Култура

Поводом 180-годишњице историјског Полоцког сабора Предстојатељ Белорусије служио Литургију

Патријаршијски егзарх све Белорусије, митрополит мински и заславски Павле савршио је Божанску Литургију у Саборном храму Свете Софије у граду Полоцку 24. фебруара 2019. године. Богослужење је било обављено поводом обележавања 180 година од Полоцког црквеног сабора 1839. године. Саслуживало је више архијереја ове свете Цркве. Певао је архијерејски хор Богојављанског саборнох храма Полоцка којом је дириговала Марија Скобеј.

Црквена ризница у Шиду

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа сремског г. Василија, у Владичанском двору у Шиду 2016. године основана је Црквена ризница православног архијерејског намесништва шидског.  Тај музеј у малом је основан са циљем да прикупља, чува и презентује верску баштину српског православног народа у Шиду и околини.

Живот у манастиру Хиландару: Лозари

Живот у манастиру Хиландару: Лозари
Живот у манастиру Хиландару: Лозари
Живот у манастиру Хиландару: Лозари
Живот у манастиру Хиландару: Лозари

Манастир има 3 винограда. Један је на Грбавици пола часа од манастира идући к’ мору па са десне стране од пута, има двоспратан стан за лозара и 40.000 чокота. Ту станује економ са 5 лозара. Сви су монаси. Други је виноград на „Прота Води“ један час далеко идући другој страни Свете Горе – западном мору, на висоравну који дели воду за оба мора Свете Горе. Ту има две двоспратне зграде за станове. Ту седи економ са 10 лозара – монаха и једним вордонаром са три мазге, који носи дрва и намирнице из манастира, јер је земљиште стрменито толико, да се намирнице само на мазгама могу носити, а трећи је најближи манастиру. У свим виноградима има обилате изворске воде.

Ерминевтика Исусових парабола

Нове методе разумевања новозаватних парабола (прича у слици)

Приредили Рубен Цимерман и Габи Керн

Грчки појам Παραβολή означава сликовите приче/текстове, параболе/метафоре.

Параболе су загонетни текстови. Они нису свакад prima facie разумљиви и јасни. И онда када се намах чине јасним, њихов смисао ће при накнадном читању заједно са другим читаоцима бити доведен у питање. Али тиме отпочиње процес тумачења и разумевања. Још више, параболе (приче) подстичу на дијалог о тачном и релевантном тумачењу.

Дани патријарха Павла

Манифестација „Дани патријарха Павла” у Чачку (огранци манифестације – Кућанци, Хрватска; Гацко, Република Српска; Никшић, Црна Гора), настала је из колоније „Крст патријарха Павла” која је постала важан део манифестације. 

Идеја за колонију родила се 2015. године, са жељом идејног творца и оснивача да се анимирају креативни људи, који се баве дрворезом, да учествују у изради крстова које приносе у част јеванђеоског дела патријарха Павла, а који ће својим делима – крстовима обогатити манифестацију и трајно се уградити у културну баштину града Чачка и шире. Прва колонија одржана је 2016. године, а наредне 2017 и 2018. године. Дефинисан је облик и садржај какав би требало и убудуће неговати.