Хришћански свет
Вером до успеха
12. Децембар 2008 - 20:55Српски пливач Милорад Чавић освојио је златну медаљу у дисциплини 100 метара делфин на Европском првенству у 25-метарским базенима у Ријеци. Чавић је временом од 49,19 секунди поставио нови европски рекорд.
"Ово је неочекиван резултат за мене. Имао сам дужу паузу, нисам се довољно припремао. Неки су спемнији од мене, али ја сам жељнији", изјавио је Чавићодмах након трке.
Ипак, иако су многи сумњали у овог младог и даровитог пливача, и поред свих тешкоћа кроз које је прошао тражећи праве услове за нормално тренирање, он је показао да се вером све превазилази и на примеру показао да ако човек верује у Бога и сам може да помера границе рекорда. У савременом друштву, које је врло брзо, немилосрдно и неодговорно, младе и децу само вера може да одржи на правом путу.
Дајте своју подршку www.miloradcavic.net
Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве даривао је транспортни инкубатор Медицинском центру у Грачаниици
1. Децембар 2008 - 10:57Свети Архијерејски Синод, захвајујући прилозима верника Српске православне црквене општине Успења Пресвете Богородице из Цириха, на челу са паросима протонамесником др Мирославом Симијоновићем и јерејем Бранимиром Петковићем, набавио је транспортни инкубатор који је даривао Медицинском центру у Грачаници. Примопредаја овог вредног и неопходног апарата извршена је 28. новембра 2008. године у Ректорату Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици, где га је Његово Преосвештенство Епископ милешевски Г. Филарет, члан Светог Архијерејског Синода СПЦ, у присуству Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренском Г. Артемија, затим ректора Универзитета господина Здравка Витошевића и проф. др Стојана Секулића, генералног директора Клиничко-болничког центра у Грачаници, предао апарат др Саши Цветковићу, управнику Гинеколошко-акушерске клинике.
Све већи јаз између богатих и сиромашних
17. Октобар 2008 - 13:13
Према извештају Међународне организације рада (ИЛО), јаз
између најбогатијих и најсиромашнијих у свету повећава се упркос економскомрасту
који је обезбедио отварање милиона нових радних места од 1990-тих до данас.
У истом извештају се такође закључује да треба извршити далекосежне структурне економске
реформе. Међународна организација рада у свом годишњем извештају истиче да се не противи
издашним примањима шефова предузећа која остварују велике резултате. Неједнакост
у примањима је корисна када је реч о стимулисању талената, иновација и доброг рада
- подсећа се у извештају.
Срамота за човечанство
17. Октобар 2008 - 10:41
Данас је Светски дан борбе против глади. Број гладних у свету и даље расте,
посебно у Африци, у земљама јужно од Сахаре. Најновији извештаји показују да се
ситуација није побољшала.
За оне најсиромашније међу сиромашним, 2008. година није донела никакво побољшање, каже Јоахим фон Браун, директор Међународног истраживачког института за политику исхране, чије је седиште у Вашингтону. И мада је, према његовим речима, у појединим земљама као што су Перу, затим Бразил и Вијетнам, ипак дошло до извесних побољшања, у свету је број гладних у претходној години износио 925 милиона.
"У овој, 2008. години, за сада још увек нема тачних података; међутим, према нашим проценама број гладних се повећао за 75 милиона, дакле 2008. година је за гладне у свету била веома лоша година", каже Браун.
На Родосу почео Шести међународни јавни форум Дијалог цивилизација
10. Октобар 2008 - 21:49Шести међународни јавни форум Дијалог цивилизација, који је синоћ свечано отворен на Родосу, данас је почео са радом. Радни део скупа на пленарном заседању отворио је јутрос његов председник г. Владимир Јакуњин. Аудиторијуму, који је бројао око 600 чланова, обратили су се и копредседници Николас Папаниколау и Јагдисм Капур, а затим још и петнаест еминентних говорника из разних крајева света - Русије, Америке, Енглеске, Аустрије, Кине, Индије, Гане, Француске, Чешке, Туниса, Либанона и Египта. Скуп је свечано отворен у средњевековној тврђави Кастело, на Родосу.
Четвртина популације гојазна
30. Септембар 2008 - 15:27Уколико се ништа не промени у заустављању епидемијe гојазности у свету би, како предвиђају научници, до 2030. године свака друга особа могла да буде гојазна или са вишком килограма.
Анализа здравствених података о гојазности 88 одсто светског становништва у 2005. години коју су спровели научници са америчког Универзитета Тулејн, показала је да је 937 милиона лица, односно 23,2 одсто светског становништва старијег од 20 година, имало вишак килограма, док је 396 милиона особа, 9,9 одсто светског становништва, патило од гојазности.