Хришћански свет

Интервју Епископа јегарског Г. Порфирија

Епископ ПорфиријеНедељник Печат је у свом најновијем издању објавио интервју Његовог Преосвештенства Епископа јегарског Г. Порфирија, који преносимо у целини:

И поред тога што је Српска православна црква у последњих двадесетак година донекле вратила утицај који је некада имала у друштву (на пример - враћање веронауке у школе), стиче се утисак да сарадња између државе и Цркве у нашој земљи, за разлику од, рецимо, Русије, уопште не постоји, бар када су у питању кључни национални проблеми. Због чега сарадња између световних и црквених власти, сада, када су витални интереси државе угрожени, није на вишем нивоу?

Помоћ ВДС-а расељенима са Косова и Метохије

Верско добротворно старатељство Архиепископије београдско-карловачке проследило помоћ избеглима и расељенима са простора Косова и Метохије

Великом љубављу, братским и сесринским саосећањем за проблеме и потребе својих браће и сестара избеглих и расељених из својих домова Косова и Метохије, верници београдских храмова прикупили су и од себе одвојили велику количину хране, гардеробе, играчака и опреме за децу, новца итд.

Хиландар, пет година после – РТС2, 16:43h

Екипа Радио-телевизије Војводине потражила је одговор на питање како протиче изградња конака и са којим проблемима и препрекама се суочавају стручњаци из Србије и завода КЕДАК који се брине о очувању светогорске баштине. Како живи хиландарско братство у манастиру који ће читаве деценије бити градилиште? С обзиром да је обнова на својој половини, завршетак радова планиран је за 2014. годину, какав је монашки живот у манстиру Хиландар?

Васкршња честитка верницима римокатоличке, евангелистичке и реформаторске Цркве у Србији

По­во­дом на­сту­па­ју­ћег Пра­зни­ка над пра­зни­ци­ма, све­тлог Вас­кр­сења Хри­ста Спа­си­теља, верницима римокатоличке, евангелистичке и реформаторске Цркве упућу­јемо срдач­не честит­ке и нај­боље жеље с ра­до­сним пас­хал­ним поздра­вом:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ !

Информативна служба СПЦ

Гледање „шпанских серија" катастрофално за очување и стварање породице

Бразилске теленовеле су учиниле више од пуког забављања гледалаца - оне су утицале на смањење наталитета и на повећање броја развода, резултат је најновијег истраживања.

Сапунице, које говоре о замршеним љубавним троугловима, тајним очинствима и трновитим успонима до богатства и славе већ деценијама доминирају на бразилској телевизији. Сада им се осим велике гледаности приписују и неке друге карактеристике. Истраживање демографије на основу података из периода од 1971. до 1991. показало је да су ове популарне серије имале директан утицај на наталитет и број развода у земљи и то у мери у којој се ширила мрежа моћног тв канала Глобо, на коме се оне најчешће емитују.

Добар пример одговорне младости

Сведоци смо многих поступака младалачке разузданости и неодговорности са трагичним последицама. Скоро да не прође ни један дан без неке лоше вести о некој несрећи у којој су млади људи главни актери. Све то покреће различита питања о могућим пропустима и превидима у њиховом образовању и васпитању, али није добро да одмах закључимо како је све готово. Не, није још увек, постоје добре могућности само их треба тражити у стварности одговорног оптимизма. Нажалост, понекад радије затварамо сами себи видике безнађем и брзоплетим закључивањем, што додатно оптерећује генерацијски неспоразум у овом бременитом времену нашег заједничког живљења. Све је сведено на оптужбе и тражење лоших примера којима једни друге оптужујемо, тако да и не желимо да видимо оно што је добро. Под тим и таквим притиском мало нас је уочило један гест младих људи, ученика Гимназије Светога Саве из Београда. Та вест од 23. марта 2009. године била је у сенци десетогодишњице НАТО агресије на нашу Отаџбину, тако да је многи нису ни чули у потпуности и до краја. Разумљиве су емоције у вези са трагедијом од које нас дели једна деценија, која је многима заувек отела добру животну динамику. Али, поступак београдских гимназијалаца враћа веру у боље сутра за све нас, убеђује нас да наша деца умеју и те како да промишљају живот и разумеју потребе другога.