Култура
Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић: Црква и држава у Црној Гори
8. Март 2016 - 9:12Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, Црква и држава у Црној Гори, ,,Светигора“, Цетиње, ,,Октоих“, Подгорица, ,,Штампар Макарије“, Београд, 2013.г., стр. 413)
,,Црква и држава у Црној Гори“, књига аутора протојереја-ставрофора доц. др Велибора Џомића, објављена је са циљем – како то и аутор у уводу ове књиге каже - ,,да првенствено носиоцу законодавне иницијативе, али и другима помогне у изналажењу правних решења у духу савремених цивилизацијских и правних тековина“ (стр. 14). (Ријеч је, наиме, о чињеници да Скупштина Црне Горе има обавезу да, у складу са међународноправним актима о људским правима и Уставом Црне Горе, донесе нови Закон о правном положају цркава и вјерских заједница.)
Књига је структурисана у следеће тематско-композиционе цјелине:
Светосимеоновска академија у Теслићу
7. Март 2016 - 13:44У суботу, 5. марта 2016. године у сали СПКД Просвјета у Теслићу одржана је Светосимеоновска академија којом је отпочело обиљежавање 700. годишњице упокојења Светог краља Драгутина Усорско-сремског. Ова духовна свечаност је одржана по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Хризостома.
Поклоничко путовање Црквеног хора "Свети Стефан Дечански"
7. Март 2016 - 13:40Од 26. до 28. фебруара 2016. године чланови Црквеног хора "Свети Стефан Дечански" били су на путовању у Италији и Словенији. Овај хор дјелује и ради пуних пет година при Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Брчком. Циљ путовања била je посјета Венецији и поклоњење моштима Светог апостола и јеванђелисте Mарка, као и другим светињама хришћанског свијета које се налазе у овом дијелу Италије. Чланови хора посјетили су и друге знаменитости града Венеције као и чувену цркву Санта Марија дела Салуте. Други дио овог путовања био је посвећен Трсту и посјети храма Светог Спиридона. У овоме храму хор је појао на Светој Литургији.
Предраг Драгутиновић: Који чита да разуме: теме из Светог Писма Новог Завета
4. Март 2016 - 14:19Београд: Хришћански културни центар др Радован Биговић : Православни богословски факултет Универзитета у Београду, Библијски институт, 2015, XIV, 278 стр. ; 21 cm ISBN 978–86–85273–34–6 (ХКЦДРБ)
Егзегеза Светог Писма је одувек представљала темељ хришћанске теологије. Дела великих патристичких писаца, попут Светог Василија Великог, Светог Григорија Богослова, Светог Јована Златоустог et cetera, најчешће су беседе на одређена библијска места. То нам указује на превасходно литургијски карактер светописамске егзегезе. Свето Писмо је писано у Цркви и за Цркву. Евхаристија стога представља основу и референтни оквир његовог разумевања. Али, тумачење никада није завршено. Не постоји савршено и коначно егзегетско решење које бисмо могли напросто да понављамо. Јер тумачење, као и сам језик, временом потребује да буде протумачено.
Др Лазар Мирковић: Опис рукописа манастира Дечана
4. Март 2016 - 14:14Поводом стотридесетогодишњице рођења великог литургичара
(4. јул 1885. - 23. април 1968.)
Др Лазар Мирковић, Опис рукописа манастира Дечана, издање Високе школе – Академије СПЦ за црквену уметност и консервацију, приредио Мр Предраг Миодраг, Београд 2015.
Опис рукописа манастира Дечана протојереја др Лазара Мирковића, који су приредили вредни прегаоци на пољу литургичког богословља и историје српске средњовековне књижевности и уметности, мр Предраг Миодраг, професор Карловачке богословије и проф. др Ђорђе Трифуновић, познати српски медиевалиста, представља значајни допринос у проучавању и истраживању научног рада Лазара Мирковића, једног од највећих наших литургичара, хеортолога и историчара црквене уметности. Ово Мирковићево дело имало је 575 страна текста и 400 табли са сликама – цртежима и фотографским снимцима.