Медији

У Галерији РТС-а представљена докуметарна серија Икона

У Галерији РТС-а представљена докуметарна серија Икона
У Галерији РТС-а представљена докуметарна серија Икона
У Галерији РТС-а представљена докуметарна серија Икона
У Галерији РТС-а представљена докуметарна серија Икона

Данас је у Галерији РТС-а представљена документарна ТВ серија ИКОНА, рађена по књизи Епископа нишког др Јована (Пурића) Икона Христа – Људско лице Бога. Сценариу и режију серијала потписује ђакон Ненад Илић. Документарну серију су представили Епископ нишки Г. Јован, ђакон Ненад Илић, г. Божидар Николић, главни и одговорни уредник Културно-образовног програма; г. Миодраг Зупанц, главни и одговорни уредник Културно-образовног програма; а водитељ је била Мајда Ропрет Филиповић.

Духовници: Јеромонах Роман (Матјушин)

Студио Б - субота, 5. новембар у 20 часова. Производња: Верски програм Србије, Православна епархија бачка

Јеромонах Роман (Матјушин), јединствена је и веома занимљива личност савременoг православног света. Роман, до монашења Александар, рођен је 1954. године у унутрашњости Русије. Његов отац је био пољопривредник, а мајка учитељица је у позним годинама примила монашки постриг, добивши име Зосима.

Роман је дипломирао руску књижевност, радио је као физички радник, столар, затим средњошколски професор руског и музичког, директор локалног дома културе, а брзо се прочуо и као талентовани песник. Замонашен је 1983. у Псовско-печерској лаври, а две године касније рукоположен је у чин јеромонаха и служио као парохијски свештеник.

Документарна ТВ серија ИКОНА

Документарна ТВ серија ИКОНА по књизи Епископа нишког др Јована (Пурића) ИКОНА ХРИСТА – Људско лице Бога, сценарио и режија: ђакон Ненад Илић

Смисао, историјат, естетика и символика иконе имају централно место за разумевање православне  вере, али и националних култура земаља византијског културног круга. Без упознавања са духовним смислом иконе не можемо да разумемо ремек-дела уметности православних народа, ни да препознамо путоказе за будућност који су њима забележени. Серија ИКОНА рађена је по високим продукционим стандардима, на трагу сличних светских серија, уз нешто више уметничког, „топлијег“ приступа, примереног теми.

Духовници: Протојереј-ставрофор др Димитрије Калезић

Студио Б – субота, 29. октобар у 20 часова - Сваке недеље и празника протојереј-ставрофор Димитрије Калезић међу првима је на ногама на Бежанијској Коси где станује, јер жури у своју цркву која се налази, рекли би смо не може бити даље, сасвим на другом крају Београда, у селу Јајинцима на Авалском друму, у Спомен парку где је стрељано 80.000 родољуба. Тамо је данас парох његов син Владимир, али прота Калезић не пропушта Литургију у парохији у којој је започео своју свештеничку каријеру пре више од пола века.

Духовници: Митрополит Мeсогеје и Лaврeотике Николај

Студио Б – субота, 15. октобар у 20 часова. Међу најзанимљивијим личностима савременог православља, али и у света духовности уопште, свакако је Митрополит Мeсогеје и Лaвриотике Г. Николај Хаџиниколау. У Атини је дипломирао физику, на Харварду магистрирао астрофизику, а на Институту за технологију у Бостону магистирирао механички инжењеринг, докторирао биомедицинску технологију на Харвардском медицинском факултету, магистар богословља постао на Грчком богословском факултету у Бостону, а степен доктора теологије стекао на  Богословском факултету у Солуну. У Америци је био запослен у НАСИ, као консултант за свемирску медицинску технологију, а истовремено радио у више болница где изналази нове методе за лечење коронарних болести. Потом оставља све и одлази на Свету Гору, где се после двогодишњег искушеничког стажа, замонашио у манастиру Симонопетри. За митрополита Мeсогеје и Лaвриотике изабран је 2004. Године.

„Духовници“ – Архимандрит Јован (Радосављевић)

Студио Б – субота, 8. октобар у 20,00 часова

Архимандрит Јован Радосављевић заједно са искушеничким и монашким стажом скоро 75 године живи у српским манастирима. Друговао је краће или дуже, са седам канонизованих српских светитеља, упознао и добро памти многе монахе, игумане, духовнике и владика од половине прошлог века до данас. Дипломирао је на Богословском факултету у Београду, био на постдипломском усавршавању у Хајделбергу и Атини, дуже боравио на Светој Гори, на Синајској Гори и у Јерусалиму, предавао у монашким и богословским школама у Призрену, Острогу и манастиру Крки.