Завршена манифестација "Богородичини дани" у Суботици

Завршена манифестација "Богородичини дани" у Суботици
Завршена манифестација "Богородичини дани" у Суботици
Завршена манифестација "Богородичини дани" у Суботици
Завршена манифестација "Богородичини дани" у Суботици

Уочи Великогоспојинског поста, у суботу 13. августа, у предивном амбијенту параклиса Успенија Пресвете Богородице на Водици у Суботици, свеноћним бденијем и светом Литургијом отпочели су први Богородичини дани које је организовала суботичка Црквена општина.

На свеноћном бденију учествовало је неколико свештеника Епархије бачке, а светом Литургијом началствовао је архимандрит Арсеније, сабрат манастира Жича. На свеноћном бденију био је присутан велики број верника из Суботице и околине, а за певницом су дивно и умилно, у славу и част Пресвете Богородице, појали студенти Богословског факултета у Београду.

Другог дана, свечано је прослављена слава црквеноопштинске библиотеке, Пренос моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана. У присуству чланова библиотеке и верног народа, после благосиљања славског колача и жита, у свечаној сали црквене општине приказан је документарни филм о историјату Црквене општине и библиотеке. О историјату библиотеке говорио је библиотекар, катихета Јован Мајсторовић, а полазник веронауке Игор Михајловић уметнички је произнео беседу Светог првомученика и архиђакона Стефана.

Корени црквене библиотеке у Суботици датирају још из 19. века, када је, у циљу развоја опште културе свих Суботичана, основана Српска читаоница у згради задужбине Остојића. Временом је библиотека мењала седиште, али и увећавала фонд својих књига, а све то захваљујући угледним суботичким добротворима, међу којима су Јован и Терезија Остојић, адвокат Јован Манојловић, као и многи верници и суботички свештеници који су своје књиге поклањали Цркви с љубављу.

Библиотека данас располаже са 13.000 наслова на српском, руском, немачком, латинском, енглеском, француском и црквено-словенском језику. Најстарија књига у богатом каталогу библиотеке штампана је 1732. године у Москви. Библиотека је после дугог низа година поново оживела неизмерним трудом суботичких парохâ Славка Пајовића и Миливоја Мијатова. Поред књига и значајне мултимедијалне колекције, библиотека ће ускоро добити и дечји кутак у којем ће се налазити књиге намењене најмлађим члановима ове установе.

У наставку прославе, 18. августа 2011. године, у Задужбини Душана Радића, у просторијама Српског културног центра Свети Сава одржана је духовна трибина на тему Значај празника Преображења Господњег. Предивну беседу пред великим бројем посетилаца одржао је гост трибине, архимандрит Андреј (Ћилерџић), новоизабрани Епископ ремезијански. У свом предавању, отац Андреј посебно је истакао значај присуства светих апостола Петра, Јакова и Јована на гори Тавор и објаснио појаву Мојсија и Илије у догађају славног и светлог Преображења Господњег.

Четвртог и петог дана манифестације, 20. и 21. августа, у просторијама Српског културног центра Свети Сава емитована су играни филмови Поп и Острво. Презвитер Драган Стокин поделио је са гледаоцима снажне утиске о најважнијим порукама и поукама које упућују ова два велика филмска остварења руске кинематографије.

У четвртак, 25. августа 2011. године, по благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина др Иринеја, на Водици у Суботици, одржан је састанак вероучитеља и катихета Епархије бачке.

Састанку је претходила света Литургија којом је началствовао презвитер Жељко Латиновић, координатор Катихетског одбора Епархије бачке, уз саслужење презвитера Миодрага Шипке, архијерејског намесника суботичког, презвитера Ђорђа Димића, презвитера Игора Стакића и неколико ђаконâ.

Учесницима овог радног сабрања представљени су планови и пројекти за предстојећу 2011./2012. школску годину и уручена решења о њиховим наименовањима за вероучитељску службу.

Вероучитељи и катихете наставили су заједничко дружење на трпези љубави.

Истога дана, у просторијама СКЦ Свети Сава у Суботици, одржана је духовна трибина на којој је гостовао отац Панарет, настојатељ манастира Бођани. Отац Панарет је сабранима говорио о Пресветој Богородици и о чудима која она чини укрепљејући верне.

Следећег дана, на Водици у Суботици одржана је смотра хорова у којој су учествовали: дечји хорови Световазнесењског храма у Суботици и Светогеоргијевског храма у Сомбору, хор Светогергијевског храма у Бечеју, хор Световазнесенског храму у Суботици, као и Етно група Чауши из Сомбора. Наступи поменутих хорова веома су обрадовали све сабране на Водици, а најмлађи учесници ове смотре, својом игром и веселим жагором, увеличали су духовну радост присутних.

Престолни празник Светоуспенског параклиса прослављен је бденијем, светом Литургијом и вечерњим богослужењем на којем је благосиљан славски колач и жито, уз учешће мноштва верног народа.

Извор: Епархија бачка