Интервјуи

Интервју Епископа бачког Иринеја Ани Томашевић за емисију „Седмица” Радио-Београда 1 (15. октобар 2017.)

Редови који следе представљају пуну, језички и стилски „умивену” , ауторизовану верзију интервјуа. Његов сажетак је претходних дана објављиван и коментарисан у медијима.

Ово је Седмица Радио-Београда 1. Право, па и обавеза Српске Православне Цркве да учествује у унутрашњем дијалогу о Косову суштински су легитимни и неспорни. Они су, позивом председника Републике, признати и у формалном смислу. Jављају се, међутим, покушаји да се они релативизују, минимизирају  и оспоре.

Ваше Преосвештенство, најпре хвала што говорите за Седмицу, а одмах и питање: како објашњавате оваква настојања и свест која их обликује?

Хвала вама за позив и за могућност да се на овако озбиљне теме озбиљно поразговара, као што и доликује Вама као уредници и првом програму Радио-Београда. Хтео бих, најпре, да кажем како лично сматрам да унутрашњи дијалог није најсрећнији израз. Ја бих пре рекао да се ради о свесрпском или свенародном дијалогу, а у том смислу он је и унутрашњи и спољашњи.

Епископ бачки др Иринеј: Питање број један данас - Косово и Метохија

Епископ бачки Иринеј, портпарол Српске Правславне Цркве

Питање број један данас: Косово и Метохија
Не ради се само о територији већ о бићу и идентитету српског народа

Епископ бачки и портпарол Српске Православне Цркве Иринеј Буловић изјавио је, поводом најављеног унутрашњег дијалога о Косову и Метохији, да термин „унутрашњи” није најсрећнији израз.

„Пре бих рекао да се ради о свесрпском дијалогу, па је он, у том смислу, и унутрашњи и спољашњи и због тога је веома важан”, изјавио је у емисији „Седмица” Радио-Београда 1 епископ бачки и потрпарол Српске Православне Цркве Иринеј Буловић. Он је истакао да је питање Косова и Метохије Гордијев чвор и да захтева суштински и свенародни одговор. „Због тога је позив на дијалог сасвим уместан и користан, јер никада једна група људи, било која, – политичка, научна, уметничка, – не може увек са сигурношћу тврдити да изражава став већине. То не можемо чинити чак ни ми, епископи, то не можемо тврдити чак ни за вернике, а камоли за народ у целини. Значи, добро је ослушнути разне гласове и мишљења“, рекао је Буловић.

Интервју са Епископом тимочким Иларионом објављен у Православном мисионару

Темељ мисије Цркве је проповед Благе Вести Јеванђеља Христовог!
Епископ тимочки Иларион

Ваше Преосвештенство, помаже Бог и благословите!

Бог Вам помогао и нека би Господ Бог благословио вас као мисионаре речи Божије и све читаоце Православног мисионара.

Преосвећени Владико, да ли бисте могли на почетку нашег разговора да поделите са нашим верним читалаштвом како је текао Ваш животни пут од родног Вам Зајечара, до Вашег одласка у манастир и монашења у свештеној Светониколајевској обитељи манастира Буково?

Епископ Иринеј: Уверен сам да ће дијалог о Степинцу бити настављен

Интервју епископа бачког Иринеја за Политику: Уверен сам да ће дијалог о Степинцу бити настављен

Заједничко саопштење мешовите Комисије која је разматрала лик и дело Алојзија Степинца изазвало је различите коментаре. Овај документ, објављен након последњег, шестог заседања у Ватикану, у делу јавности протумачен је као попустљивост представника СПЦ, јер су изостале формулације из којих би се видело због чега је за српску страну неприхватљиво проглашење Алојзија Степинца за свеца. Најконтроверзнији детаљ је што се заједничко саопштење појавило у две верзије.