Заједничкa руско-иранскa комисије за дијалог „Православље-ислам“

Дана 26. септембра 2016. године у Патријаршијској резиденцији на Чистом переулке у Москви одржан је сусрет Свјатејшег Патријарха московског и све Русије г. Кирила са учесницима Десетог заседања Заједничке руско-иранске комисије за дијалог „Православље-ислам“.

Десето заседање Заједничке комисије одржано је 26. и 27. септембра у Москви. Поглавар Руске Праволавне Цркве упутио је поздрав учесницима заседања. У сусрету су са иранске стране узели учешће саветник Врховног лидера Ирана ајатолах Мухамед Али Тасхири, председник Организације културе и исламских веза Ирана г. Абузар Ибрахими Торкаман, амбасадор Ирана у Русији г. Мехмед Санаи.
Сусрету је присуствовао предводилац делегације Руске Православне Цркве на Десетом заседању Заједничке руско-иранске комисије за дијалог „Православље-ислам“, Митрополит казански и татарстански г. Теофан и секретар за међурелигијске односе Одељења спољних црквених послова Московске Патријаршије, свештеник Димитрије Сафонов.

Поглавар Руске Православне Цркве, поздрављајући ајатолаха Мухамеда Али Тасхирија, истакао је да први сусрет Његове Светости са гостом одржао се пре око двадесет година у Техерану. -Ми смо тада дефинисали идеју о неопходности да се има стално тело за дијалог између Руске Православне Цркве и иранских муслимана, подсетио је Свјатејши Владика.

Патријарх Кирил је високо оценио делатност Заједничке руско-иранске комисије за дијалог „Православље-ислам“, која је открила сличност ставова у разумевању многих савремених проблема: -Радујем се томе што је иницијатива, коју смо ми заједно са вама дефинисали, драги брате Тасхири, довела до тако добрих последица. Радна група за дијалог Руске Православне Цркве са муслиманима из Ирана, коју смо ми основали, доказала је да управо међурелигијски дијалог помаже бољем разумевању између народа и постизању једногласности у вези са веома важним проблемима савремености. Сматрам важним што смо у оквиру наше комисије, ми заједно, супротставили се и супротстављамо се изазовима агресивног секуларног света, усмерених против моралних начела наших религија. Исходећи из својих верских учења, ми смо током двадесет година размењивали мишљања у вези са кључним проблемима савременог света. И дијалог је показао да имамо много заједничког.

Обраћајући се г. Абузару Ибрахими Торкаману, поглавар Руске Православне Цркве је такође подсетио на сусрет из 2012. године, са учесницима Осмог заседања Заједничке руско-иранске комисије за дијалог „Православље-ислам“: -Пре четири године Ви сте такође присуствовали сусрету са мном. Ви сте тада били руководилац културног представништва при Амбасади Ирана у Русији. Желео бих рећи да ми веома позитивно оцењујемо тај висок ниво односа који се сложио између Руске Православне Цркве и Организације културе и исламских веза у Ирану, којом сада Ви руководите. Ваша организација сада води међурелигијски дијалог са представницима верских заједница у многим земљама света.

Свјатејши Владика је истакао да он придаје велику важност развоју дијалога између верских заједница, које имају много заједничког у својим погледима на место човека у свету, природу људског морала и односе међу људима. -Мислим да, како Организација културе и исламских веза у Ирану, тако и Руска Црква, траже и по милости Божијој налазе такве партнере за дијалог, са којима, на првом месту, веома је интересантно разговарати на те теме, и осим тога, оно што је најважније, резултати разговора са таквим партнерима су реалан допринос у превазилажењу оних комплексних проблема који постоје у животу савременог друштва, изјавио је Свјатејши Патријарх.

-Много година, г. Ибрахими, Ви сте радили у Русији и добро сте изучили руску културу. Мислим да познавање руске културе, православне културе, помаже Вам данас на високом положају, који Ви заузимате, да радите на велику корист, како за свој народ, тако и за односе са пријатељским земљама, народима и религијама, истакао је поглавар Руске Православне Цркве.

По речима Његове Светости, наредно заседање Заједничке комисије за међурелигијски дијалог ће допринети остварењу трајног и праведног мира. -Практичан резултат нашег рада је миротворно служење. Од велике је важности да свет зна да православци и муслимани стреме ка праведном миру. Ова општа тежња ка праведном миру се заснива и на нашој вери, закључио је поглавар Руске Цркве, изразивши наду да ће рад Заједничке комисије „послужити укрепљењу односа између наших вера, развоју односа између народа Русије и Ирана“.

Са своје стране, гости су изразили срдачну благодарност Његовој Светости за пријем, а такође и за сталну пажњу на питања међурелигијског дијалога и руско-иранској сарадњи.

У наставку разговора обе стране су разматрале делатност Заједничке руско-иранске комисије за дијалог „Православље-ислам“ и планове за будућу сарадњу.

превео ђакон др Александар Прашчевић

Извор и фото: Инфо-служба Патријарха московског и све Русије, Инфо служба ОВЦС