Култура

Светосавље и наше доба

Светосавље и наше доба
Светосавље и наше доба
Светосавље и наше доба
Светосавље и наше доба

У суботу, 8. фебруара 2014. године, у Техничкој школи Милева Марић-Ајнштајн у Новом Саду, одржана је завршна свечаност XXII конкурса Светосавље и наше доба чија је овогодишња тема била - Идите и научите све народе - поводом обележавања 1150 година словенске писмености тј. делa свете браће Кирила и Методија и њихових ученика.

Нова изложба фотографија Рајка Каришића

Изложба фотографија фотографа и члана УНС-а Рајка Р. Каришића „Хиландарски светлописи“ биће отворена 13. фебруара у 19 часова, у Галерији 73 у Београду. „Фотографије су посвећене манастиру Хиландар и обележавању 10 година од пожара који је задесио ову нашу светињу у ноћи између 3. и 4. марта 2004. године“, рекао је Каришић. О фотографијама и ангажовању уметничког фотографа Рајка Р. Каришића на отварању ће говорити историчар Душан Миловановић. Изложба ће бити отворена до 25. фебруара 2014. године.

Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Вукове награде

Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Вукове награде
Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Вукове награде
Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Вукове награде
Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић добитник Вукове награде

Културно-просветна заједница Србије данас је по 50. пут доделила Вукову награду за нарочите резултате остварене у стваралачком раду на ширењу културе, образовања и науке у Републици Србији и на свесрпском културном простору. Овогодишњи добитник Вукове награде је и протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

Жири за додељивање Вукове награде за 2013. годину у саставу: проф. Светислав Божић, композитор, Београд, председник Жирија; проф. Милован Витезовић, књижевник, Београд; Жарко Димић, историчар, Сремски Карловци; Бора Дугић, музички уметник, Београд; Рада Ђуричин, драмска уметница, Београд; проф. Драган Мраовић, књижевник и књижевни преводилац, Београд;  Љубивоје Ршумовић, књижевник, Београд; проф. др Дарко Танасковић, професор Универзитета, Београд; Радован Мића Трнавац, академски сликар, Београд, на седници одржаној 6. 12. 2013. године, донео је Одлуку да су добитници Вукове награде за 2013. годину:

„Моцартова недеља 2014“ у Салцбургу

„Моцартова недеља 2014“ у Салцбургу у знаку Арво Перта, православног композитора

Сваке године у јануару о Моцартовом рођендану, који пада 27. јануара, интернационална фондација „Моцартеум“ организује фестивал класичне музике познат као „Mozartwoche“ (Моцартова недеља) као елитни дефиле оркестарских, камерних и солистичких концерата.

Волфганг Амадеус Моцарт, подсетимо на овоме месту, на крштењу jе добио име Johannes Christostomos (Јован Златоуст). Ову чињеницу многи не познају или јој не придају посебан значај. Но ако овај музички геније није имао непосредног додира са православним наслеђем, то Арво Перт, један од савремених композитора чије је дело изведено на овогодишњем фестивалу „Моцартова недеља 2014“, има у надрепрезентативној мери. Овогодишњи програм овог угледног фестивала био је прожет духовном музиком Арво Перта, православног композитора, рођеног 1935.г. у Естонији, који је осамдесетих година прошлог века избегао, најпре у Беч, да би се трајно настанио у Берлину. Арво Перт за себе вели да више времена проводи у манастирима и црквама него у концертним салама. Он тврди да онај ко жели да појми његову философију има да чита Свете Оце. Композитор истиче да „религија утиче на све, не само на музику“.

Андреj Тарковски − Андреj Првозвани руског филма

Разговори са познатим руским глумцем и режисером, директором филмског и позоришног фестивала «Златни витез» Николајем Бурљајевим и сестром чувенога руског и свјетског режисера Андреја Тарковског, Марином Арсењевном Тарковски, једнако су актуелни сада као и прије петнаест година, када су вођени приликом организације Дана Тарковског у Црној Гори.

Јован Зизијулас: Примат у Цркви — Православни приступ

Проблем примата у Цркви, свакако је, по последицама које производи у Телу Цркве, једно од најакутнијих питања савременог хришћанства. Решити овај проблем – није императив који намеће неслагање око некаквог историјског својства Цркве, већ императив који извире из вере Цркве у Царство Божје. Другим речима, питање примата у Цркви јесте питање које се тиче самог бића Цркве.

Имајући у виду важност ове тематике, Одбор за просвету и културу, одлучио је да у оквиру своје издавачке библиотеке Приручници, понуди својој читалачкој публици зборник текстова чији је аутор Митрополит пергамски Јован Зизијулас. Зборник Примат у Цркви представља три сабрана текста која је овај реномирани аутор објавио у различитим приликама, и за које је дао благослов да буду објављени у зборнику који носи његово ауторско име. Поред ова три текста, доносимо и два интервјуа са митрополитом Јованом, у којима многи аспекти који су у понуђеним текстовима представљени научном методологијом и академском терминологијом, могу бити појашњени из друге (једноставније) перспективе. На крају зборника, као закључак, доносимо и текст најновијег интервјуа са Епископом пожаревачким и браничевским Игнатијем, који нам многе ставове митрополита Јована, из перспективе међусобног пријатељства и искуства учења теологије од Учитеља, додатно појашњава.