Култура

Сарадња на корист Цркве

У суботу 23. маја 2020. године, уочи празника словенских просветитеља и учитеља Кирила и Методија, у просторијама архивске службе и библиотеке у црквеној општини Никшић, уприличен је сусрет између службеника архива епархије будимљанско-никшићке и црквене општине Никшић, проф. Веселина Матовића и управника Архива манастира Острог проф. мср Рада Булајића.

Владаоци, научници, клирици – људи који су дали дух средњем веку

Жак Ле Гоф: „Људи средњег века: од Августина до Жан д‘Арк“ (Jacques Le Goff: Menschen des Mittelalters. Von Augustin bis Jeanne d'Arc,wbg Theiss in Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 2020).

Ко су били Виљем Освајач, Данте Алигијери или Елизабета Турингенска? Који су догађаји одредили њихову судбину? И какав је њихов утицај био на друштво? Француски историчар Жак Ле Гоф и тим стручњака за историјска питања медијевистике представљају кључне личности средњега века. Међу њима су папе, теолози, јеретици, писци и откривачи, као и жене са великим утицајем. У животу тих сведока епохе средњега века одсликава се значај породице и цркве, однос према болестима и устројство сталешког друштва.

Снима се филм о Светом Нектарију

Велика филмска продукција у коме глуме светски познати страни и грчки глумци и глумице обележиће 100-годишњицу престављења  у Господу Светог Нектарија, вољеног светитеља Православне Цркве.

Филм Јелене Поповић „Божји човек“ званично ће имати премијеру у новембру 2020. године. То је житије Светог Нектарија, који је прошао низ искушења током свог живота; Он је неправедно послат у егзил, клеветан без разлога, подносио је мржњу својих непријатеља, али наставио је да проповеда божанску реч.

Храмовна слава у Ивановцима и сусрет са песником

Храмовна слава у Ивановцима и сусрет са песником
Храмовна слава у Ивановцима и сусрет са песником
Храмовна слава у Ивановцима и сусрет са песником
Храмовна слава у Ивановцима и сусрет са песником

На празник Преноса моштију Светог оца Николаја на узвишењу Камаљ у Ивановцима свечано је  и овог 22. маја лета Господњег 2020. прослављена храмовна слава цркве коју је подигао песник Милован Данојлић на размеђу два миленијума.

Аутори о видео-споту подршке из преко 30 земаља за СПЦ у Црној Гори

Изузетан видео-материјал обједињен у споту "Не дамо светиње – подршка из преко 30 земаља света", који је иницирао српски теолог Крсто Станишић, а реализовала екипа младих људи на челу са Георгином Станишић, привукао је огромну пажњу на порталу Ју-тјуб. Како је дошло до снимања и реализације овог веома захтевног подухвата и какав је одзив, за Радио Слово љубве АЕМ говори Крсто Станишић који се тренутно налази на докторским студијама теологије у Немачкој, као и проф. Георгина Станишић која је свој допринос дала монтажом видео записа који, како нам каже, и даље пристижу.

Марен Р. Нихоф: „Филон Александријски. Интелектуелна биографија”

(Maren R. Niehoff, Philon von Alexandria. Еine intellektuelle Biographie,Tübingen 2019)

Филон из Александрије  - Φίλων, латинизовано Philo Alexandrinus или Philo Iudaeus; јеверејски Yedidia (Jedediah) HaCohen ידידיה הכהן; * рођен око 15/10. пре Христа.; † умро око 40 после Христа - оставио једно од најопсежнијих и најсвестранијих дела антике, које осветљава јлинистичко јудејство, рано хришћанство и другу софистику.

Ипак су његова личност и интелектуални развој остали тајновити, јер је податке о себи врло ретко давао. Марен Р. Нихоф анализира његов плодни Œuvre у погледу у једном једином историјски фиксираном догађају у његовом животу, као предводника јеврејске мисије код римског цара Гаја Калигуле. Те римске године маркирају биографски и духовни заокрет. У Александрији је Филон био у јеврејској заједници у служби, узимајући живо учешће у дебатама о тачном смислу библијских текстова, примењујући методе егзегезе Хомера и решавајући текстуалне проблеме кроз платонске алегорије.