Медији

Епископ бачки др Иринеј: Поводом изјаве Председника Србије о црквеном питању у БЈР Македонији

Пуни текст одговора скопском листу Капитал, објављеног у скраћеном облику у истом 22. октобра 2012.

Наш Председник је говорио искључиво у своје име, спонтано, без претходне консултације са представницима наше Цркве.

Иначе, за вашу информацију додајем да он није могао обећати трампу „аутокефалност расколничкој Цркви за слободу архиепископу Јовану”, како је то, изгледа, схваћено – или бар представљено – у македонским медијима. За ово тврђење имам много разлога, а навешћу само оне које сматрам најважнијима:

Епископ бачки др Иринеј: Србија и положај Српске Православне Цркве у БЈР Македонији

Интегрални текст миниинтервјуа датог г. Миленку Пешићу, а објављeног у дневном листу Политика 20. октобра 2012, на страни 1 и 6, под насловом

Епископ Иринеј: Николићев ангажман у решавању канонског спора легитиман

Скопски медији су – на свој начин, као и увек до сада – пренели, протумачили и прокоментарисали изјаву председника Србије г. Томислава Николића о црквеном проблему у Бившој Југословенској Републици Македонији, тачније о привилегованом статусу расколничке црквене организације у тој земљи и статусу грубог државно-полицијског прогона једине канонске и, канонски узев, једине постојеће Православне Цркве на том подручју – аутономне Охридске Архиепископије. Успут напомињем да, по овом, за Цркву болном питању, и наши, београдски медији олако, недовољно критички, преузимају и даље, свесно или несвесно, популаришу по правилу једностране, а најчешће и неистините, скопске вести и коментаре. Притом, из необјашњивих (или ипак објашњивих?) разлога, упорно за расколничку црквену структуру, која сама себе назива Македонском Православном Црквом, користе бесмислени еуфемизам „канонски непризната Црква” уместо кратког и тачног „неканонска Црква” или „непризната Црква”, што је исто.

Промоција серијала “Ступови духовности“ Радио-телевизије Републике Српске

Промоција серијала “Ступови духовности“ Радио-телевизије Републике Српске
Промоција серијала “Ступови духовности“ Радио-телевизије Републике Српске
Промоција серијала “Ступови духовности“ Радио-телевизије Републике Српске
Промоција серијала “Ступови духовности“ Радио-телевизије Републике Српске

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у петак 5. октобра, представљен је серијал “Ступови духовности“, који је о светињама на простору Епархије будимљанско-никшићке, а поводом обиљежавања значајног јубилеја – 800 година постојања манастира Ђурђеви Ступови - , урадила РТВ Републике Српске.

Религија и медији, радијско новинарство

Српска православна Епархија шумадијска била је од 3. до 7. октобра 2012. године домаћин семинара "Религија и медији, радијско новинарство" намењеног новинарима православних црквених медија у Србији. Организатор овог семинара је Фондација "Конард Аденауер" из Београда, а предавач Карол Лупу из Баварског радија у Минхену. Коорганизатори су били Богословија "Свети Јован Златоусти" из Крагујевца и Радио Златоусти. То је, иначе, други овакав семинар, а први је одржан у јануару прошле године такође у Богословији "Свети Јован Златоусти" и Радију Златоусти.

Радио Искон бележи све већу слушаност

Према најновијем истраживању IPSOS Strategic Marketinga, 11.900 Врањанацa прати програм Искон радија Православне епархије врањске, или 13.8% од укупног броја становника, који имају више од 12 година. Истраживање обухвата период јун, јул и август и обухваћено је свих 318 радио станица у Србији (податак са сајта РРА). Повећање слушаности је у поређењу са периодом од 1. децембра 2011., кадa је Искон радио слушало 3.500 Врањанаца, и када је Искон почео да емитује нову програмску шему и нови музички концепт.

Помозимо Радио Светигору

Радио Светогора је почео са емитовањем програма 1998. године с благословом Високопреосвештеног Митрополита Г. др Амфилохија. Његова Светост Патријарх Српски Г.Г. Павле благословио је рад Радија, освештао је његове просторије и први се обратио слушаоцима. Поред бројних финансијских проблема Радио и данас емитује двадесетчетворочасовни програм. У Црној Гори Радио се чује у Подгорици, Никшићу, Цетињу, Херцег Новом, Котору, Тивту и Бару, а путем Интернета у цијелом свијету.