Култура
Епархија источноамеричка: Тамо далеко
24. Децембар 2018 - 14:56У част 100-годишњице Пробоја Солунског фронта, Одељење за верску наставу Епархије источноамеричке, у сарадњи са непрофитном организацијом ”ArtExchange” и Удружењем за неговање традиције и културе Ваљевског краја, организује изложбу панела Тамо далеко: 1918-2018 у свим Црквено-школским општинама Епархије источноамеричке у периоду од 16. септембра 2018. године до 16. јуна 2019. године. Опширније на интернет страници Епархије источноамеричке.
Дани Колубарске битке
21. Децембар 2018 - 11:59У суботу, 15. децембра 2018. године, у крипти храма Светог великомученика Димитрија у Лазаревцу одслужен је парастос српским војсковођама и војницима пострадалим у Колубарској бици у Првом светском рату. Том службом отпочела је централна прослава манифестације Дани Колубарске битке, која је трајала од 9. до 15. децембра.
Биографија Блаженог Јеронима
21. Децембар 2018 - 11:36Алфонс Фирст: ”Јероним. Аскеза и наука у позној антици” (Alfons Fürst: "Hieronymus". Askese und Wissenschaft in der Spätantike), Herder Verlag, Freiburg 2016
Kолерик са мизантропским цртама, борбени пропагандист за aскетске идеале, вишестрани и продуктивни писац, језички геније, ревносни преводилац и оригинални научник – сва ова својства се хармонично сливају у личности Оца Западне Цркве Блаженог Јеронима (347–419). Неки извори тврде да је био ексцентричан. Потицао је из далматинске провинције, иако је стицао каријеру у метрополама позног античког света – Риму, Константинопољу, Антиохији – да би се у другој половини свога живота накнадно обрео у провинцији, овога пута у Витлејему у Палестини. Благодарећи свом знању јеврејског језика, он је као једини телог свога времена знао да у хришћанску егзегезу укључи јеврејско знање о Библији.
Годишњи концерт КУД „Ђердан“
21. Децембар 2018 - 11:16Током свог постојања, а почетком наредне 2019. навршиће му се 25 година, Културно – уметничко друштво „Ђердан“ нанизало је прегршт успешних наступа, овенчаних вредним признањима. У завичајном Ваљеву освојили су све што се могло освојити, укључујући и одликовање Епископа ваљевског г. Милутина у виду архипастирске грамате за изузетан допринос у очувању фолклора, културе, обичаја и наслеђа Цркве и народа.
Проф. Дарко Танасковић: Српске цркве не могу бити баштина Албанаца
20. Децембар 2018 - 13:22Заговорници пријема „Косова” у Унеско, они исти чијим су гласовима наша културна добра уписана на „Листу светске баштине у опасности” комотно превиђају једноставну чињеницу да су споменици на Косову и Метохији стављени на листу угрожених и да их Кфор штити од Албанаца. На ову околност у разговору за „Политику” упозорава проф. Др Дарко Танасковић, дугогодишњи амбасадор Србије при Унеску, додајући да ми оне који подржавају Приштину у намери да постане чланица ове организације „узнемиравамо питањем”: „Рат је на КиМ завршен. Од кога онда прети опасност нашим споменицима? Да није можда од ових истих за чије се учлањење у Унеско залажете?”.