Митрополит пергамски Јован Зизиулас постаће Dr. h. c. - почасни доктор Минхенског универзитета

Свечана промоција 4.11.2015.г. на Минхенском универзитету поводом двоструког јубилеја

Институт за православно богословље при Лудвиг-Максимилијанс-универзитету у Минхену изабарао је Митрополита пергамског г  др Јована Зизиуласа за носиоца почасног доктората, doctor honoris causa (Dr. h.c.).

Свечано уручење почасног доктората обавиће се 4. новембра 2015.  у сали Сената Универзитета у Минехну. Овај датум је уједно и повод двоструког јубилеја: Институт за православно богословље  у Минхену прославља 20 година свог аутономног постојања, односно 30 година свога деловања, најпре у својству адоптивне катедре, а потом и аутономног института при Универзитету  у Минхену.  Laudatio (похвално слово) држаће Његова Еминенција кардинал др Курт Кох из Ватикана, председавајући Конгрегације за унапређење јединства хришћана из Ватикана.

Митрополит пергамски Јован је рођен 10. јануара 1931. године. Студије је отпочео на Солунском универзитету и своје даље богословско образовање стекао на Универзитету у Атини 1955. године. Постдипломске студије је наставио на Харварду, где је стекао звање магистра, а докторирао је у Атини 1965. године. Пуних 14 година је био професор теологије на универзитетима у Глазгову и Единбургу, а био је и независни професор на универзитетима у Женеви, Грегоријанског универзитета и Краљевског колеџа у Лондону. У епископски чин је хиротонисан 22. јуна 1986. године. Митрополит је својом теолошком мишљу отворио могућности за обнову екуменског дијалога, који се, по њему, не своди само на расправљање конкретних спорних питања, већ започиње много дубље и тиме задире и у корене црквене ерминевтике. Митрополит Јован је од 2006.  г. са-председавајући Мешовите међународне комисије за вођење дијалога Православне и Римокатоличке цркве. Уједно, представник је Цариградске патријаршије у Атини. Био је председник Атинске академије, чији члан је и данас.

Овај проминентни јерарх Васељенске Партријаршије спада у ред великих и значајних теолога савременог света. Његови научни прилози о светотројичном богословљу, о теологији постања, антропологији и еклисиологији, као и његово делање унутар Православља у припреми Светог и Великог Сабора Православља, чине га једном од кључних личности у дијалогу Цркава Истока и Запада, као и у Светском савету цркава. 

 

Избор радова Метрополита Зизиуласа (избор):

Ἡ ἑνότης τῆς Ἐκκλησίας ἐν τῇ Θείᾳ Εὐχαριστίᾳ καί τῷ Ἐπισκόπῳ κατά τούς τρεῖς πρώτους αἰώνας 1965

Ἀπό τό προσωπεῖον εἰς τό πρόσωπον: Ἡ συμβολή τῆς πατερικῆς θεολογίας εἰς τήν ἔννοιαν τοῦ προσώπου 1976

Eλληνισμός και Xριστιανισμός, η συνάντηση των δύο κόσμων 2002

L'être ecclésial 1980

H κτίση ως Eυχαριστία, Θεολογική προσέγγιση στο πρόβλημα της οικολογίας 1992

Ο Άγιος Σιλουανός της οικουμένης 2001

Eucharist, Bishop, Church: The Unity of the Church in the Divine Eucharist and the Bishop During the First Three Centuries, Holy Cross: Brookline, MA 2001 [Diss.-griechisch 1965].

Being as Communion, St. Vladimir's Seminary Press: Crestwood, NY 1985.

Communion & Otherness: Further Studies in Personhood and the Church, T & T Clark: London 2007.

Lectures in Christian Dogmatics, T&T Clark: London 2009.

The One And The Many, Sebastian Press: Belgrade 2010.

Remembering the Future: An Eschatological Ontology, T&T Clark: London 2012.

 

припремио протођакон Зоран Андрић, Минхен