Култура

Фрескопис параклиса Светог Јована Шангајског у Славонској Пожеги

Фрескопис параклиса Светог Јована Шангајског у Славонској Пожеги
Фрескопис параклиса Светог Јована Шангајског у Славонској Пожеги
Фрескопис параклиса Светог Јована Шангајског у Славонској Пожеги
Фрескопис параклиса Светог Јована Шангајског у Славонској Пожеги

Са благословом Његовог Преосвештенства Владике славонског г. Јована настављени су радови фрескописа у параклису Светог Јована Шангајског у Пожеги.

Глас Епархије нишке (4/2020)

С благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког г. Арсенија, неколико дана након празника Покрова Пресвете Богородице 2020. године изашао је из штампе Глас Епархије нишке број 18 пете серије излажења овог гласила за хришћанску просвету и културу, који је четврти редовни број у овој календарској години. Поред службеног дела, концепција часописа Глас Епархије нишке састоји се од неколико рубрика.

У делу који је посвећен богословским темама, нови број садржи фрагменте из делâ Светог Јована Златоустог (одломак из Беседе треће на Постање), Светог Кирила Јерусалимског (из Катихезе дванаесте о Пресветој Богородици), превод текста Светог Нектарија Егинског (О познању себе), као и три ауторске студије: Георгија Мандзаридиса (О обитавању у Царству Божјем), архимандрита Максима Констаса (О једној изреци аве Пимена о плачу Матере Божје под Крстом) и нишког аутора др Дарка Крстића (на тему зачећа и рођења у Светом писму). Рубрика „Духовне поуке“ почиње одломком из аутобиографије старца Филотеја Зервакоса, у којем се описује лекција из смирења, задобијена приликом једног сусрета са његовим духовним оцем, Светим Нектаријем Егинским, а у њеном продужетку објављен је духовни разговор са схи-архимандритом Савом из манастира Црковнице.

Нова књига Патријарха Кирила „Запитајмо се о будућности човечанства" на српском језику

Књига под називом „Запитајмо се о будућности човечанства“ представља велику духовну ризницу, насталу из пера Његове Светости патријарха московског и све Русије Кирила.

Разматрајући најактуелније теме данашњице, Сватјејши Владика нас трезвено води кроз најважније истине Православне Цркве, наглашавајући оно што је најважније и највредније у животу православних хришћана. Велика искушења која су у протеклих неколико векова потресла многе хришћанске заједнице западног света, оставила су неизбрисиви траг и створила велики јаз у односима између Руске, а самим тим и Српске Православне Цркве и осталих западних Цркава. Дехристијанизација западног света, либерализам, реформација, религијски екстремизам и тероризам, иновације, улога Православља у савременом свету и борба за традиционалне хришћанске вредности, само су неке од тема којима се бави Његова Светост Патријарх Кирил на страницама књиге „Запитајмо се о будућности човечанства“,.

Објављен 59. том „Православне енциклопедије“

Црквено-научни центар „Православне енциклопедије“ објавио је 59. том „Православне енциклопедије“. Нови том завршава се објављивање чланака на слово „П“ и започиње објављивање материјала на слово „Р“. Ово издање доноси материјал посвећен успомени на монаха Псоја Египатског и завршава се чланком о Антонију Риналдију, водећем петроградском архитекти из 18. века.

Породица у савременом друштву

Глумац Небојша Дугалић одржао је 30. октобра 2020. године у храму Вазнесења Господњег у Врбасу предавање на тему Породица у савременом друштву. Дугалић је рођен 1970. године у Kраљеву, где је завршио основну и средњу школу. Дипломирао је на Факултету драмских уметности у Београду 1994. године, у класи професора др Владимира Јевтовића. Играо је на сценама Народног позоришта, Позоришта на Теразијама, Београдског драмског позоришта, Југословенског драмског позоришта, Атељеа 212, Звездара театра, Битеф театра, Мадленијанума, Краљевачког позоришта и других. Од 2001. до 2016. године био је професор глуме на Академији уметности у Београду, а 2017. постаје редовни професор на Факултету савремених уметности. Остварио је више улога у телевизијским драмама, на радију, филму и телевизији, за које је награђен многобројним признањима. Члан је Удружења драмских уметника Србије.

Валтер Ротшилд: ”Мед и трн. Јеврејство – објашњено за све који желе да сазају”

(Walter Rothschild: Der Honig und der Stachel, das Judentum - erklärt für alle, die mehr wissen wollen,Gütersloh 2009)

У својој књизи ”Мед и трн” либерални рабин Валтер Ротшилд излаже предање Јевреја на 400 страница. Дијапазон тема сеже од прописа за богослужење до значаја Јерусалима за народ, земљу и државу. У том предању није све ”мед и млеко”, јер у стварности изгледа другачије: у том предању има прелома и противречности и често влада раскорак између теорије и праксе, те постоје различите ”тачне” форме. Свако ко се интересује за предање Јевреја и његове корене, мора да се научи на шта да обрати пажњу.