Додела Ордена Светог Саве првог степена господи Николају Петровичу Бурљајеву и Борису Игоревичу Костенку

Данас је у Српској Патријаршији у Београду, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, у име Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, уручио орден Светог Саве првог степена Николају Петровичу Бурљајеву, заслужном уметнику Руске Федерације; и Борису Игоревичу Костенку, генералном директору Телевизије Спас у Москви, највеће православне телевизијске станице на свету. Свечаном уручењу ордена присуствовали су Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Епископ бачки Г. Иринеј, Епископ далматински Г. Фотије, Епископ врањски Г. Пахомије, Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Патријарха српског; затим г. Александар Конузин, Амбасадор Руске федереације у Београду; проф. др Богољуб Шијаковић, министар вера у Влади Републике Србије; академик Добрица Ћосић; г. Кутирин Владимир Васиљевич, директор Руског дома у Београду; глумци Лазар Ристовски и Вјера Мујовић; и многи други културни и јавни делатници.

На позив Његовог Преосвештенства Епископа бачког Г. др Иринеја, господин Николај Петрович Бурљајев, оснивач и председник Mеђународног филмског фестивала Златни Витез, и господин Борис Игоревич Костенко, генерални директор Прве јавне православне телевизије Спас из Москве, налазе се у посети Епархији бачкој, односно Српској Православној Цркви.

Епископ Иринеј и гости из Москве јуче су у Новом Саду потписали повељу о програмској и пословној сарадњи ове две значајне руске институције и Телевизије "Беседа", односно Информативне установе Епархије бачке. За време свог боравка у Епархији бачкој, господин Бурљајев и господин Костенко посетили су Светоархангелски манастир у Ковиљу и просторије РТВ „Беседа" у Новом Саду.

Николај Бурљајев је свакако најзначајнији живи руски, а вероватно и словенски глумац. У више него богатој каријери остварио је веома много главних улога, за које је добио највиша признања, како у Русији тако и широм Европе и света. Лауреат је фестивалâ у Венецији, Кану, Берлину, Оберхаузену, Сан Франциску, Делхију, Сан Себастијану, Москви...

У Србији је најпознатији по насловној улози у филму „Иваново детињство" и улози звоноливца у филму „Рубљов". Режирао је три краткометражна и два дугометражна играна филма.

Као оснивач и директор Међународног филмског фестивала Златни витез, 1991. године, дао је изузетно велики допринос афирмацији српског филма, посебно оног који се бави темама везаним за Српску Православну Цркву и православну духовност. Три фестивала је посветио Србији: у току распада Југославије (1993.) у Новом Саду; у току НАТО-агресије (1999.) у Смоленску;

посвећен страдању Срба на Косову и Метохији (2003.), у Москви.

Предстојећи фестивал, који ће бити одржан у мају ове године у Москви, биће посвећен Светом Сави Српском.

У годинама страдања српског народа више пута је посећивао Србију и ратом захваћене српске земље и несебично пружао подршку нашем народу.

Господин Бурљајев је почасни професор Академије уметности у Београду.

Из више него богате биографије господина Бориса Игоревича Костенка издвајамо да је он био главни продуцент Телевизије Московија, од 1997. до 1999. године; затим, заменик генералног директора и главни продуцент РадиоТелеМир, 1999. године; директор Дирекције за информисање ТВ-центар од 1999. до 2001. године; директор Дирекције за телевизијски програм ТВ 7 од 2001. до 2002. године...

Његов рад као филмског ствараоца у највећој мери је везан за историју Русије и Руске Православне Цркве. Међу многим наградама које је добио као продуцент, редитељ и сценариста, навешћемо само оне које су везане за објективно приказивање положаја српског народа и Српске Цркве:

• за филм Босна и Херцеговина добио је прву награду Међународног фестивала словенских и православних народа Златни витез;
• за филм Повратак добио је прву награду и сребрну медаљу Светог Сергија Радоњешког Руског фестивала Православље и ТВ;
• за филм Траговима Светог Саве добио је другу награду Међународног фестивала словенских и православних народа, а потом и посебну Повељу Патријарха московског и све Русије Алексија II на руском фестивалу ТВ програма Православље и ТВ, и
• за филм Острво Србија добио је специјалну диплому фестивала документарног и видео-филма у Новом Саду.

Радећи од 1989. до 1999. за спољнополитичку редакцију Телевизије Останкино, одлучно брани интересе нашег народа у току развоја балканске кризе. У овом периоду неколико месеци проводи у Босни и Херцеговини и непосредно се упознаје са јуначком одбраном Срба. Његова објективна процена свега што се тих година дешавало у бившој Југославији битно је допринела истинитом извештавању руске јавности о страдању српског народа и о неправедном односу такозване међународне заједнице према Србима.

Господин Костенко је данас генерални директор највеће православне телевизије на свету, ТВ-канала Спас, где тренутно припрема посебне програме који су везани за историју и савремени живот Српске Православне Цркве.