Култура
Поклон библиотека војводе Момчила Ђујића Карловачкој богословији
12. Јун 2020 - 11:03Љубица Петковић. Поклон библиотека војводе Момчила Ђујића Карловачкој богословији: каталог. Сремски Карловци: Епархија сремска: Богословија Светог Арсенија, 2019, стр. 174.
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа сремског Василија изашла је из штампе књига „Поклон библиотека војводе Момчила Ђујића Карловачкој богословији” ауторке Љубице Петковић са предговором Весне Петровић, библиотекара саветника, и рецензијом Дубравке Симовић, такође библиотекара саветника.
Поклон Библиотека војводе Момчила Ђујића, свршеног ученика ове Богословије, поред старе штампане и рукописне књиге представља највреднији део фонда Библиотеке Богословије Светог Арсенија у Сремским Карловцима. У Богословију је стигла 1997. године, а књиге које су се налазиле у библиотеци стручно су обрађене 2019. године у библиотечком програму БИСИС. Штампаним каталогом поклон библиотека биће представљена стручној и културној јавности.
Почело снимање филма о светом Нектарију Егинском
9. Јун 2020 - 8:48Према изворима Orthodoxia News Agency, снимање филма „Човек Божји", филм о животу и подвизима Светог Нектарија Егинског, требало би да почне данас, на други дан Духова.
Филм Јелене Поповић фокусиран је на многе прогоне које је претрпео велики светитељ током своје архипастирске службе, међу којима клеветање и изгнанство. Снимање ће се одвијати на неколико места која су повезана са животом светог Нектарија, као што су манастир Светог Успења у Пенделију у Грчкој, острво Егина, болница у којој се упокојио.
Лутеру запрећено изопштење првом папском булом пре 500 година
9. Јун 2020 - 7:35„Устани, Господе“, преклињао је папа Лео X, јер „дивља свиња покушава да опустоши Твој виноград!“ Како виноград не би претрпио даљу штету, папа Медичи је запретио реформатору витенбершком Мартину Лутеру строгим казнама ако не повуче лажно учење. Наиме, Лав X (1513-21) забранио је свим верницима да поседују, читају, бране или штампају Лутерове књиге - уместо тога - да их спаљују.
Трон владике Кирила Живковића из 1787. године
7. Јун 2020 - 22:36У петак, 5. јуна 2020. године, завршена је рестаурација владичанског трона Епископа пакрачког Кирила Живковића, оснивача Епископске књижнице у Пакрацу. Трон, као важно историјско сведочанство и пример културног блага из друге половине XVIII века, биће постављен у свечану просторију обновљене Књижнице у Владичанском двору.
Нова књига: Папа Фрања о горућим питањима нашег времена
5. Јун 2020 - 22:36Папа Фрања о горућим питањима нашег времена у разговору са Домиником Волтоном о политици и друштву: Миром се све задобија (Papst Franziskus,“Mit Frieden gewinnt man alles“: Im Gespräch mit Dominique Wolton über Politik und Gesellschaft, 2020).
Човечансто се налази у прелому. Све учесталије људе оптерећују бриге и страхови. У разговору са француским соцологом Доминикм Волтоном са "Centre national de la recherche Scientifique" папа Фрања анализира промене и разматра шансе и ризике. Папа показује јасно шта треба чинити, коницпира скице за заједничку будућност. Као ни у једној књизи досад, он залази у дубине, дискутује са страшћу и упућује конкретне апеле човечанству , на које га оштроумни Волтон својим питањима подстиче, опсесивно, изненађујуће и са великим интелектуалним добитком.
Похвала истине или Васкрс Византије
5. Јун 2020 - 14:34Пандемија није зауставила византологе. И ове године, у оквиру градске славе, град Ниш, Универзитет у Нишу и Епархија нишка, уз покровитељство и благослов Патријарха српског г. Иринеја и Епископа нишког г. Арсенија, одржан је деветнаести међународни научни скуп византолога Ниш и Византија са поднасловом „Похвала истини или Васкрс Византије“. Новонастала ситуација изазвана пандемијом, враћа нас у средњи век од кога нас одваја савремена технологија помоћу које се ове године одржао симпосион византолога Ниш и Византија. Реализована је веб ференција са онлајн отварањем симпосиона. Око 60 присутних научника из целог света (Енглеска, САД, Мађарска, Италија, Русија, Аустрија, Турска, Швјцарска, Румунија, Словенија, Бугарска, Црна Гора, Северна Македонија, Република Српска, Србија, Грчка, др.) указује на велики углед и значај симпзијума Ниш и Византија.