Култура

На Михољској Превлаци представљена издања „Агапе“

На Михољској Превлаци представљена издања „Агапе“
На Михољској Превлаци представљена издања „Агапе“
На Михољској Превлаци представљена издања „Агапе“
На Михољској Превлаци представљена издања „Агапе“

Новинар Александар Гајшек, водитељ култне ТВ емисије „Агапе“ и Александра Нинковић Ташић, потпредсједница Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупин“ пред пуним духовним центром Манастира Михољска превлака, представили су књиге издавачке куће „Агапе“. У свом инспиративном обраћању Александар Гајшек говорио је о стваралачком надахнућу и личном путу духовног преображаја на коме је водио разговоре с неким од најзначајнијих личности нашег времена.

Лексикон Библијске Егзегезе

У издању Библијског института Православног богословског факултета и Службеног гласника из штампе је изашао Лексикон библијске егзегезе, којег су приредили проф. др Родољуб Кубат и проф. др Предраг Драгутиновић. Лексикон оваквог садржаја и обима први пут се појављује на српском језику.

На изради Лексикона учествовао је велики број домаћих и иностраних стручњака.

Лексикон библијске егзегезе (ЛБЕ) садржајно нема неки постојећи узор или образац из области лексикографије који прати и на који се ослања. Водећа идеја при изради ЛБЕ била је двострука. Прво, писању одредница није се приступало механички, у смислу да се само суво академски изложе садржаји одабраних појмова, него се у самим одредницама као и концепцији може увидети основна херменеутичка интенција. Друго, Лексикон је базично смештен у православни контекст, али не ‘православни’ у уско конфесионалном смислу, јер сами садржаји библијске поруке пружају жесток отпор таквом приступу. ЛБЕ је садржајно и концепцијски добио ‘православну арому’ тако што полази из теолошког и културолошког контекста особеног за источно-православно предање.

Видовданска академија у Нишу

Видовданска академија у Нишу
Видовданска академија у Нишу
Видовданска академија у Нишу
Видовданска академија у Нишу

Са благословом Епископа нишког Г. Арсенија, у организацији Православне Епархије нишке, Управе Саборног храма Силаска Светога Духа на апостоле у Нишу и Ансамбла НЦПД "Бранко", у великој сали Светосавског дома, одржана је 28. јуна 2018. године, на празник светог мученика Кнеза Лазара и Светих српских мученика, Видовданска академија. Свечаност је отпочела доделом похвалница и пригодних поклона ученицима генерације нишких основних и средњих школа.

Петер Ајх: Гргур Велики. Римски бискуп између антике и средњег века

Биографијом Гргура Великог (око 540-604.г.)  Петер Ајх уводи читаоце у римски свет, у време између антике и средњег века. Ту сусрећемо црквеног посленика чији је ауторитет почивао на одлучном аскетском начину живота и његовој политичкој теологији. Ова књига осветљава снопом јарке светлости живот овог западног црквеног оца и епоху која је у многим видовима још била под знаковима антике. Биографија нуди увид у живот Гргура, писца и бискупа у Риму, пастира, мисионара и политичара.

На основу актуелних сазања о позној антици, аутор нас уводи у свет представа младог хришћанства, описује учвршћење нових краљевина у западној Европи, као и напетости између Запада и источног Рима. У огледалу живота  и понтификата позиција Рима је представљена умного образном средоземном свету у позној антици, као оригинална синтеза постојеће старине и надирућих новина.

Пред нама је нова интернет страница Православног мисионара

У години када Православни мисионар, званично мисионарско гласило Српске Православне Цркве за младе, са поносом прославља јубилеј 60. година активног и богоугодног постојања и делања на пољу ширења речи Божје, отворена је и нова интернет страница која обилује бројним садржајима. Нова интернет страница доступна је на адреси misionar.spc.rs, као и у ћириличном домену мисионар.спц.срб.

Прилог радија Беседе

Православни мисионар – срце унутрашње мисије наше Свете Цркве

Мисионарење као савршени вид служења у Цркви, заузима посебно и благословено место јер за свој темељ има Спаситељеву заповест коју је упутио својим светим Апостолима, а преко њих и свима нама као припадницима Цркве. Преподобни и богоносни отац наш Порфирије Kавсокаливит, савремени светогорски старац, мисионарење упоређује са литургијским служењем, са заједничким делом многих на добро и на спасење свих. По дубокоj подвижничко-теолошкој мисли овог угодника Божјег, сваки истински мисионар јесте са-литург, онај који ширењем речи Божје саслужује литургу.

Антиохија у позној антици

Метрополама се данас сматрају градови попут Токија, Њујорка, Мексика (града) или Сао Паола. Такви моћни велеградови постојали су већ у јелинистичко-римском добу, као што су били Рим, Константинопољ, Александрија. Такође и Антиохија је спадала у оно време у такве метрополе. Књигом ”Антиохија у позној антици” бави се професор класичне и хришћанске археологије др Гунар Брандс са Универзитета Мартиа Лутера у Хале-Витенбергу у својим јавном предавањима која су сада објављена као књига у угледној едицији Hans-Lietzmann-Vorlesung.

Нова изградња после катастрофе

Данашња слика Антиохије на реци Оронту углавном је искована у извештајима античких аутора. Ретор и политичар Либаније, који је био патриотски настројени Антиохијац, описује јарким тоновима позни царски град који он као метрополу велича и прославља.