Звонарска умјетност – феномен словенске културе: историја и савременост

26. и 27. јануара у Минску је одржана међународна научно-практична конференција под називом „Звонарска умјетност - феномен словенске културе: историја и савременост", поводом 10-годишњице Школе звонара Минске епархијске управе, саопштава званични портал Белоруске православне цркве.

Излагања учесника конференције су била подијељена на двије тематске секције: „Историја звоњења. Проблеми очувања звона" и „Звона у стваралаштву професионалних композитора. Питања обуке звонара".

Више пута се кроз разна излагања чула теза да је звонарска умјетност - фактор, који заједно са осталима чини својеврсну одредницу словенске цивилизације. Многи су констатовали да се данас музици звона прилази са конзервативне стране, тако што она зависи од богослужбених канона, и модерне, која посматра звонарску умјетност као један од могућих путева слободне самореализације музичара.

Детаљно је расвијетљена тема звонарске музике у стваралаштву руских композитора класика (М. Глинке, Н. Римског-Корсакова, М. Мусоргоског, А. Скрјабина, С . Рахмањинова). Доста пажње је било посвећено мајсторству изливања звона и декоративном обликовању звона, а такође и религиозној специфичности звоњења.

26. јануара у оквиру конференције одржан је концерт стваралачких колектива и полазника Звонарске школе Минске епархијске управе.

Конференција је завршена празничним концертом у част 10 година Звонарске школе, на сцени Велике сале Белоруске државне филхармоније.

Извор: Митрополија црногорско-приморска