Због туризма обнавља се црква Светог Георгија

Црква Светог Георгија,  саграђена у округу Османели у северозападној турској провинцији Билесик крајем 1800-тих, а која сада лежи у рушевинама, биће претворена у музеј после њене обнове.

„Најважнија карактеристика овог округа је да је ово прво место где су Селџуци стигли и постали Турци када су отишли да освоје Изник,“ рекао је градоначелник Османелија Мунур Шахин док је говорио о историји ове области од 8000. године пре Христа. „ Године 1075. Османели, који се тада називао Лефке, и Изник заузели су Селџуци, а потом је анадолско Селџучко царство било основано. Изник је постао главни град овог царства. Од тада је Османели био турски град. Чак и током Крсташких ратова њега нису освојили, јер су ратоборни Турци овде живели.“

Сахин каже да је округу подигнуто много историјских грађевина и једна од њих је била и црква Светог Георгија.

Област око цркве била је верско место у старо доба, рекао је Шахин. „Ово место је коришћено као црква. Црква је овде уништена током пожара и природних катастрофа током времена. А у 19. веку црква је саграђена овде по пројекту мађарског инжењера,“ рекао је он.

Градоначелник је рекао да је процес експроприације земљишта завршен.

„Ми смо разговарали са министром културе и туризма Наби Авчијем. Обнова ће коштати скоро 2 милиона до 3 милиона турских лира. Надам се да ће започети ове године и да ће трајати две године,“ казао је он.

Није још отворена за богослужење

Шахин је напоменуо да је Патријарх васељенски је посетио област након што је пројекат одобрен. „Ми смо поново разматрали питање цркве. На овом месту неће бити богослужења. Оно ће служити као музеј или простор за културу. Добили смо неопходне дозволе; донећемо покретне културне артефакте из околине Османелија и овде ћемо их држати.“

„Верује се да је један мађарски архитекта, који је послат у ову област од стране државе крајем 19. века, израдио пројекат за цркву,“ рекао је Сечкин Евсим, академик са Одељења за историју уметности Универзитета Орду коментаришући информацију да се не зна дефинитивно о датуму и архитекти ове цркве. „То је пројекат врло едукативаног и највероватнијег страног архитекте, јер црквена архитектура је блиска нео-источноримском стилу, према документима Отоманских архива. Тамо пише да је саграђена крајем 19. и почетком 20. века, али њена изградња није довршена. Документ из 1903. године је једини документ који помиње име ове грађевине.“

Извор: Хуријет Дејли Њуз (превод – Информативна служба СПЦ)