Наука

Професор Екуменског института из Венеције у посети Православном богословском факултету у Београду

Током вишедневне посете Православном богословском факултету у Београду, професор догматике на Екуменском институту "Свети Бернардино" у Венецији, фрањевац, др Роберто Ђиралдо, одржао је у амфитеатру Православног богословског факултета два изузетно надахнута и подстицајна предавања из области упоредне еклисиологије.

У уторак, 24. априла, професор Ђиралдо обратио се присутним професорима и студентима наше високошколске установе, говорећи на тему: ЕКЛИСИОЛОГИЈА ЗАЈЕДНИЦЕ И ЛОКАЛНА ЦРКВА У КАТОЛИЧКОЈ ЕКЛИСИОЛОГИЈИ. Уважени предавач је аргументовано и критички приступио основним еклисиолошким одредбама Другог ватиканског концила, тражећи и успешно идентификујући елементе великог повратка римокатоличке теологије концепту еклисиологије заједнице и новој платформи разумевања односа локалне и универзалне Цркве. Анализом саборске и пост-концилске богословске рефлексије на плану римокатоличке, али и екуменске теологије, предавач закључује: "Локална и универзална димензија Цркве јесу два њена битна својства, која не могу да постоје једно без другог. Почев од Педесетнице, Црква служи Евхаристију као једна, света, католичанска и апостолска Црква. Локалност и универзалност нису два начина постојања који се реципрочно елиминишу, него су два модуса остваривања и деловања једине Цркве Божије, која се пројављује као локална и универзална. Тако се истовремено прожима све и сва: локално се отвара универзалном, које, са своје стране, претпоставља локално.

Докторанти политичких наука Лондонског универзитета у посети Православном богословском факултету универзитета у Београду

Православни богословски факултет је 21. марта 2007. посетило 27 доктораната политичких наука лондонског универзитета The London School of Economics and Political Science (LSE). Током двочасовног разговора са продеканима ПБФ Владаном Перишићем и Богољубом Шијаковићем докторанти су показали изузетно интересовање за дијалог о људским и верским правима у бившој Југославији, као и историјској улози Српске православне цркве. На данашњем скупу је говорио и декан ФПН Милан Подунавац. Докторанти, иначе чланови LSE Grimshaw International Relations Club, гости су Факултета политичких наука Универзитета у Београду.

Међународни уговор Академије СПЦ за уметности и консервацију са Православним богословским факултетом из Прешова, Словачка

На позив протојереја-ставрофора др Петра Корманика, декана Православног богословског факултета из Прешова, Словачка, делегација Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у саставу протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије, Ивица Чаировић, секретар Академије и Срђан Ћосић, дипл. теолог, боравила је у Прешову три дана. Том приликом је потписан Међународни уговор о сарадњи који подразумева сарадњу у различитим областима, организацију научних истраживања, размену научника и студената, припрему симпосиона, итд. Пре свечаног чина потписивања уговора, о. Радомир Поповић је одржао предавање на тему Однос Српске Православне Цркве са Православном Црквом у Словачкој и чешким земљама, са посебним освртом на тренутно стање у Српској Цркви. После предавања о. Радомир је дуго одговарао на разна питања студената који су показали да су добро обавештени о дешавањима у српској држави и Српској Цркви, а посебно у Епархији рашко-призренској. На крају, о. Петар је поклонио икону Светог Луке о. Радомиру, а узвратни дар био је икона Христа Призренског, копија фреске Христа Чувара призренског из Цркве Богородице Љевишке (копију је живописао Милан Кочијашевић).