Култура

Александар Стаматовић: Историја Митрополије црногорско-приморске 1918-2009

Књига др Стаматовића обрађује последњи и најбурнији вијек историје Митрополије црногорско-приморске, када су се десила њена највећа страдања као институције, а кроз то и њеног монаштва и свештенства.

Симболично, на Савиндан, из штампе је изашла најновија, петнаеста по реду књига проф. др Александра Стаматовића „Историја Митрополије црногорско-приморске 1918-2009″, у издању „Унирекса“. Рецензенти протојереј-ставрофор Предраг Пузовић, декан Богословског факултета СПЦ у Београду, и један од водећих стручњака за историју Српске цркве, др Сенка Бабовић-Распоповић, научни савјетник у Историјском институту Црне Горе у Подгорици, као и редовни професор на катедри за историју Филозофског факултета у Београду др Љубодраг Димић, који је и члан САНУ, упућују да се ради о озбиљном научном раду.

Александар Шмеман: Увод у Литургичко богословље

Протекле, 2013. године, навршило се тридесет година од упокојења једног од свакако најзначајнијих богослова 20. века.

Многонапаћена Епархија далматинска смогла је снаге да светлост дана поново угледа књига која је од велике користи ученицима наших Богословија и студентима Богословских факултета Српске Православне Цркве, желећи тиме да пружи свој скромни допринос настојањима свих добронамерних људи да се са делом протојереја Александра Шмемана упознају и савремени читаоци. Господин Слободан Продић, посведочени трудољубац који је својим преводима и ауторским радовима у многоме приближио литургичко богословље и историју Цркве обичном верујућем човеку, превео је ово дело оца Александра Шмемана управо у нади да ће информације које су садржане у њему пружити прилику читаоцима да заиста стекну она основна знања која су нужна у процесу нашег упознавања са лепотом православног богослужења.

Григорије Ларенцакис: Православна Црква - Њен живот и вера

Grigorios Larentzakis: Die orthodoxe Kirche. Ihr Leben und ihr Glauben.Reihe: Orientalia - patristica - oecumenica, Band 4, Lit 2012, 3. Auflage

У време икуменског дијалога, политичке глобализације и европске интеграције расте и јача интересовање за духовни живот и догматске основе православних Цркава.

Познати аутор представља у овој књизи учење Источне Цркве, обрађујући тематске комплексе о Светим Тајнама, о прослављању Светитеља и поштовању икона, о Божанској Литургији, духовности, икуменским и међурелигијским дијалозима.

Григорије Ларенцакис је рођен 1942. на Криту. Апсолвирао је студије православне теологије на Халки у Цариграду и католичке теологије на универзитету у Салцбургу (Аустрија).  До свог пензионисања предавао је православно богословље на универзитету у Грацу и иде у ред реномираних православних теолога и икуменских делатеља.

Парастос Алекси Шантићу у Мостару

Парастос Алекси Шантићу у Мостару
Парастос Алекси Шантићу у Мостару
Парастос Алекси Шантићу у Мостару
Парастос Алекси Шантићу у Мостару

Поводом деведесетогодишњице од упокојења Алексе Шантића, а након, пјеснику у част, отварања „Просвјетине школе српског језика, историје и културе“ у Мостару, одржан је и помен у Старој православној цркви у Мостару.