Култура

Историја Православне Цркве у Белгији

Центар за истраживање и друштвено-политичке информације објавио је L’Église orthodoxe en Belgique [Православна црква у Белгији] оца Сергија Модела (Courrier hebdomadaire #2399-2400,  60 стр., 12.40 евра).

“Православље је једно од шест верских заједница које је службено признала белгијска држава (с римокатолицизмом, протестантизмом, англиканиством, јудаизмом и исламом).

Овим правним статусом, који датира из 1985. године, православнима Белгије гарантују се три права: признавање (у почетку од стране Белгије, а данас три од региона и Заједнице немачког говорног подручја) одређених парохија, са платама за њихове свештенике и могућности за финансијску помоћ; могућност присуства у медијима (радио и телевизија), као и у болницама и затворима; и организовање курсева о Православљу у јавним образовним установама.

Васкршњи концерт у Храму на Врачару

Васкршњи концерт у Храму на Врачару
Васкршњи концерт у Храму на Врачару
Васкршњи концерт у Храму на Врачару
Васкршњи концерт у Храму на Врачару

Другог дана највећег хришћанског празника, с благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у крипти храма Светог Саве одржан је једанаести Васкршњи концерт хорова (фотографије на hramsvetogsave.rs). 

Концерт је организовао храм Светог Саве заједно са ЦЕБЕФ, а медијски покровитељ је Радио телевизија Србије. Благослов Њеогве Светости Патријарха српског г.  Иринеја публици је пренео Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског и настојатељ Светосавског храма, поздравивши присутне свеправославним васкршњим поздравом: Христос Васкрсе!

Из хиландарске ризнице: Нотни запис 15. Антифон јутрења Великог петка

У хиландарској библиотеци међу рукописним књигама чува се и рукописни нотни зборник (византијска нотација свакако) из XII века, У питању је Посни триод, а на фотографији је стихира која се вечерас пева на бденију приликом изношења Распећа.

Данас виси на дрвету, Онај који је на води земљу утврдио (трипут). Венцем од трња се крунише, Онај који je Цар Анђела. Лажном порфиром огрће се, Онај који је огрнуо небо облацима. Шамаре прима, Онај који је у Јордану ослободио Адама. Клинцима би прикован, Женик Цркве. Копљем би прободен Син Дјеве. Поклањамо се страдањима твојим, Христе. Поклањамо се страдањима твојим, Христе. Поклањамо се страдањима твојим, Христе. Покажи нам и славно твоје Васкрсење.

Проповедници: Митрополит Амфилохије (Радовић)

Руска телевизија Россия К 25. априла 2019. године приказала је, у оквиру циклуса „Проповедници“, филм о Његовом Високопреосвештенсвту Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију.

Ђакон Александар Аздејковић: Голгота Раковичке парохије

Ђакон Александар Аздејковић: Голгота Раковичке парохије
Ђакон Александар Аздејковић: Голгота Раковичке парохије
Ђакон Александар Аздејковић: Голгота Раковичке парохије
Ђакон Александар Аздејковић: Голгота Раковичке парохије

Књига ђакона Александра Аздејковића Голгота Раковичке парохије (друго допуњено издање, Београд 2019.) представљена у Центру за културу и образовање у Раковици. У последњој недељи Часног поста, када сви радосно очекујемо Васкрсење Христово, раковичким  мученицима, страдалим  од комунистичке репресије после Другог светског рата,  упаљена је свећа и њима се са молитвом обраћају парохијани раковичких парохија са свештенством и монаштвом да нас помињу пред Престолом Божјим и моле Бога за све нас.

Автобиографија протосинђела Кирила Цвјетковића и његово страдање за Православље

У оквиру едиције „Српски црквени писци у Далмацији у 19. и 20. веку“ издавачке куће „Истина“, објављена је нова књига „Автобиографија протосинђела Кирила Цвјетковића и његово страдање за Православље“. Овим књигом, која се први пут појавила 1898. године, издавачка делатност Епархије далматинске наставила је да одаје почаст изузетним људима који су данас помало заборављени, а који су својом вером и подвигом вазда били, јесу и биће живи сведоци оних вредности на којима почива неуништиви етос српског православног народа.