Заседао Епархијски савјет Митрополије дабробосанске

Епархијски савјет Митрополије дабробосанске усвоји је Извјештај о раду и финансијском пословању Митрополије дабобосанске у 2009. години, који ће да буде упућен на потврђивање Патријаршијском Управном одбору и Светом архијерејском сабору Српске православне цркве /СПЦ/.

У Извјештају се истиче да имовина СПЦ у Федерацији БиХ /ФБиХ/ још није враћена, а посебно зграда Богословије.

Представници Митрополије дабробосанске у сталној су преписци и разговорима са свим релевантним форумима и појединцима из власти БиХ и ФБиХ, те међународним преставницима око повратка зграде Богословије у Сарајеву и остале имовине, али сем обећања ништа конкретно није реализовано.

О том питању опструкција је евидентна.

Додатни проблем представља што су на простору ФБиХ настављени напади и скрнављења православних храмова и гробаља.

У Извјештају се наводи да је 2009. године на простору Митрополије дабробосанске у Републици Српској /РС/ и ФБиХ, гдје се налазе 23 623 српска православна дома, обављено 1 355 крштења, 449 вјенчања и 1 991 опијело.

Одобрен је 31 помен самоубицама и дозвољено 7 вјенчања у вријеме поста и Црквом забрањено вријеме.

У Извјештају се посебно указује на забрињавајућу чињеницу да у парохијама на територији ФБиХ има мали број крштења, вјенчања готово да и нема, а број умрлих и опојаних несразмјерно је велики у односу на број вјерника.

Ови подаци говоре да у том дијелу Митрополије дабробосанске претежно живи старачка популација.

Повратак вјерника на своја пријератна огњишта у ФБиХ скоро је занемарљив и чини свега један одсто од броја предратног православног становништа које је живјело на том простору.

Наставља се тренд да православни вјерници који живе на подручју Митрополије дабробосанске у ФБиХ продају своје станове, куће и имања и селе на територију РС и Србије.

За оно мало православних вјерника што их јуе остало на подручју ФБиХ настоје се обезбједити свештеници за вјерске обреде.

Проблем представља обезбјеђивање средстава за рад тих свештеника, јер је ријеч о вјерницима без редовних материјалних примања који нису у могућности да издржавају свештенике.

На подручју Митрополије налазе се четири манастира - три мушка и један женски, а још један женски манастир у Озерковићима биће метох манастира Добрун.

У 2009. години дат је приоритет изградњи манастирских конака у Озерковићима и Вардишту чиме би се стекли услови за обнову женског монашког живота у овим манастирима.

Завршени су радови на проширењу конака у мушком манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији, а у плану је да у овом манастиру буде изграђен и музеј из последњег отаџбинског рата.

У манастиру Добруну урађен је око манастира камени зид, велика улазна капија са Црквом по угледу на капију манастира Хиландара, дренажа око манастирске цркве и плочник испод конака.

У плану су и радови на изградњи пет манастирских конака на подручју Митрополије.

На територији РС службује 41 активни свештеник, четири ђакона, седам свештеномонаха, три јерођакона и двије монахиње, а у
ФБиХ 14 свештеника и два ђакона.

У Министарству одбране и Оружаним снагама БиХ налазе се три свештеника, а на студијама у иностранству два свештеника и један свештеномонах.

Пензионисаних свештеника је седам.

Часове вјеронауке у основним школама редовно одржава 27 вјероучитеља за око 9 000 ученика.

Извор: Митрополија дабобосанска