Култура

Повељa Матице српске за неговање српске језичке културе

У уторак, 23. јун 2020. године биће одржано свечано уручење Повеље Матице српске за неговање српске језичке културе Међународном славистичком центру за полувековни допринос неговању српског језика и популаризацију српске језичке културе у светској славистици, академику Матији Бећковићу за неговање српског језика и његових моћних поетских функција, проф. др Ради Стијовић за неговање и популаризацију српске језичке културе, постхумно проф. др Живојину Станојчићу за укупан допринос изучавању српског стандардног језика и његових стилских функција.

Чувари баштине

Помоћник министра за културно наслеђе Данијела Ванушић присуствовала је 16. јуна 2020. године обележавању 70 година од оснивања Музеја у Смедереву. Том приликом уручено јој је признање „Чувари баштинеˮ, додељено Министарству културе и информисања за успешну сарадњу и неговање завичајног историјског наслеђа.

Спомен плоча др Жарку Видовићу у Јасеновцу

Спомен плоча др Жарку Видовићу у Јасеновцу
Спомен плоча др Жарку Видовићу у Јасеновцу
Спомен плоча др Жарку Видовићу у Јасеновцу
Спомен плоча др Жарку Видовићу у Јасеновцу

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа славонског Јована у манастиру Јасеновцу је постављена спомен-плоча проф. др Жарку Видовићу (Тешањ, 1921 - Београд, 2016.) историософу, професору историје уметности и историчару цивилизације.

Сусрет хорова у Сурчину

Сусрет хорова у Сурчину
Сусрет хорова у Сурчину
Сусрет хорова у Сурчину
Сусрет хорова у Сурчину

У цркви Свете Петке у Сурчину, уочи празниковања Светог Јустина философа и Преподобног Јустина Ћелијског, 13. јуна 2020. године, одржан је сусрет црквених хорова из Сурчина, Добановаца и Бежаније.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

Нови 1278. број новина Српске патријаршије Православље од 15. јуна 2020. године доноси детаљан приказ догађаја у Митрополији црногорско-приморској, извештај са традиционалне литије поводом славе града Бара на празник Светог Јована Владимира, вест о рушењу конака манастира Светог Василија Острошког на Бриској гори код Улциња, беседу митрополита Амфилохија у манастиру Острог, покрај моштију Светог Василија Острошког Чудотворца, као и поруку Епископског савета Српске Православне Цркве у Црној Гори од 11. јуна.

У ауторском тексту под насловом „НДХ, НДЦГ, разбојнички закон у Црној Гори и одговор верног народа“, др Александар Раковић, у рубрици Поводи, између осталог каже: Српски народ у Црној Гори је прогоњен од стране наших некадашњих сународника који су српски национални идентитет заменили конвертитским идентитетом нације црногорских сепаратиста. Реч је о правом апартхејду, суштинској сегрегацији у Ђукановићевој творевини која се лажно назива Црном Гором...

Јован Хаџи Васиљевић: Свети Прохор Пчињски и његов манастир

Поводом 950 година манастира Светог Прохора Пчињског и 700 година од његове обнове, из штампе је изашло фототипско издање књиге Свети Прохор Пчињски и његов манастир Јована Хаџи-Васиљевића, најпре објављене 1900. године у Београду, у штампарији Краљевине Србије.

Поновљено издање књиге у издању је Свеправославног друштва „Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски“ и Књижевне заједнице „Борисав Станковић“ из Врања. Књига је објављена са благословом Његовог Преосвештенства епископа Врањског Господина Пахомија, под уредништвом архимандрита мр Методија Марковића (главног и одговорниог уредника), проф. др Сунчице Денић Михаиловић (уредника књиге) и мс Ненада Дејковића (уредника припреме за штампу).