„Хајде Јано кућу да чувамо“

У оквиру манифестације „Дани Светог Василија Острошког" уочи празника Светог великомученика Георгија одржан концерт етно-групе Свети великомученик Димитрије из Невесиња

концерт Добродошлицу гостима из Херцеговине, у име НВО Голијски сабор културе, суорганизатора „Дана Светог Василија Острошког", пожелио је др Драго Перовић. Указујући на вишеструку и вишевјековну повезаност Голије и Херцеговине, које су и географски упућене једна на другу, Перовић је казао да је Голијски сабор својим позвањем херцеговачки Сабор и истакао да се на њихов зов увијек одазивао неки глас из Херцеговине, који је учествовао у голијским програмима и „Данима Светог Василија Острошког".

- Навикли смо на Митровданске академије и Ђурђевданске уранке. Ево вечерас, уочи Светог Георгија са нама је група Светог великомученика Димитрија из Невесиња, која ће појати свој невесињски, херцеговачки, косовски, српски пој. Надам се да за нас још увијек траје онај предкосовски циклус, који је давно почео и који се неће тако брзо завршити и да ћемо успјети да у Косовски бој уђемо својим позвањем, нагласио је др Драго Перовић.

Етно-група Светог великомученика Димитрија настала је прије седам година под окриљем цркве Вазнесења Господњег у Невесињу, изводећи на почетку рада само духовне композиције. На њиховом репертоару временом су се нашле и изворне српске пјесме, које су жељели да сачувају од заборава, каже руководилац групе Драгана Будалић, студент Одсјека за музику Педагошке академије у Мостару. Пјесме из Херцеговине сакупљају од старијих људи из невесињских села, а мало теже долазе до изворних мелодија из других, удаљенијих српских крајева. Снимили су компакт-диск под називом „Кол`ко снаге хумска земља има", по пјесми Његовог Преосвештенства Епископа захумско-херцеговачког и приморског г. Григорија са чијим благословом је група пјесму обрадила и снимила. На овом компакт-диску забиљежене су пјесме из Херцеговине, дијела Босне и „увијек српског Косова и Метохије", рекла је Драгана Будалић. Иза себе имају мноштво гостовања широм БиХ, Србије, Црне Горе, у Грчкој и Русији, а са радошћу су прихватили да наступе на „Данима Светог Василија Острошког", јер с љубављу поју нашој Цркви и светитељима. На репертоару, којим су се представили никшићкој публици, било је заступљено старо српско пјевање: изворне херцеговачке пјесаме - ганге, мелодије из српских крајева Босне и Херцеговине и Србије, а појање косовско-метохијских пјесама посветили су нашем народу на Косову и Метохији.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка