Култура

Из штампе изашао зборник „У спомен и славу Светог Јована Владимира“

У издању Митрополије црногорско-приморске и ИИУ „Светигора“ из штампе је изашао зборник „У спомен и славу Светог Јована Владимира“. Зборник се састоји од пет поглавља.

Уредник овог вриједног издања је публициста Јован Маркуш. Он је Зборник представио за Радио Светигору.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

Интервју Владике Максима у манастиру Ћелије на празник Св.Јустина Новог

Ава Јустин је теолог изненађења

– Свечаности у част Светог Оца Јустина у манастиру Ћелије прилика су да се литургијски саберемо око пастира наше Свете Цркве из географски нам најудаљенијих заједница. Његово Преосвештенство Епископ западно – амерички Г. др Максим (Васиљевић), један од најученијих архијереја СПЦ данашњице, произнео је прекрасно слово о ћелијском духовном горостасу, назвавши овај дивни празник у освит календарског лета Јустинданом.

Ко сме, тај може. Ко не зна за страх, Тај иде напред!

Ко сме, тај може. Ко не зна за страх,  Тај иде напред!
Ко сме, тај може. Ко не зна за страх,  Тај иде напред!
Ко сме, тај може. Ко не зна за страх,  Тај иде напред!
Ко сме, тај може. Ко не зна за страх,  Тај иде напред!

Специјална бригада Војске Србије

Данас је Војска Србије чувар дуге историјске традиције у противгерилском и специјалном ратовању која потиче од вишевековног отпора разним освајачима српских територија и окупација српског народа, још од времена отоманског царства.

Из косовске трагичне збиље

Јордан Ристић: Из косовске трагичне збиље, Музеј у Приштини - Установа од националног значаја, 2015. рецензент: Миладин Распоповић, стр. 352.

Помрачило се сунце над Косовом и Метохијом за православне житеље

У основи изабраних и овде сабраних списа, тема, закључака, расправа, посвета великанима српске историје и културе,  као и Цркве, које је трагична судбина српског народа подстакла да се осврну или посвете овој теми, налази се вечна и непресушна потреба присутна у свим облицима духовног стваралаштва, како казује аутор: од творевина зачетим на Косову и Метохији које утемељују српску државу до творевина људскога духа које је оплемењују дајући јој виши смисао, сјај и лепоту достојну дивљења и поноса кроз историју.

Стручњаци о делу Тарковског

У организацији Светосавске омладинске заједнице и  посебним залагањем њеног младог  теолошки образованог члана Дарка Стефановића, одржано је предавање „Личност и историја: Андреј Траковски и Никита Михалков“ у просторијама храма Светог Александра Невског. Домаћин овог предавања је протојереј-ставрофор Вајо Јовић. Гости предавачи су  професор др Жарко Видовић, историчар цивилизације, и публициста  Матеј Арсенијевић.

Екологија као топос у досадашњим енцикликама и званичним документима Ватикана

”Зелена енциклика”: папска енциклика о животној средини и промени климе

Фрања је први папа који је егзистенцијално питање животне средине (екологије) ставио у средиште читаве енциклике, истакавши на тај начин драматичну стварност глобалне промене климе. Ембарго ове енциклике истиче 18 јуна, а њен наслов је „Laudato si“.