Хришћански свет

Угрожено девет врста риба

Министарство заштите животне средине покренуло акцију порибљавања Тисе, с циљем да се стање у тој реци поправи након прошлогодишњег помора риба

Због превеликог улова, загађења и изградње брана које доводе до исушивања, од 94 врсте рибе које живе у у рекама Србије угрожено је њих девет, процена је Министарства заштите животне средине. Јасминка Јовић, републички инспектор заштите животне средине, каже да су нарочито угрожене руска јесетра, паструга, младица, липљен, црнка, банатска кркуша, гавчица, велики вретенар, мали вретенар, које су заштићене Уредбом о заштити природних реткости. За разлику од оних које су на листи угрожених, веома су бројне популације алохтоних врста риба (толстолобици, сребрни караш, сунчаница...).

Интервју Њ.К.В. Принцезе Катарине дневном листу Глас јавности, 13. април 2008.

ПринцезаПринцеза Катарина Карађорђевић о хуманитарном раду и животу у Србији

ЉУБАВ ПРЕМА ДАРОВАЊУ ПОНЕЛА ИЗ ОЧЕВЕ КУЋЕ

Проблеми у земљи су бројни, али је Фондацији принцезе Катарине приоритет пружање помоћи бебама и деци донирањем опреме дечијим болницама, јер имамо највишу стопу смртности новорођенчади у Европи. Карађорђевићи помажу деци са срчаним обољењима и опремају нови операциони блок у дечјој клиници у Тиршовој

Пролеће у име народа

Цане Да ли има лепшег и тајанственијег посла у бележењу својих мисли, својих емоција. Оне знају да помогну неком ко их прочита, једино ако у себи садрже истинитост осликавања света и прилика у којима сви заједно живимо. Мисли су трагови слободе о којој сањамо и само је на тренутке имамо. Све остало је рутина свакодневних покрета. Хоћу да размишљам о добрим стварима, а како да дођем до њих затрпан гомилом лоших информација и узнемирујућих слика које пристижу из спољњег света. Како да се искључим из свега? Да селектујем шта бих, а шта не кад то улази и остаје у мени стварајући горчину и киселину. Како носити ту главу са тим мислима, како души да буде лакше. Немир ми мери пулс. Шта још рећи људима што им већ није поручено од паметнијих, мудријих и душевнијих који су хтели да помогну себи и другима. Осећам се као гост на домаћем терену.

Ауспух и димњак опаснији од нуклеарке

После акцидента у фабрици „ Галеника Фитофармација" поставља се питање ко су наши највећи загађивачи и одакле стижу највеће претње. У Србији постоје 242 фабрике које су потенцијални загађивачи, а немају еколошку дозволу. Најугроженији градови у Србији су Бор, Панчево и Обреновац, док Београд, Ужице и Смедерево гуше саобраћај и димњаци. Држава болећива према загађивачима, као што су рафинерије, цементаре, хемијски комбинати. Мораторијум за заштитне филтере до - 2015. године.

Аерозагађење у насељима Алтина и Земун поље, након пожара који је прошле недеље избио у магацину пестицида у фабрици „Галеника Фитофармација", узнемирило је јавност не само у Београду, већ у целој земљи. Након инцидента 29 особа је хоспитализовано, а према речима стручњака за јавно здравље, срећа је да је тога дана ветар разнео токсичне и смртоносне материје.

Посета министра Дечанима

ДЕЧАНИ, 8. априла - Министар културе Републике Србије Војислав Брајовић данас је посетио манастир Високи Дечани и Пећку Патријаршију, преневши тамошњем монаштву да Министарство може и новим технологијама помоћи у очувању тих православних светиња.

"Постоје савремени реднгенски системи који могу да открију подземне воде како би се заштитиле фреске од влаге и оног што може да их угрози. Овде имамо један од најбогатијих иконописа и веома је важно да се види у којој су мери фреске угрожене", рекао је Брајовић, а пренела Инфо служба Косова и Метохије.

У Србији пола милиона људи живи у беди

Највећи број нема завршену основну школу, радно је способно, али нема посао. У југоисточној Србији сваки трећи живи у немаштини, најмање беде у Београду

Према подацима тима потпредседника владе за примену Стратегије за смањење сиромаштва, Србија има око 500.000, односно 6,6 одсто сиромашних. Највећи број међу њима нема завршену основну школу, радно је способно, али нема посао. Ваља подсетити да је 2002. године у ову категорију било сврстано милион људи, што значи да је тај број сада преполовљен, као и да је примећено да у ову групу доспева све мање оних који уписују вишу школу или факултет.

У категорију социјално угрожених, односно оних који живе испод границе сиромаштва спадају стари, деца, особе са посебним потребама, житељи сеоских подручја, домаћинства у којима је хранилац жена. Главни узроци који су довели до сиромаштва у нашој земљи јесу недостатак образовања и незапосленост, а томе су допринеле и велике регионалне разлике у економском развоју.