крају Литургије митрополит Амфилохије је у архипастирској бесједи казао да је Господ благословио дјецу и да је старијима рекао да ако не буду као дјеца - неће видјети царства небеског. -И онда је Господ загрлио и пољубио дјецу. И тако непрекидно, ево двије хиљаде година, Он грли и љуби дјецу, и сву творевину Божју, све људе, сва створења. Али, најприје Господ грли дјецу и непрекидно опомиње нас старије - пустите дјецу да долазе к мени, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Владика је подсјетио да је „једно наше свето дијете“, отац Јустин Ћелијски говорио да ће нас пред Богом оправдати дјеца и цвијеће. Он је рекао да је Свети Петар Цетињски као дијете од дванаест година дошао у Цетињски манастир и ту остао до своје осамдесет пете године у постовима и молитвама. -Жртвовао је себе за друге, без остатка. Није друге жртвовао себи. Свети Петар, који је радио исто оно што је радио Господ када се жртвовао за живот свијета, једно је од најљепше дјеце које се рађало овјде, у Катунској нахији, у Црној Гори. А ја бих рекао, најљепше дијете у то вријеме у читавој Европи, казао је владика Амфилохије.

Он је додао да је Господ тај који је дјецу данас призвао да дођу на Цетиње. -Ми смо ту били само као гласници Господњи да вам кажемо ено, зове вас Господ, зове вас Петар Цетињски да дођете да их цјеливате, рекао је митрополит Амфилохије.

Након Литургије, извођењем химне Сабора „Крстим се…“ манифестација је свечано отворена на платоу испред Цетињског манастира. Митрополит Амфилохије рекао је, отварајући манифестацију, да је његовом срцу овај сабор најмилији у послењих двадесет и шест година, откада сједи у трону Светог Петра Цетињскога. -Нема ништа љепше од вас сабраних овдје око Христа Господа нашег. Јер, Он је љубав која грли сву васиону, свако створење, а посебно воли дјецу, рекао је Владика.

Потом су малишани, под руководством својих вјероучитеља, кроз игру, пјесму, рецитације, цртање и друге облике изражавања показали своје знање из вјеронауке. Наступила су дјеца из Подгорице, Бара, Вирпазара, Паштровића, Никшића, Бијеле, Котора, Берана, Мојковца, Будве, Зеленике, Радовића, Херцег Новог, Куча, Грбља, Спужа, Даниловграда,  Бијелог Поља, Баошића, Мељина, Зете, Врањине и Тивта.

Гости овогодишњег Сабора су Хор „Свети Николај Српски“ из Кикинде и госпођа Радмила Мишев, уредник дјечјег програма Радија „Светигора“. На крају првог дијела Сабора проглашен је вјероучитељ године. У поподневном дијелу манифестације органзован је квиз знања из вјеронауке, који ће ове године бити посвећен хиљадугодишњици мученичке кончине Светог Јована Владимира. Квиз је осмислио и њиме је руководио Епископ диоклијски г. Кирило. Организована је и ликовна радионица, којом је руководила настојатељица манастира Дуљево монахиња Ангелина. Побједницима квиза и најбољим учесницима ликовне радионице уручене су пригодне награде.

У послијеподневном дијелу манифестације Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије одликовао је златним ликом Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца гђу Радмилу Мишев, уредника дјечјег програма у Радију „Светигора“ и уредника „Светосавског звонца“. Гђа Мишев је признање добила за „материнско срце испуњено Христовом љубављу за сву светосавску дјецу и сву Божју дјецу свијета“.

Звање учитеља године добила је протиница Јелена Петровић, вјероучитељица из Тивта. Професор Цетињске Богословије Драган Радоман одржао је предавање о Светом Јовану  Владимиру.

Подијељене су и награде за учешће у ликовној радионици којом је руководила игуманија манастира Дуљево монахиња Ангелина. У категорији до шест година у најужем избору су били Аника Милошевић, Стефан Фуштић и Никола Прелевић, коме је припала прва награда. У категорији од шест до десет година у најужем избору су били Павле Капичић, Теодора Јовановић и Павла Петровић, која је освојила прву награду. У категорији од једанаест до петнаест година у најужем избору су били Божидар Вујачић, Ања Боричић и побједница Милена Пековић.

У квизу знања ове године прво мјесто је припало екипи са вјеронауке из Тивта, друго је припало Цетињанима, а треће екипи из Зете.

Овогодишњи сабор окупио је преко 1500 малишана из свих крајева Црне Горе.

Извор: Митрополија црногорско-приморска