Историја православља у Поусорју

Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју

О историјском наслијеђу и савременом стању парохије Церовичке упознали смо се на четвртом предавању циклуса ''Историја православља у Поусорју'', које је у четвртак 27. марта одржао протојереј-ставрофор Мирослав Живковић, дугогодишњи парох церовички.

Овај вриједни прегалац на њиви Господњој дошао је на Церовичку парохију у најтеже вријеме, ратне 1994. и остао до данас. Добро су му познате прилике и неприлике које прате живот његове пастве. Познат као свестран човјек – поета и иконописац, отац Мирослав се темељно припремио да о парохији изнесе што више података, а није се лијенио и да сваку интересантну локацију представи старим или савременим фотографијама.

Ова парохијска цјелина састоји се од два велика села, Церовице која припада општини Добој, и Витковаца који припадају општини Теслић. Налази се на граници Републике Српске са Федерацијом БиХ и у последњем отаџбинском рату претрпила је велико страдање. Храм светих апостола Петра и Павла који се уздиже на брду Гојаковац, те господари панорамом Церовице, био је готово потпуно уништен. Многи борци са простора парохије узидали су своје животе у темељ наше Отаџбине. Борили су се Церовичани вијековима уназад, многи су стигли и до Солуна. Слободарски дух православног српског народа овог краја оличен је и у предању о хајдук-Гојку, за чије име се везује назив узвишења Гојаковац, а о чему смо писали раније.


Мноштво је и средњевјековних споменика, мраморја и камења, као свједочанство да су на овим просторима одувијек живјели православни Срби.
Спој богатог историјског наслијеђа и очуваног народног предања родило је идеју да се у згради старе школе, која је враћена у посјед Цркве, формира музејска збирка. Ова идеја би, по ријечима оца Мирослава, требала бити реализована овог прољећа. Уз обнову успомене на хајдук-Гојка и одговоран однос према драгоцјеним историјским споменицима средњевјековља, ова би  збирка могла дати скроман допринос његовању културног-историјског наслијеђа, а уз друге природне љепоте постати и атрактивна туристичка дестинација. 

ђакон Младен Ковачевић

Извор: Епархија зворничко-тузланска