Хришћански свет

Дечији смех и граја сметају суседима

Тек што је немачки парламент усвојио пакет закона према којима би требало да до 2013. буде отворен већи број обданишта, у Немачкој се јавио нови проблем. Наиме, и већ постојећа обданишта наилазе на негодовање грађана.

ВртићиЕвропа је све старија и старија. Посебно се развијене индустријске земље боре са белом кугом и покушавају да реформишу популациону политику. У Немачкој су политичари већ одавно увидели да се млади брачни парови све ређе одлучују на потомство. Један од разлога је, наравно, све већи број запослених жена и ишчезавање традиционалне поделе на мушке и женске послове и професије. Томе треба додати да се у Немачкој запослени брачни парови боре са проблемом збрињавања деце.

Српски затвори пребукирани

Тренутно у нашим казненим установама казну издржава 9.500, а на „листи чекања" је још око седам хиљада осуђеника

затворНиш - Реформа у области извршења заводских (затворских) санкција у Србији, која је започела 2003.године, успешно се спроводи, али још није завршена. Процес реформе који је део трансформације целокупног правосудног система у нашој земљи одвија се уз одређене тешкоће, које у знатној мери отежавају стање у казнено-поправним установама. Ово је у Нишу рекао Дамир Јока, начелник Одељења за третман ове управе, и притом посебно нагласио:

- У српским затворима тренутно казну издржава 9.500 осуђених лица, што је чак за 3.500 више него пре пет година када је реформа започета. Истовремено, на место у затворима, који су препуни, чека преко 6.500 осуђеника. Исто тако читаво стање посебно отежава чињеница да је преко 50 одсто од укупног броја лица која су у нашим заводима било у контакту или су уживаоци психоактивних супстанци - рекао је Јока.

ОПЕК: "Луда" цена нафте

Генерални секретар удружења извозника нафте ОПЕК-а, изјавио је да је немоћан да ишта уради поводом цене нафте која је у четвртак достигла нови рекорд.

нафтаАбдулах ал Бадри описао је садашње стање на берзама као "лудо" при чему је за растућу цену нафте оптужио шпекуланте и слаб амерички долар.

Цена барела нафте је у четвртак стигла до 135 долара пре него што је касније поново опала.

САД врше притисак на ОПЕК да повећа производњу нафте али г. Ал Бадри је за Ројтерс изјавио да то не би довело до пада цене.

По његовим речима, у свети не постоји мањак нафте.

"Цене хране ће остати високе"

Савет Уједињених Нација за људска права заседа у Женеви, где разматра високе цене хране које, како истиче то тело, сиромашним људима широм света ускраћују једно од основних људских права.

гладИстровремено, међутим, једно друго тело светске организације сматра да нема места за панику.

Организација Уједињених нација за храну и пољопривреду у четвртак је, наиме, објавила извештај у коме се каже да је могуће да је најгоре што се тиче скока цена хране већ иза нас, али наглашава и да је време јефтиних намирница, како наводи, "дефинитивно прошло".

На море без парадајза

Од 15. јуна преко граница Црне Горе туристи ће по аутомобилу моћи да пренесу само литар алкохолног пића, пет литара воде и до килограм суве хране у оригиналној амбалажи

Храна

На тло Црне Горе од 15. јуна неће моћи да крочи ни туриста нити авантуриста уколико не плати еколошку таксу од 30 до 150 евра. Од намирница које ће грађани жељни мора и одмора моћи да ставе у пртљажник „зелено светло" добили су само суво воће и поврће, литар алкохолног пића и грицкалице типа грисини, кикирики и семенке...

Воће и поврће зачињено пестицидима

Прво воће и поврће на тезге стиже само неколико дана након што је третирано хемијским средствима, признаје неколико повртара у околини Београда, док надлежни тврде да разлога за бригу нема

пијацаИма ли отрова у тањиру, питају се купци раног воћа и поврћа. Оправдано, јер крупне јагоде, трешње, зелена салата и млади лук, као тренутно најпродаванији пољопривредни производи, често нису тако здрави и наочити због издашне природе, него због хемијских супстанци и препарата којим се током раста и сазревања „билдују". Третирају се пестицидима у недозвољеним количинама због чега здравље потрошача, а посебно деце, може бити озбиљно угрожено, признају поједини произвођачи са периферије Београда за „Политику", који из разумљивих разлога желе да остану анонимни.

Иако је време анархије на њиви иза нас, а прописи усаглашени са оним у развијеним земљама, пијаца је, изгледа, и даље рај за преваре. Надлежне инспекције раде свој посао, али да ли је то довољно и да ли купци могу да рачунају на свест произвођача који брзу зараду олако мењају за робу сумњивог квалитета.