Култура

Митрополија зворничко-тузланска у вријеме Великог рата

Митрополија зворничко-тузланска у вријеме Великог рата
Митрополија зворничко-тузланска у вријеме Великог рата
Митрополија зворничко-тузланска у вријеме Великог рата
Митрополија зворничко-тузланска у вријеме Великог рата

У Епархији зворничко-тузланској настављена је архивистичко- документарна изложба „Митрополија зворничко- тузланска уочи и за вријеме Првог свјетског рата (1891-1918)“.

Након премијерног отварања у Тузли и преношења изложбе у Добој, изложба је постављена 22. децембра 2014. године у Зворнику, сједишту архијерејског намјесништва зворничког. Постојбина свештеномученика Петра Лазаревића, који је јавно због свог родољубља погубљен у Тузли на самом почетку Првог свјетског рата, дочекала је Архив Српске Православне Цркве. Изложба је организована и постављена захваљујући несебичној подршци Светосавске омладинске заједнице, координатора СОЗ-а јереја Милоша Зекановића и Дома омладине из Зворника.

„Светигора“ у аудио формату

У Библиотеци за слијепе Црне Горе у Подгорици 21. децембра 2014. године одржана је промоција часописа „Светигора“ у аудио формату. Говорили су Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, главни и идговорни уредник Радио „Светигоре“ свештеник Никола Пејовић и уредница часописа „Светогора“ у аудио формату Оливера Балабан.

Еп о Гилгамешу: мит, дело и предање

„Еп о Гилгамешу“ нема само посебно место међу делима древне оријенталне књижевности, већ и трајну фасцинацију и релевантност у целокупној светској књижевности. Аутор ове компактне студије – Валтер Залабергер: „Еп о Гилгамешу: мит, дело и предање“ - „Das Gilgamesch-Epos: Mythos, Werk und Tradition“. C.H,. Beck, München 2013. –  редовни је професор асирологије на Универзитету у Минхену, подухватио се задатка да на примеру епа о Гилгамешу напише „Увод у књижевност и културу Месопотамије“. При томе је аутору пре стало до описа основа и посебности древних оријенталних писама но до текстуално иманентног тумачења Епа о Гилгамешу или исцрпног дискутовања о њему. Бављење овим епом отпочело је након тога што је енглески асиролог и археолог Џорџ Смит 1872.г. у граду Ниниви пронашао у рушевинама 612.г. пре Христа разваљене палате асирског цара Асурбанипала (Aššur-bāni-apli ,668 – 627 пре Христа) једну глинену плочу исписану клинастим писмом на старовавилонско-акадском језику. Потом је пронађено још једанаест глинених плоча и других фрагмeната на варијантама са хетитским и хуритским елементима. О чему је реч у „Епу о Гилгамешу“?

Циклус предавања (Ringvorlesung) трију теолошких факултета на Минехнском универзитету у зимском семестру 2014./15.г.

Три богословска факултета у Минхену су за зимски семстар 2014./15. г. припремили циклус предавања о теми „Религија и философија – брак, породица и цркве“. У име православних богослова предавања ће држати догматичар  проф. др Атнасије Влецис са Института за православно богословље у Минхену о теми: „Ерос-љубав – брак. Једносмерни пут осећања или позив на пуноћу живљења? Нагласци православног богословља у односу на светојинство брака“. Актуелност ове теме је очигледна, не само у односу на ванредну Бискупску конференцију која се управо ових дана одржава у Ватикану o пастирским изазовима који се односе на породична питања у контексту евангелизације, већ и на општу релевантност теме у друштвеном дискурсу у 21. веку.

Филм Митрополита Илариона о Православљу у Грузији

Данас, 20. децембра 2014. на ТВ каналу „Русија – Култура“ приказан је документарни филм Митрополита волоколамског Илариона о Православљу у Грузији; режисер је Димитрије Мендељејев.

Филм приказује савремени живот Грузинске Православне Цркве и њену историју. Митрополит казује о храмовима и манастирима, о светињама ове Цркве, њеном поглавару – Свјатејшем и Блажењејшем Патријарху католикосу све Грузије Илији II, о томе како живе монаси и монахиње ове сестринске Цркве и др.