Донација органа – изазов за заштиту живота

Након дуге фазе неограниченог  угледа и фасцинације техничким могућностима који је имала трансплантациона медицина у Немачкој, назире се све трезвенија клима критичке дистанцираности према њој. Разлози томе су вишеструки: високи трошкови које она (High Tech-медицина) проузрокује, могућност њене злоупотребе (скандалозна трговина органима или њихово свођење и манипулација на пуки објект експерименталног научног истраживања), као и основана сумња у односу на плаузибилно установљење часа смрти пацијента, односно потенцијалног донатора органа.

О овој дискусији и контраверзном pro-et-contra ланцу аргумената објављена је књига у угледној едицији Quaestiones disputate. коју је припремио професор моралног богословља на Минхенском универзитету Конрад Хилперт у сарадњи са Јохеном Саутермајстером. Овај зборник прилога приказује детаљну слику стања у савременој дебати о овом проблему, који има не само медицинске, већ и правне, моралне, психолошке и богословске импликације.

Трансплантација - алотрансплантација (људских органа) и ксенотрансплантација (животињских органа) комплексан је феномен и надилази медицински угао посматрањао, дносно суштаствено задире у питањељудскогдостојанства  у реципрочној мерика какодонатора, тако  и примаоца органа, у сложено питање права и заштите живота. О свим тима спектима је реч у овом зборнику прилога, те га препоручујемо свима онимакоји се желе обавестити о актуелној дебати ("state of the art") о овоме камену раздора.

протођакон ЗоранАндрић, Минхен