Царски изглед Бољшој театра

Царски изглед Бољшој театра

Бољшој театар, руски храм опере и балета после шест година реконструкције 28. октобра свечано ће отворити главна врата да прими највише госте. Наиме, Министарство спољних послова Русије добило је задатак да на ту свечаност позове најугледније госте, међу њима и државнике из више земаља.

Зграда најпознатијег руског театра морала је на “генерални ремонт”, јер је река Неглинка почела да нагриза темеље. Најтежи део посла је био да се трајно реши проблем са водом реке чије је корито одавно забетонирано и на врху асфалтирано. Међутим, Неглинка се “светила” што су је затворили тако што је правила пукотине на темељима.

Колико је коштала реконструкција за сада се не говори иако се зна да је потрошено више новца него да је направљена сасвим нова зграда. До реконструкције театар је имао 40.000 квадратних метара а сада 80.000. Пре је у дворани било две хиљаде места а сада 1740. На столицама ће посетиоци моћи да бирају језик превода.

Пре него што је почела реконструкција Бољшог театра покрај њега је 2003. године направљена нова сцена која је мања али савремено уређена. Међутим показало се да та нова сцена нема “магнетизма” древног храма. Гости из иностранства желе пре свега да виде унутрашње уређење театра који спада међу најпознатије на свету.

- Сцена је модерна и режисери могу да праве чуда јер је препуна електронике. Под ће се мењати према захтевима балетских односно оперских представа, са специјалном заштитом од повреда. Бољшој ће имати најмодернију расвету, каже Иксанов, директор овог тетара.

Сала ће бити сва у белом са златним орнаментима. На позлати је радило 156 спацијалиста из целе Русије. Већ је постављен историјски грб руске империје. Поново је монтиран огромни лустер. На плафону су остале старе музе које су нацртане још у 19 веку. Напарављене су две нове завесе, једна са руском симболиком и друга, са ликовима Мињина и Пожарског, историјским личностима који су спасили древну Москву. Сцена је затворена противпожарном завесом која је тешка око 300 тона али се може померити за свега пола минута.

Извођачи радова тврде да таква реконструкција није направљена до сада нигде у свету што потврђују и представници УНЕСКО-а. Главни принцип је био да се сачува старо а оно што се мора заменити направи од истих материјала као некад кад је после великог пожара у 19. веку Бољшој био обновљен. И подови фоајеа обновљени су и изгледају као некада, прекривени венецијанским мозаицима. Под земљом је направљен нови простор - за камерну музику, бифе...

Извор: Новости