Наука

Богословље - 90 година часописа Богословског факултета

Ретки су часописи на српском говорном подручју који иза себе имају девет деценија постојања.

Прва свеска Богословља - часописа Православног богословског факултета у Београду појавила се 1926. године, по благослову патријарха Димитрија, само шест година откако је почео са радом Богословски факултет као високошколска образовна установа Српске Цркве при Београдском универзитету. Између два светска рата (1926-1940) годишње је излазило углавном по четири свеске, (изузев за године 1935, 1938, 1939 и 1940. када је изашли по три свеске), тако да је објављено укупно 60 свески нашег часописа. У периоду Другог светског рата и после њега због нередовних околности у којима се нашао и Богословски факултет, часопис није излазио од 1941. до 1957. године. Почев од 1957. године часопис непрекидно излази већ пуних 59 година. Годишње је излазило по једна или две свеске, тако да је до сада Богословље штампано у 133 свеске, а непрекидно је излазило, закључно са 2016. годином, пуних 74 године.

Свети Николај Жички: О покајању

Покајте се од својих путева, становници земље. Гле, око Домаћина света бди дубоко у вама. Не верујте заводљивим очима својим, пустите Око да вам осветли пут. Ваше очи су завеса на Оку Божјем. Покајање је признање погрешног пута. Покајање просеца нов пут. Покајнику се отварају очи за два пута: за онај, којим иде, и за онај, којим треба да иде. Више је оних, који се кају, но оних, који скрећу своје колеснице на нов пут. Кажем вам: две храбрости потребне су покајнику – једном храброшћу да се заплаче над старим путем, и другом да се обрадује новом.

Предавања у Светосавском дому у Нишу

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија, администратора Епархије нишке, Светосавски дом Саборне цркве у Нишу наставља свој редовни културни програм предавања уторком после акатиста у 17 часова. Предавање најављено за уторак, 20. децембра 2016. године, биће посвећено чину покајања у животу православних хришћана. На тему Покајање: поучни примери из Светог писма говориће Стефан Ранчић, дипломирани теолог и вероучитељ.

Радуј се, свети оче Николаје велики чудотворче!

Свети Николај Чудотворац – правило вере и образац кротости

Свети и богоносни отац наш Николај Чудотворац Mириликијски веома је поштован угодник Божји не само у нашој помесној Цркве, већ у васцелој хришћанској васељени. Овај светилник васцелог хришћанства рођен је у граду Патари у области Ликија у Малој Азији од побожних и благочестивих родитеља Теофана и Ноне, за време римског цара Валеријана. Свети Николај је био дете које је испрошено (измољено) од Бога, будући да су његови благочестиви родитељи били бездетни.

Митрополит Порфирије: О светој тајни брака

 Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије одржао је 10. децембра 2016. године у Парохијском дому у Љубљани, предавање на тему „Света тајна брака“.

На почетку предавања у оквиру Љубљанских духовних вечери које ораганизује Црквена општина љубљанска, пред великим бројем слушалаца митрополит Порфирије је појаснио да је Бог у кога вјерујемо Света Тројица - Отац, Син и Свети Дух - дубинска и суштинска заједница личности и заједница љубави, модел живота који је у темељу живота Цркве и у темељу људског рода. -Стога смо и ми створени по слици и прилици Божјој да бисмо се реализовали као бића заједнице, поручиоје владика Порфирије и додао: