Култура
Светски хорски дан
10. Децембар 2017 - 11:42Данас је Светски хорски дан и он се од 1990. године, обележава друге недеље у децембру. Милиони певача широм света учествују на концертима који се одвијају у концертним дворанама, школама, у оквиру фестивала, у духовним храмовима, хорским удружењима и свакако у породицама.
Робин Лејн Фокс: Августин
9. Децембар 2017 - 17:24На дан када Православна Црква прославља празник Успенија Пресвете Богородице, Римокатоличка црква 28. августа сваке године прославља свога светитеља Аурелија Августина, у диптисима Православне Источне Цркве уведеног као Блажени Августин, у философији познатог као Августин Хипонски, у нас као Ипонски. Идеје и дела овог значајног философа и учитеља Цркве, Блаженог Августина, имају утицаја до данас. Августин Ипонски (354-430. г. пре Хр.), говорник,философ и црквени учитељ, остао је до данас велико име на богословском плану. Терет судбине и опитност слободе, коначност човека и бесконачност Бога – између тих полова се кретао његов живот.
Робин Лејн Фокс га портретише као човека Римског царства, чија је мисао од самог почетка утицала на интелектуалне дебате тога времена и који је имао снаге да буде изнова нов. С великом осећајношћу и виспреношћу Фокс излаже историју Августинових преображаја. На примеру ”Исповести”, једном од највежих аутобиографских ремек-дела свих времена, историчар Фокс описује живот, карактер и темперамент једне пасиониране и уз то комплексне личности.
Владика Григорије на Сајму књига у Истри
9. Децембар 2017 - 13:39Дана 8. децембра 2017. године у оквиру 23. по реду угледног Сајма књига у Истри, Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије учествовао је на последњој по реду трибини у оквиру програма Херцеговина чита, под насловом „Шта је мени Херцеговина и гдје?“.
Саговорници владике Григорија били су лексикограф Влахо Богишић и глумац Горан Богдан, док је разговор модерирао новинар и писац Емир Имамовић. Сва тројица говорника на самом почетку сагласили су се по питању извјесне неодредивости и тајновитости Херцеговине и њених граница. Влахо Богишић назвао ју је „дубинском, рељефно-невидљивом, понорницом“, док је владика Григорије, одређујући Херцеговину као земљу слободе, у којој, андрићевски речено, људе буди свјетлост, ипак признао да јој границе не би знао одредити. Горан Богдан Херцеговину је назвао „најнепознатијим дијелом Европе“.
Књижевне награде епископу Григорију
8. Децембар 2017 - 10:57Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки г. Григорије добитник је књижевне награде „Кочићево перо“ за зиму 2017. године за књигу „Преко прага“, као и овогодишње књижевне награде „Кочићева књига“.
Жири је донио једногласну одлуку о додјели „Кочићевог пера“ за висока достигнућа у савременој књижевности и оданост љепоти Кочићеве мисли и ријечи, те „Кочићеве књиге“ за цјелокупно књижевно стваралаштво, саопштено је из Задужбине „Петар Кочић“ Бањалука-Београд.