Интервјуи
Интервју изабраног Епископа источноамеричког Иринеја
14. Септембар 2016 - 10:33Преносимо ексклузивни разговор са Његовим Преосвештенством Епископом Митрополије аустралијско-новозеландске и изабраним источноамеричким г. Иринејом, поводом његовог одласка на нову дужност, после 10-годишње службе у Аустрлији и Новом Зеланду.
Епископ Иринеј говори о својој 10-годишњој служби у Аустралиији, о ономе што је постигнуто за то време, о новим изазовима који пред њим стоје у Америци, посебно кад је реч о српском православном Саборном храму Светог Саве у Њујорку који је изгорео у пожару. Разговор водила новинар Биљана Ристић, Радио СБС.
Епископ далматински Фотије: Православље је вера дијалога
13. Септембар 2016 - 8:45Иако је протекло лето било у знаку политичких варница на релацији Хрватске и Србије, народни сабори у далматинском залеђу ипак су показали дубоку везаност прогнаних Срба са својим светињама и вековним огњиштима.
-Лети се, по традицији, одржавају далматински сабори, који почињу од празника Преноса моштију Светог Николе, крајем месеца маја, када је сабор у Брзбрадицама, Кистање, па трају све до Мале Госпојине, средином септембра у манастиру Драговићу, каже за „Дневник” Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије. -Свакако, највећи и најпознатији сабор буде на Преображење у манастиру Крки, који и у наше време посети јако велики број људи. Ту спада и сабор у манастиру Крупи, на празник Успења Пресвете Богородице, крајем августа. Хвала Богу да су се ови сабори одржали и после рата 1995. године. То нам показује дубоку везаност нашег народа за своје светиње и Православље у Далмацији. Ми се надамо и молимо Богу да ће тако остати и у будућности.
Митрополит Порфирије: Од политичких напетости по правилу страда српска мањина
4. Септембар 2016 - 10:59Последице несретног рата, окончаног пре двадесет година, поратна психоза, што значи несагледавање реалности и могућности које пружа живот у миру, спречавају хрватско друштво и његове чиниоце да ефикасно решавају економске и социјалне проблеме
У Сиску почиње акција поделе хуманитарне помоћи православним Србима на подручју Митрополије загребачко-љубљанске. Шта је планирано као наставак те акције?
И сами сте видели да Срби овде не живе лако. И то не само у мањим, сеоским или руралним подручјима где је најтеже, него и у градским центрима, као у Сиску, Загребу, Карловцу, далматинским градовима. Криза погађа све и Хрвате и Србе, католике, православне, друге, без разлике. Али православни Срби, овде, живе теже него други. Последице несретног рата, окончаног пре двадесет годиина, нећу претерати ако кажем, одређена поратна психоза, што значи несагледавање реалности и могућности које омогућује живот у миру, спречавају ово друштво и његове чиниоце да ефикасно решавају економске и социјалне проблеме. Производ таквих околности је и да људима не недостају само уређаји, веш машине, шпорети и слично, него, чак и храна. Стога смо прикупили одређену количину намирница и кућних апарата и поделили верницима по местима која смо данас посетили. И у претходном периоду свакодневно смо чинили колико смо могли дајући помоћ појединцима, али сагледавши димензије праве хуманитарне кризе у којој живи српски народ у Хрватској, одлучили смо да колико-толико, проблем решавамо систематски. Ми овдашњи епископи и свештеници се надамо да успешне компаније из Србије неће заборавити преостале Србе који живе у Хрватској.
ИНТЕРВЈУ: епископ западноамерички Максим
7. Мај 2016 - 22:51Праве теме се опиру уласку у „уговорени” живот
Свеправославни сабор на Криту ће бити израз јединства уколико не затвори очи пред реалним проблемима и ако успе, рецимо, да саборно залечи поделе или проблеме у односима Јерусалима и Антиохије, Србије и Румуније, Русије и Цариграда.
Аутор: Живојин Ракочевић
Један од најактивнијих и најмлађих епископа СПЦ, професор на Теолошком факултету у Београду, епископ западноамерички Максим, одговара на питања о великом православном сабору на Криту, односу савременог човека према питањима заједништва и улози православних у савременом свету.