Нове књиге

Катавасије: Српско црквено појање - нотни зборник

Катавасија (грч. καταβασία – силазак) је песничка форма коју сачињава низ ирмоса чији је задатак да у тематском смислу везују тропаре канона са библијским песмама. Ирмос, тачније његов творац – химнограф – то постиже тако што новозаветни догађај који се празнује настоји да доведе у везу са садржајем библијске песме. На тај начин ирмос служи као образац тропарима који следе, и по напеву и по ритму. Прва од девет песама је химна благодарности коју су појали Мојсије и синови Израиљеви после пролаза кроз Црвено море (2 Мој 15, 1-10). Друга се заснива на Мојсијевој песми пред његову смрт (5 Мој 32, 1-43).

Трећа песма је радосна химна пророчице Ане, мајке пророка Самуила (1 Сам 2, 1-10). Четврту песму представља молитва пророка Авакума који је предвидео долазак Господа на свет (Авак 3, 1-13). Пета песма је молитва пророка Исаије и његова радост због доласка Спаситеља на свет (Ис 26, 9-19). Шеста песма је молитва пророка Јоне у утроби кита (Јона 2, 3-10). Седма и осма песма су молитве пуне наде, химна три младића који су чудом остали неповређени у пећи (Дан 3, 26-45; 52-90). Девета је песма хвале Пресвете Богородице (Лк 1, 46-55). Иако се говори о девет песама, у пракси се, међутим, пева осам, с обзиром на то да се друга песма изоставља (осим током Великог поста) због свог тужног и укорног садржаја која као таква не одговара новозаветној радости. На велике празнике катавасија се састоји из понављања почетног ирмоса, док на мање празнике (у ту групу спада и недеља) катавасију чине ирмоси другог сродног или блиског празника. На посведневним јутрењима узимају се само 3, 6, 8, и 9. ирмос последњег канона.

Албум сто српских родољубивих песама

Поводом великих јубилеја славних историјских догађаја Патријаршијски управни одбор Српске Православне Цркве издао је „Албум сто српских родољубивих песама“, који је приредио г. Дејан Томић. Поводом 170 годишњице Мајске скупштине у Сремским Карловцима, стогодишњице завршетка Првог светоског рата и стогодишњице Велике народне скупштине у Новом Саду, Патријаршијски управни одбор Српске Православне Цркве штампао је „Албум сто српских родољубивих песама“. Несвакидашњу збирку родољубивих песма које су српски народ у тешким и славним временима задојиле духом мудрости, бодрости и храбрости можете наручити путем телефона 011/3025-102; тел./факс 011/3025-152; 064/800-1828; 064/800-1819 или на e-mail: spcekonomsko@yahoo.com. Малопродајна цена издања износи 1200 динара, за поруџбине од 20 и више примерака одобрава се рабат од 30%.

Нови број Православља - новина Српске Патријаршије

Из новог броја Православља - новина Српске Патријаршије, од 15. новембра 2018. године, издвајамо: Саопштење Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве о Косову и Метохији, Став Српске Православне Цркве о црквеној кризи у Украјини после најновијих одлука Цариградске Патријаршије, Патријарх Иринеј у Јужноафричкој Републици и Боцвани, Епископ бачки Иринеј: Васељенски патријарх Вартоломеј и украјински председник Порошенко потписали споразум о сарадњи, Протојереј проф. мр Јован Милановић: 260 година Саборне цркве у Сремским Карловцима, Протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић: Пастирско служење и сведочење Светог Варнаве Хвостанског Исповедника, 25 година парохије и освећење храма у Атланти, Освештана прва црква посвећена Светом краљу Милутину, Стогодишњица рођења А. И. Солжењицина, Сећање на схи-игуманију Февронију Божић (1921-2015).

Блумова таксономија у Православној вјеронауци

Публикација Блумова таксономија у Православној вјеронауци представља измијењен и актуелизован мастер рад који је, под називом Примјена модела интерактивног учења Таксономија васпитно-образовних циљева у когнитивном подручју у области Православне вјеронауке, одбрањен маја 2016. године на Педагошком факултету Независног универзитета Бањалука. Избор теме мастер рада представља израз личних теоријских интересовања јереја Игора Мијатовића за модел интерактивног учења Таксономија васпитно-образовних циљева у когнитивном подручју, који је половином XX вијека креирао и публиковао Бенџамин С. Блум и практичне примјене овог модела интерактивне наставе у настави Православне вјеронауке.

Житије Герасима Зелића

На годишњицу хиротоније Његовог Преосвештенства Епископа далматинског г. Никодима у октобру 2018. године издавачка кућа „Истина“ објавила је Житије Герасима Зелића. У оквиру издавачке делатности Епархије далматинске овим је насловом започета нова едиција под називом „Српски црквени писци у Далмацији у 19. и 20. веку“ која има за циљ да савременој читалачкој јавности приближи помало већ заборављена дела која представљају значајан документ и сведочанство прошлих времена. Ова издања репрезентативних наслова старијих српских црквених аутора који су живели и стварали на подручју Далмације најнепосредније сведоче како се у поменутом временском раздобљу одвијао црквени, али и народни живот у Далмацији.

Проф. др Јован Пурић: Венац празника

Овај рукопис се састоји од 2000 страница које су подељене на дванаест већих целина, односно дванаест књига научног пројекта под називом Венац празника.

Књига се састоји од: Предговора, дванаест Господњих и Богородичиних празника,и научног апарата. Свих дванаест целина су урађене на основу релевантних извора. Реч је првенствено о богонадахнутом Светом Писму и богослужбеним књигама, које се због богонадахнутости суштински разликују од обичних штива. Аутор Венца празника је јасно показао да је Свето Писмо неварљиви водич у људском животу, јер оно садржи живу реч и силу речи Божје, осветљава тајну људског постојања, а посебно драму људског живота и пут сваког човека за правилно поимање смисла и циља историје.