Музика

Теорија и пракса црквене музике: Представљање књиге у Боеграду и Новом Саду

Теорија и пракса црквене музике - први стручни и специјализовани уџбеник византијске црквене музике

Књига Теорија и пракса црквене музике, ауторa др Георгијa Константинуа, у преводу др Гордане Благојевић, први је стручни и специјализовани уџбеник савремене византијске црквене музичке традиције ове врсте који се појављује на нашим просторима. Издавачи ове књиге су: Институт за теолошка истраживања Православног богословског факултета и Беседа – издавачка установа Епархије бачке. Књига Теорија и пракса црквене музике биће представљена:

  • У Београду, у уторак 16. децембра, у Парохијском дому Спомен-храма Светог Саве, са почетком у 19.00 часова и
  • у среду 17. децембра у Новом Саду у Свечаној сали гимназије Јован Јовановић Змај.

Учесници:

Георгије Константину: Теорија и пракса црквене музике

Теорија и пракса црквене музике - први стручни и специјализовани уџбеник византијске црквене музике

Књига Теорија и пракса црквене музике, ауторa др Георгијa Константинуа, у преводу др Гордане Благојевић, први је стручни и специјализовани уџбеник савремене византијске црквене музичке традиције ове врсте који се појављује на нашим просторима. Ова књига позната је и призната као референтан уџбеник црквене музике у Грчкој Цркви и до сада је имала шест издања.

Пред домаћим читаоцима је превод последњег, допуњеног и унапређеног шестог издања, које је плод ауторовог вишедеценијског рада, како на пољу практичне наставе у школама црквене музике, тако и на пољу теорије византијске црквене музике. Међутим, овим шестим издањем, књига г. Константинуа превазилази оквире типичног школског уџбеника – приручника. Она је, по речима великог даскала и Архонт протопсалта Васељенске Патријаршије – Ликурга Ангелопулоса, истовремено и сажета теорија црквене музике која нам даје увид у основе теорије црквене музике и музичке нотације на Истоку, које су неопходне да би се могло тачно и правилно појати у Цркви, а у складу са усменим предањем.

XI Бањалучки хорски сусрети 2014. године

Велики број хорова из Републике Српске и Србије окупиће се од 6. до 8. новембра у оквиру једанаестих по реду "Бањалучких хорских сусрета", који ће бити одржани у Банском двору Културном центру и Храму Христа Спаситеља у Бањалуци. Сусрете организује Српско пјевачко друштво "Јединство" са диригентом Немањом Савићем на челу. - Концерте ће одржати 14 хорова и једна изворна пјевачка група, а у госте нам долазе хорови из Прњавора, Новог Града, Козарске Дубице, Београда, а наступиће, наравно, и хорови из Бањалуке - рекао је Савић. Програм можете погледати на http://banskidvor.org/xi-banjalucki-horski-susreti-2014-godine/

Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин

Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин
Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин
Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин
Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин

Испитне обавезе ученикâ Школе црквеног појања свети Јован Дамаскин за школску 2013/2014. годину започеле су 2. октобра 2014. полагањем испита из предметâ Основе литургике, химнологије и типика за ученике треће године, и Историје црквене музике за ученике завршне, пете године. Свих 12 кандидата успешно су положили испите.

САНУ: Концерт Панчевачког српског црквеног певачког друштва

Серија концерата у Галерији Српске академије наука и уметности наставља се, после летње паузе, у четвртaк 2. oктoбрa. Концерти ће се, као и током претходних година, oдржaвaти два пута недељно – пoнeдeљком и чeтвртком oд 18 до 19 сaти. Улаз је слободан.

Почетак сезоне у Галерији у Кнез Михаиловој бр. 35 обележиће хорска музика великана наше свеукупне културе и почившег члана Српске академије наука и уметности Стевана Ст. Мокрањца (1856–1914) – у спомен на 100-годишњицу његове смрти. На овом изузетном концерту наступа Панчевачко српско црквено певачко друштво, најстарији ансамбл ове врсте код нас (основан 1838. године). Хором диригује Вера Царина, која је своје студије завршила на Кијевском конзерваторијуму. Кроз програм, на коме су ремек-делима духовне и световне музике Мокрањца, посетиоце концерта ће водити музиколог др Катарина Томашевић.

Галерија је за предстојећу сезону припремила разноврстан програм уметничке музике. На концертима ће наступати како позната тако и нова имена наше музичке сцене. Финансијску помоћ у организовању концерата пружају и у овој сезони године Министарство културе и информисања Републике Србије и Секретаријат за културу града Београда.