Култура

Свети Владика Николај - Слава групе Теодулија

Теодулија

У понедаљак, 4. маја 2009. године, састали су се чланови етно групе Теодулија са пријатељима, да прославе своју славу, Светог Николаја Жичког. Група је добила име управо по делу Светог Владике Николаја: Србски народ као Теодул, које је посебно инспирисало оснивача групе, Ивицу Стојановића. Тако да чим је канонизован Свети владика Николај (2004), чланови групе Теодулија су одабрали да тај дан славе као своју славу. Принцип служења Богу (Theos-dulos) је био основни животни принцип владара свете лозе Немањића, који су се трудили да своје рачуне полажу Богу, и да иза себе оставе што више манастира, задужбина, добрих дела..., и који су се потписивали са раб тј. слуга Христа Бога. То је био златни период за српски народ... И чланови групе Теодулија желе да укажу на тај основни животни принцип, и да се може живети савременим животом, а у исто време и служити Богу. У свом раду, негујући изворну и духовну музику, као и бавећи се ауторском музиком која се ослања на српску традицију, чланови етно групе Теодулија покушавају да споје савремено са изворним, аутентичним. Уз помоћ старих музичких инструмената: фруле, кавали, тамбуре, шаргије, њихова музика има племениту патину, а са савреминим клавијатурама, басом, бубњевима... и савремени звук.

Нови број Каленића, часописа Епархије шумадијске - 2009. годинa

И овај број „Каленића" отвара духовна поука нашег архипастира, Епископа шумадијског Господине Јована. Реч је о Васкршњој поруци епархиотима, у којој се, између осталог каже: „Кроз грехопад смо сви умрли, кроз Васкрсење сви оxивљујемо. Како у Адаму сви умиру, тако у Христу сви оxивљују (1 Коринћанима 15, 22). Адам је увео род људски у тунел смрти, Христос нас је извео из њега на пут бесмртности. Ко тело своје поведе путем Христовим, нема сумње да ће га увести у xивот вечни. Прави хришћани то увек чине, и заједно са апостолом Павлом изјављују: ми једнако носимо на телу смрт Господа Исуса да се живот Исусов на телу нашем покаже. Јер ми живи једнако се предајемо на смрт за Исуса, да се и xивот Исусов јави на смртном телу нашем (2 Коринћанима 4, 10-11). Васкрсли Господ даје снаге хришћанима да трпељиво подносе распадање свога спољашњег човека, док се унутрашњи обнавља сваки дан: и док то бива, они гледају на Царство Боxије као на своју праву отаџбину (2 Коринћанима 4, 16-18)."

Представљање уџбеника Академије СПЦ у Библиотеци града Београда

Академија СПЦ

Синоћ су у Библиотеци града Београда, у Кнез Михајловој улици, на Одељењу уметности, представљена издања- уџбеници Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију. Овом приликом приказана су два уџбеника из области обнове и чувања: уџбеници за предмет Консервација и рестаурација икона - под називом Конзервација и рестаурација слика на платну и Проблематика подлепљивања слика на хладно воденим растворима лепкова, аутора мр Јована Пантића. То су трећа и четврта по реду књига у едицији Уџбеници. На представљању су говорили рецензенти Проф. др Милка Чанак-Медић и Аника Сковран, протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије, у име издавача и аутор.

Представљена књига о Светом Василију Острошком

Књига Свети Василије Острошки Чудотворац и Исцелитељ, ново издање Светигоре, Издавачко-информативне установе Митрополије црногорско-приморске, представљена је данас, у среду, 29.априла 2009. године у 14 часова у београдском Медија центру, Теразије 3, II спрат, Велика Сала. Књигу су представили Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Његово Преосвештенство Епископ диоклијски Г. Јован, игуман манастира Острог, Александар Бацковић, извршни директор Вечерњих новости, и Драган Лакићевић, књижевник. Књига је рађена у сарадњи Светигоре и Вечерњих новости и седма је по реду у едицији Светитељи.

Предавање о обнови Хиландара

У четвртак 30. априла са почетком у 19.00 сати у Библиотеци града Београда (одељење уметности, 2. спрат), биће одржано предавање под називом „Обнова Хиландара - нова сазнања, примењене технологије, актуелни пројекти". Предавачи су чланови стручног тима који води Обнову Хиландара: проф. др Мирко Ковачевић, главни архитекта обнове, архитекта Стевица Трипковић, заменик руководиоца пројектовања и надзора и архитекта Драгомир Кривокућа, заменик руководиоца градње. Предавање је организовало Друштво пријатеља Свете Горе Атонске уз подршку Библиотеке града.

Представљање уџбеника из области консервације Академије СПЦ у Библиотеци града Београда

Данас ће у 19 часова у Библиотеци града Београда, у Одељењу уметности, бити представљени уџбеници Академије СПЦ за уметности и консервацију, из области обнове и чувања (консервације и рестаурације), аутора мр Јована Пантића, редовног професора.

На представљању ће говорити Његово Преосвешетнство Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Патријарха српског Г. Павла, рецензенти уџбеника Аника Сковран и проф. др Милка Чанак-Медић и аутор.