Хришћански свет

Најстарије познате представе светих апостола Петра и Павла

Најстарије откривене фреске светих апостола Петра и Павла случајно су пронађене у катакомби испод осмоспратне пословне зграде у Риму, саопштено је у Ватикану.

Фреске, које потичу из друге половине IV века, откривене су на своду гробнице у којој се налазе и најстарији ликови светих апостола Јована и Андреја. Ове фреске откривене су захваљујући новој ласерској техници, помоћу које су рестауратори могли да отклоне дебеле слојеве калцијум карбоната, који су се вековима скупљали, али је боја остала неоштећена.

Основан Међурелигијски Савет Министарства вера Републике Србије

Данас је, 17. јуна 2010. године, у Београду установљен Међурелигијски савет Министарства вера Републике Србије, који чине проф. др Богољуб Шијаковић, министар вера Републике Србије; Епископ бачки Г. др Иринеј Буловић; Станислав Хочевар, надбискуп београдски Римокатоличке цркве у Србији; реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић и Исак Асиел, рабин Јеврејске заједнице у Србији. Међурелигијски савет је отворен за даља именовања чланова из реда великодостојника традиционалних цркава и верских заједница и угледних световних лица.

Српска православна општа гимназија Кантакузина Катарина Бранковић у Загребу

Српска православна општа гимназија Кантакузина Катарина Бранковић је модерна гимназија са савременим наставним програмом који је у складу са средњошколским образовањем прописаним у РХ. Школа је утемељена 2005.г. под покровитељством Српске православне цркве у Хрватској и Загребачке митрополије, а идеја је потекла од митрополита загребачко-љубљанског Г. Јована. Више информација на веб-сајту Гимназије.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска

Проф. Владимир Меденица: Медији и млади - средства масовних комуникација

У недељу 13. јуна 2010. године, у конацима манастира Сланци код Београда после Свете Литургије проф. Владимир Меденица одржаће предавање на тему Медији и млади - средства масовних комуникација.

Предавање ће се одржати после Свете Литургије која ће почети у 9 часова.

МОБА, јубиларне 2010. године

Народни обичај у Срба ( обично момци и девoјке ) који бесплатно помажу и раде при већим радовима - градња цркве, манастира, школе, болнице и слично. МОБА је заједничка акција Српске православне цркве и државе намењена српској средњошколској и студентској омладини из земље и дијаспоре.

Дан сећања на смедеревску трагедију

Пи­ском ло­ко­мо­ти­ве на же­ле­знич­кој ста­ни­ци, си­ре­на­ма и лу­па­њем цр­кве­них зво­на, сва­ке го­ди­не тач­но у 14.14 са­ти град се на тре­ну­так „па­ра­ли­ше" у знак се­ћа­ња на жр­тве овог до­га­ђа­ја

Екс­пло­зи­ја му­ни­ци­је у сме­де­рев­ској твр­ђа­ви, 5. ју­на 1941. го­ди­не, за са­мо не­ко­ли­ко се­кун­ди срав­ни­ла је го­то­во цео град са зе­мљом, а пре­ма не­зва­нич­ним про­це­на­ма, у не­за­пам­ће­ној тра­ге­ди­ји стра­да­ло је из­ме­ђу хи­ља­ду и че­ти­ри хи­ља­де љу­ди. Од 2400 ку­ћа, са­мо 25 ни­је оште­ће­но, док су ку­ће у преч­ни­ку од де­се­так ки­ло­ме­та­ра од твр­ђа­ве по­ру­ше­не до те­ме­ља, по­да­ци су та­да­шње ко­ми­си­је за об­но­ву Сме­де­ре­ва. Стра­вич­на екс­пло­зи­ја му­ни­ци­је ко­ја је у то вре­ме ла­ге­ро­ва­на у древ­ном зда­њу Бран­ко­ви­ћа на­пра­ви­ла је на том ме­сту кра­тер преч­ни­ка пе­де­сет и ду­би­не око де­вет ме­та­ра, а на град се сру­чи­ло нај­ма­ње че­ти­ри хи­ља­де то­на ка­ме­на из зи­ди­на твр­ђа­ве.